تجهیزات سونا خود به دو بخش سونا خشک و سونا بخار تقسیم می‌شود که در هرکدام تجهیزات مخصوص به خودشان به کار گرفته می‌شود. متأسفانه بسیاری از افرادی که دارای سونای شخصی هستند، به علت نداشتن اطلاعات کافی در این خصوص، اقدام به خرید تجهیزات سونا نامناسب می‌کنند و بعد از مدتی مشاهده می‌کنند که محیط داخلی و دیگر تجهیزات سونای آن‌ها از کار افتاده است و باید چند صد برابر هزینه تعمیر آن‌ها را بپردازند.

وقتی که اسم تجهیزات استخر و سونا می‌آید، شاید شما هم ناخودآگاه یاد تعدادی از تجهیزاتی مانند هیتر بیافتید. سونا برای مردم شبیه به یک گرم خانه‌ای است که هدف استفاده از آن را برای سوزاندن چربی‌های بدن می‌دانند و از نظر آن‌ها، مهم‌ترین تجهیزات سونا به کار برده شده، همان هیتری است برای گرم محیط قرار داده است، در صورتی که تجهیزات سونا خیلی فراتر از این حرف­ها است. شرکت پایا گسترش خورشید تابان (پمپ خوب) نماینده فروش تجهیزات سونا خشک و بخار در تهران و شهرستان ها می باشد

برای خرید تجهیزات سونا و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت تجهیزات سونا با کارشناسان ما در شرکت پایا گسترش خورشید تابان تماس بگیرید.
تجهیزات-سونا

چرا باید به تجهیزات سونا اهمیت دهیم؟

سونا، اتاق کوچکی است از چوب یا سنگ به منظور به کارگیری از هوای گرم در محیط بسته که ممکن است خشک یا مرطوب باشد، استفاده می‌شود. سونا یک کلمه فنلاندی است که خواستگاه و ریشه ساخت آن هم به همان فنلاند برمی‌گردد. سونا در نگاه اول شاید ساختار خیلی ساده‌ای داشته باشد، یک اتاق که به وسیله هیتر، تمامی فضای آن گرم می‌شود؛ اما باید گفت که به همین سادگی هم نیست. برای اینکه بتوان این محیط کوچک و خشک یا مرطوب به گونه‌ای گرم کرد که بتوان بیشترین بهره را از آن برد، باید از تجهیزات سونا مخصوصی استفاده کرد. شما می توانید پس از سفارش محصول خود به نمایندگی تهران، آن را در اقصی نقاط ایران از جمله استان ها و شهرهای مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، گلستان، گرگان، مازندران، ساری، رشت، گیلان، خراسان، خوزستان، اهواز، آبادان، کرمان، یزد، همدان، کرج، قم، کرمانشاه، ارومیه، اردبیل، بندرعباس، اراک، زنجان، قزوین، ارومیه، لرستان، خرم آباد، کردستان، سنندج، زاهدان، بوشهر، بیرجند و یاسوج تحویل بگیرید.

برای مثال، چوب‌های سونای خشک با بقیه چوب‌ها متفاوت است. جنس این چوب‌ها باید از درخت سرو باشد و به صورت لنبه سونایی شکل داده شود. همچنین نوع جنس رنگ هم با رنگ چوب معمولی فرق دارد. برای اینکه رنگ چوب‌های معمولی در این گرما حالت سرطان زایی پیدا می‌کنند. در واقع توجه به تجهیزات سونا بیشتر برای سلامتی خود افراد است.

معرفی انواع تجهیزات سونا

تجهیزات سونا بسته به خشک یا بخار بودن او متفاوت است. البته مشترکاتی دارند؛ اما باید در هنگام خرید به نوع سونا، متراژ مورد استفاده و عمومی و خصوصی بودن توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین تجهیزات سونا را خریداری کنید. اینکه از کدام ابزارها استفاده کنید، به هدف شما بستگی دارد. بعضی از تجهیزات جانبی در تمامی سوناها لازم نیست و بیشتر هزینه اضافه خواهد بود.

تجهیزات سونا خشک

 1. هیتر سونا خشک

هیتر یکی از مهم‌ترین تجهیزات سونا است. وظیفه اصلی هیتر گرم و معتدل نگه داشتن محیط داخلی سونا است. هیتر سونا خشک انواع و برندهای مختلفی دارد که باید با توجه به متراژ سونا و نوع کاربری، مدل مناسب خریداری شود. از برندهای معروف هیتر سونا برند هلو فنلاند می باشد.

