تجهیزات استخر به تجهیزاتی گفته می‌شود که برای ساخت، نگهداری و تمیز نگهداشتن استخر، سونا و یا جلوزی از آن استفاده می شود. از تجهیزات استخر برای ساخت استخر و ارائه امکانات بیشتر برای راحتی شناگران در استخر به کار گرفته می‌شود. تجهیزات استخر بسته به اینکه اندازه استخر شما چقدر است و هدف شما از ساخت آن چیست، متفاوت خواهد بود؛ اما به هر حال وسایلی که در ساخت بیشتر استخرها به کار گرفته می‌شود، مشترک است  و تفاوت در استفاده از بعضی وسایل و مدل‌های آن‌ها خواهد بود. تجهیزات استخر به دو دسته تجهیزات اصلی استخر و تجهیزات لوازم جانبی استخر تقسیم می‌شود. دسته اصلی شامل ابزارهایی هستند که شما باید حتماً در ساخت استخر خود به کار ببرید؛ اما دسته جانبی شامل ابزارهایی است که هر کسی بسته به سلیقه و نوع کارکرد استخر خود، آن‌ها را استفاده می‌کند. در دسته جانبی، ابزارهای لوکس و تزئینی وجود دارد که استفاده از آن‌ها الزامی نیست. شرکت پایا گسترش خورشید تابان (پمپ خوب) که وارد کننده و عامل فروش عمده تجهیزات استخر و سونا در ایران است، واقع در مرکز و بورس تجهیزات استخر در تهران، نماینده فروش لوازم استخر انواع برندها در تهران و شهرستان ها می باشد.

برای خرید تجهیزات استخر و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت تجهیزات استخر برندهای مطرح با کارشناسان ما در شرکت پایا گسترش خورشید تابان تماس بگیرید.

پمپ تصفیه آب استخر

پمپ تصفیه آب استخر

فروش بهترین برندهای تجهیزات استخر

برای مشاهده محصولات هر برند روی آن کلیک کنید.

در ادامه قصد داریم تا به معرفی انواع تجهیزات استخر و کارکرد آن‌ها بپردازیم. استفاده از همه این اجزا برای هر استخری لازم است و فقط بسته به نوع استخر، مدل‌های مختلفی را باید به کار ببرید.

 1. فیلتر تصفیه استخر

فیلترها یکی از مهم‌ترین تجهیزات استخر هستند. هنگامی که آب از طریق پمپ وارد استخر می‌شود، ابتدا باید از مرحله فیلتر عبور کرده تا هر گونه آلایندگی و کثیفی‌های آب به طور کامل گرفته شود. فیلترهای استخری به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

فیلترهای شنی، بیشترین نوع فیلترهایی هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این فیلترها یک بستر شنی برای تصفیه آب مورد نظر به کار گرفته می‌شود. البته فیلتر شنی برای هر نوع استخری مناسب نیست و باید بر اساس ویژگی‌های استخر، فیلتر مناسب را انتخاب کرد. فیلتر شنی می‌تواند ذرات با اندازه 20 تا 25 میکرون به بگیرد و برای محیط‌هایی که اندازه ذرات خیلی ریز است، مناسب نخواهد بود.

فیلتر کارتریج یکی از تجهیزات استخر است که کیفیت متوسط دارد. در این فیلتر از یک پارچه مخصوصی استفاده می‌شود که آب از آن عبور کرده و می‌تواند ذرات به اندازه 5 تا 10 میکرون را بگیرد. بیشتر صاحبان استخر ترجیح می‌دهند که از این فیلتر استفاده کنند، زیرا از آنجا که میزان گرفتن ذرات آن پایین است، می‌تواند آب تمیزتری را پس بدهد؛ اما به دلیل کوچک بودن تانک آن، تعداد دفعات بیشتری باید آن را تمیز کرد.

 • فیلتر E

یکی از فیلترهایی که می‌تواند ذرات 3 میکرون را به دام بیاندازد، اما از آنجا که خیلی گران است، کمتر کسی به سراغ این نوع فیلترها می‌رود.

تجهیزات استخر

 1. پمپ تصفیه آب استخر

پمپ قلب هر استخری است. در واقع پمپ را خانه قدرت استخر می‌نامند و که باعث چرخش آب و کارکرد فیلترها، گرمایش و دستگاه‌های خودکار می‌شود و از این رو یکی از مهم‌ترین تجهیزات استخر است. پمپ‌ها آب استخر را تخلیه کرده و سپس از طریق یک فیلتر، آشغال‌های آن گرفته و بعد با عبور از سیستم گرمایش و گرم کردن، آب را مجدداً به استخر وارد می‌کنند. هر استخر با هر اندازه‌ای که باشد، نیاز به یک پمپ دارد.

پمپ‌های استخری را می‌توان به سه نوع زیر تقسیم بندی کرد که هر کدام بسته به نوع استخر مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • پمپ تک سرعته

این نوع پمپ‌ها ارزان‌ترین نوع پمپ در بازار هستند؛ اما هزینه تعمیرات آن‌ها به شدت بالا است. پمپ تک سرعته فقط با سرعت بالا کار می‌کند، از این رو انرژی زیادی صرف کرده و هزینه استفاده از آن به شدت بالا است.

 • پمپ دو سرعته

این نوع پمپ‌ها، یکی از پمپ‌هایی است که به مصرف انرژی بهینه معروف است و از این رو بسیاری از افراد از این نوع برای استخر خود استفاده می‌کنند. پمپ دو سرعته دارای دو سرعت است که یکی برای خالی کردن و دیگری برای گردش آب استفاده می‌شود. هزینه پایین، کاهش ساییدگی پمپاژ، کاهش صدای پمپاژ، افزایش زمان گردش آب، کاهش زمان راکد ماندن آب و ترکیب بهتر مواد از جمله ویژگی‌های مهم این پمپ است.