 1. سنگ هیتر سونا خشک

این سنگ روی المنت‌های هیتر قرار می‌گیرد و برای گرم کردن فضا همراه با هیتر استفاده می‌شود، همچنین مانع از نفوذ آب و رطوبت به داخل المنت‌ها می‌شود، به ویژه زمانی که مایع اکالیپتوس را برای معطر شدن فضا ریخته می‌شود، حفره‌های روی سنگ، مایع را جذب می‌کنند.

 1. تابلو کنترل

تابلو کنترل یک دستگاه دیجیتالی از تجهیزات سونا است که برای کنترل دما، زمان، نور و تهویه محیط داخلی سونا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تابلو کنترل دو عقربه رطوبت سنج و دماسنج وجود دارد.

 1. چوب سونا خشک

چوب سونا، یکی از مهم‌ترین تجهیزات سونا است که نسبت به خرید آن باید حساسیت زیادی قائل شد. از آنجا که چوب سونا خشک در هنگام فعالیت، در معرض گرما و رطوبت است، باید توان مقابله در این محیط را داشته باشد. چوب سونا خشک را بیشتر از جنس درخت سرو تهیه می‌کنند و در هنگامی فراوری باید رطوبت آن کامل گرفته شود تا خوراک و محل زندگی قارچ‌ها و دیگر حشرات موذی نشود.

 1. لوازم جانبی

بقیه تجهیزات سونا خشک به عنوان لوازم جانبی به حساب می‌آیند که البته به کار بردن این لوازم چه برای زیبایی و چه به خاطر مزیت‌های آن‌ها توصیه می‌شود. این لوازم عبارت‌اند:

 • چراغ سونا خشک که در انواع و شکل‌های مختلفی وجود دارد و به منظور روشن کردن محیط داخلی استفاده می‌شود. قاب چراغ باید کیفیت مناسبی داشته باشد تا در برابر محیط خشک سونا مقاومت بالایی از خود نشان دهد.
 • بلندگوی سونا خشک به منظور پخش کردن آهنگ و دلنشین کردن محیط داخلی استفاده می‌شود.
 • ساعت شنی سونا خشک که نشان دهنده مدت زمان ماندن فرد در سونا است. از آنجا که حداکثر ماندن افراد باید بین 10 تا 20 دقیقه باشد، برای همین ساعت شنی یکی از مهم‌ترین تجهیزات سونا به عنوان لوازم جانبی است.
 • مایع اکالیپتوس که برای معطر و قابل تحمل کردن فضای داخلی استفاده می‌شود. مایع اکالیپتوس باید مستقیم روی سنگ‌ها ریخته شود.

تجهیزات سونا بخار

 1. دیگ بخار

دیگ بخار یکی از مهم‌ترین تجهیزات سونا بخار است که به منظور تولید بخار مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیگ‌های بخار به صورت دیواری یا ایستاده موجود هستند که باید حتماً بیرون از محیط سونا قرار بگیرند. البته بعضی از مدل‌ها را می‌توان در داخل خود سونا قرار داد. متراژ سونا و نوع کاربری آن دو عامل مهم در انتخاب دیگ بخار سونا است.

 1. دستگاه‌های کنترلی

دستگاه‌های کنترلی از دیگر تجهیزات سونا بخار هستند که به منظور کنترل دما، زمان، نور و تهویه مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنظیم دستگاه‌های کنترلی باید بر اساس متراژ و نوع کاربری سونا تعیین شود.

 1. تجهیزات جانبی

دو مورد بالا از مهم‌ترین تجهیزات سونا بخاری بودند که باید در تمامی سوناها مورد استفاده قرار بگیرند. موارد لوازم جانبی دیگر شامل:

 • ساعت شنی که نمایش دهنده مدت زمان بودن فرد در سونا بخار است. بیشتر از 20 دقیقه نباید در سونا بخار بمانید.
 • چراغ و قاب سونا که باید جنس مخصوصی داشته باشند در محیط رطوبت آسیب نبینند.
 • سطل آب و شلنگ با پاشیدن آب برای ریختن روی بدن و پاشیدن به حس‌گر دیگ بخار

در ساخت سونا بخار از سرامیک‌های مخصوصی استفاده می‌شود. این سرامیک جزو تجهیزات سونا به حساب نمی‌آید. جنس سنگ باید طوری باشد که افراد با راه رفتن روی آن لیز نخورند و همچنین توان مقاومت در برابر رطوبت را داشته تا ترک برندارند.