 • پمپ چند سرعته

یکی از بهترین پمپ‌ها برای انواع استخرها است که مالکان می‌توانند هر سرعت‌های دلخواهی را برای خارج کردن و گردش آب تنظیم کنند. بهینه سازی زمان تخلیه و گردش، هزینه پایین در نگهداری، مصرف کم انرژی، کاهش ساییدگی، تنظیم دلخواه سرعت براساس نیاز از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این پمپ است.

 1. مبدل حرارتی استخر

بخاری‌ها و پمپ‌های حرارتی از مهم‌ترین تجهیزات استخر است که نقش مهمی در گرم کردن آب به خصوص در زمستان دارد. آب بعد از تخلیه و قبل از ورود مجدد به استخر، از بخاری عبور کرده و گرم می‌شود تا یک دمای مطلوبی را برای شناگران به وجود بیاورد. بخاری‌ها یک ابزار اضافی به حساب می‌آیند و بسته به استخرها، نوع متفاوتی از آن‌ها را به کار می‌گیرند.

 • بخاری

بخاری‌ها از گاز پروپان یا طبیعی برای گرم کردن آب استخر استفاده می‌کنند. سرعت بخاری‌ها از پمپ‌های حرارتی بیشتر است و می‌توانند در هر دمایی تنظیم شوند و نسبت به آن‌ها هزینه کمتری دارند.

 • پمپ حرارتی

پمپ حرارتی با برق کار می‌کند و از هوای محیط برای گرم کردن آب استفاده می‌کند و معنای این است که هوای محیط تأثیر مستقیمی روی گرم کردن آب استخر دارد و هر چه دمای بالاتری داشته باشند، سرعت گرم کردن آن‌ها بیشتر است. این نوع پمپ‌ها هزینه خرید بالایی دارند؛ اما هزینه تعمیر و نگهداری آن‌ها نسبت به بقیه کمتر است.

 • پوشش خورشیدی

بخار سطح آب باعث اتلاف انرژی گرمایی زیادی در استخرها می‌شود. پوشش خورشیدی ابزاری است که مقدار این بخار ناشی از تابش مستقیم خورشید را کاهش می‌دهد و خود به خود باعث افزایش دمای آب هم می‌شود. همچنین پوشش خورشیدی هزینه نگهداری استخر شما را تا 80% کاهش می‌دهد. البته این نوع ابزار، یک نوع از تجهیزات استخر اضافی است؛ ولی قرار دادن باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود.

 1. اسکیمر

ابزارهایی هستند که جهت جمع آوری آلودگی‌های روی سطح آب به کار می‌روند و آب سطحی را به سمت فیلترها هدایت می‌کنند.

 1. سختی گیر

از این دستگاه به منظور از بین بردن رسوبات گچی در موتورخانه و دیگر تجهیزات استخراستفاده می‌شود.

 1. موگیر

موگیر قبل از دهانه اصلی پمپ قرار می‌گیرد و وظیفه آن، جدا نمودن مواد خارجی قبل از ورود به پمپ است.

 1. هیتر سونا خشک

 2. دیگ بخار سونا

 3. کلرزن و پمپ تزریق استخر

 
فروش مجموعه تجهیزات سونا و تجهیزات جکوزی در سایت پمپ خوب قابل ارائه می باشد.

تجهیزات استخر تمیز کننده

 1. قطب (دسته) تلسکوپی

یک دسته بلند است که در انتهای آن یک سوراخ است و برای اتصال انواع تجهیزات مانند جارو و غیره استفاده می‌شود. جنس اکثر این قطب‌های تلسکوپی از آلومینیوم است؛ اما اگر به دنبال دسته با کیفیت هستید، جنس فایبرگلاس را انتخاب کنید.

 1. توری

از انواع تجهیزات استخر است که برای جمع آوری آشغال‌های روی سطح به کار می‌رود. توری‌ها به دسته تلسکوپی متصل شده و با تنظیم اندازه می‌توان انواع آشغال‌های بزرگ به خصوص برگ‌ها را از روی سطح خیلی راحت و سریع جمع آوری کرد.

 1. جاروی استخر

جاروهای استخر انواع مختلفی در بازار دارند و هر ساله با تغییر تکنولوژی، جاروهای جدیدی وارد بازار می‌شوند؛ اما بهترین جاروی استخری که می‌توانید استفاده کنید، شامل یک سر و شلنگ است که هر دو را به دسته تلسکوپی متصل کرده و با اتصال شلنگ به سری و حرکت دسته، لجن‌های داخل و کف آب گرفته می‌شود.

همچنین می‌تواند در انتهای لوله استخر یک دستگاه تانک اندازه دست قرار دارد تا آشغال‌ها را بهتر و بیشتر بتواند به داخل بکشد. این دستگاه تانک از تجهیزات استخر اضافی است.

 1. برس استخر

برس یکی از وسایل مهم تجهیزات استخر برای تمیز کردن است و به منظور از بین بردن کثافت و آشغال‌های چسبیده به دیوار استفاده می‌شود که توسط جارو نمی‌توان آن‌ها را جدا نمود. هر هفته و بسته به میزان استفاده از استخر، باید دیوارها برس کشید. دیوارها و کف از آنجا که بیشترین سطح تماس را با بدن شناگر دارند، کثیف بودن آن باعث انتقال انواع میکروب و بیماری به بدن آن‌ها می‌شود.

البته یک نمونه دیگر برس ها، برس دستی است و برای استفاده از این وسیله باید آب استخر را به طور کامل تخلیه کرده و برای کثیفی‌هایی که به سختی به دیواره‌ها چسبیده و جدا نمی‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.