Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

استفاده از پمپ برای تصفیه استخر به عنوان یکی از سیستم گردش آب استخر برای استخر ضروری می باشد، پمپ تصفیه استخر در واقع با سیرکوله کردن آب در استخر در طی باز های زمانی مختلف با توجه به نوع و کاربری استخر و پس از عبور از فیلتر شنی آب استخر شفاف و از راکد ماندن آب استخر جلوگیری میکند.  پمپ استخر یکی از مهم‌ترین تجهیزات به کار رفته در استخر است که وظیفه چرخش آب را دارد. پمپ تصفیه آب استخر، آب را با استفاده از اسکیمر و آبکش از درون استخر کشیده و آن را به سمت فیلتر هدایت کرده و سپس پس از تمیز شدن کامل و گرفتن هر گونه کثیفی، مجدد آب را به درون استخر پمپاژ می‌کند. شرکت پایا گسترش نماینده برندهای معروف پمپ تصفیه آب استخر مانند پمپ استخر هایوارد و پمپ تصفیه استخر ایمکس می باشد. 

برای خرید پمپ تصفیه استخر و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت پمپ تصفیه استخر با کارشناسان ما در شرکت پایا گسترش خورشید تابان تماس بگیرید.

اجزا پمپ تصفیه استخر

 • موتور
 • پیشران
 • موگیر

موتور پمپ تصفیه استخر

موتور استخر یک وسیله الکتریکی است که با ولتاژ 110 یا 220 و دور گردش rpm 3450 کار می‌کند. موتور پمپ تصفیه استخر به منظور خنک شدن و داشتن دمای معتدل با محیط بیرون تبادل هوا دارد و برای همین باید در مکانی نصب شود که اول از همه هوا در پیرامون آن وجود داشته و دوم اینکه آب استخر به درون آن نفوذ نکند.

پیشران پمپ استخر

به قسمت انتهای شافت موتور پمپ تصفیه آب استخر، پیشران متصل می‌شود. هنگامی که این پیشرانه به چرخش درمی‌آید، آب از طریق یک موگیر که در انتهای موتور (البته در سر موتور از طرف آب استخر) قرار دارد و با استفاده از لوله‌ها به فیلتر هدایت می‌کند. روی پیشرانه حفره‌های کوچکی وجود دارد که خیلی حساس هستند. در واقع اگر فشار بالای فیلتر کمی از مقدار استاندارد پایین باشد یا میزان فشار آب بازگشتی کاهش پیدا کند، پیشرانه آسیب جدی خواهد دید.

موگیر پمپ استخر

بخش بعدی موگیر است. در واقع تفاوت پمپ استخر با دیگر پمپ‌ها در این ابزار است. در واقع آب استخر پس عبور از اسکیمر، وارد یک محفظه سبد دار به نام موگیر می‌شود که در اینجا ذرات معلق و گردوغبار 1 تا 2 میلیمتر گرفته می‌شود. داخل موگیر، سبدی وجود دارد که باید هر هفته حداقل دو بار مورد بررسی قرار بگیرد. اگر سبد کثیف باشد و تمامی روزنه‌های آب گرفته شود، جریان آب به درون پمپ محدود شده و پمپ استخر به جای آب، هوا را به داخل پمپاژ خواهد کرد. سبد یک ابزار حیاتی برای کارکرد بهتر پمپ است. نبود آن حتی می‌تواند به کارکرد صحیح پیشرانه آسیب جدی وارد کند.

تفاوت پمپ استخر با دیگر پمپ‌ها

 1. جنس بدنه مقاوم‌تری دارند

جنس بدنه پمپ استخر از پلیمرهای مخصوص با کیفیت بالا است که مانع خوردگی و آسیب دستگاه در برابر آشغال، اسید، کلر می‌شوند. در واقع تمامی اجزای پمپ تصفیه استخر دارای خاصیت ضد خوردگی هستند.

 1. قرار گرفتن موگیر

موگیر یا همان استرینر که در بالا به آن اشاره شد، ابزاری است که در دهانه موتور نصب شده و با کمک پیشرانه، مانع از ورود ذرات به اندازه 1 تا 2 میلیمتر می‌شود. موگیرها فقط در پمپ‌های استخری وجود دارند.

 1. دارای هد و دبی با کیفیت بالا

در پمپ استخر به خاطر هماهنگی بالای اجزا به منظور کارکرد بهتر و تصفیه کامل آب، باید از هد و دبی‌های مخصوص با کیفیت بالاتری استفاده شود. این هد و دبی‌های مخصوص علاوه بر افزایش کیفیت فیلتر آب، سرعت گردش را هم بیشتر خواهد کرد.

چه نکاتی در خرید پمپ استخر در نظر بگیریم؟

 • دارای برچسب و سیستم SVRS باشد تا هم آشغال‌ها را به درستی جدا کرده و در هنگام بروز مشکلات موتور پمپ را به صورت اتوماتیک خاموش کند.
 • اندازه لوله، سوراخ‌های مکش و میزان فشار
 • گارانتی و مقدار زمان آن و اینکه شامل چه مواردی می‌شود.
 • سروصدای کمتری در فعالیت داشته باشد.
 • دارای برچسب مصرف بهینه انرژی باشد.
 • دبی متناسب فیلتر شنی انتخاب کنید.
 • هد را متناسب با فاصله تا استخر و تعداد اتصالات لوله کشی در نظر بگیرید.
 • از شرکت‌های معتبر خریداری کنید.

چه زمانی باید از پمپ استخر استفاده کرد؟

زمان به کار انداختن پمپ استخری به دو عامل بستگی دارد: نیاز شیمیایی و هزینه انرژی. با توجه به اینکه نور فرابنفش خورشید باعث از بین بردن کلر آب می‌شود و کلر یک ماده حیاتی و لازم برای ضدعفونی کردن آب استخر است ،بهترین راه برای به جریان انداختن کلر در آب، استفاده از پمپ استخر خواهد بود؛ برای همین، باید در روز که احتمال از دست رفتن کلر توسط نور خورشید زیاد است نیز پمپ استخر را به کار انداخت.

متأسفانه به کار انداختن مداوم موتور پمپ برای گردش و تزریق کلر در طول روز و زمانی که خورشید هنوز در آسمان است، هزینه بر خواهد بود. برای همین بهتر است که موتور پمپ تصفیه استخر را در هنگام غروب که شدت نور خورشید کم شده و قبل از تاریکی کامل هوا فعال کنید. البته این نکته برای استخرهای روباز توصیه می‌شود و استخرهای مجتمع‌های ورزشی که اکثراً بسته است، بهتر است که بر اساس یک برنامه زمانی، پمپ را فعال کنید.

چه مقدار زمانی باید پمپ استخر فعال باشد؟

زمان فعال بودن پمپ تصفیه آب استخر هم به دو عامل نیاز شیمیایی و فیلتر کردن بستگی دارد. در تابستان که طول روز بلند است، نیاز آب استخر به موادی مانند کلر زیاد است. این مسئله باعث افزایش زمان کارکرد پمپ و فیلتر برای گرفتن آشغال‌ها می‌شود. زمان دقیقی را نمی‌توان برای مقدار کارکرد پمپ تعیین کرد و این زمان بسته دمای آب، میزان استفاده از استخر و فصل متغیراست؛ اما حداکثر زمان متوسط فعال بودن پمپ در تابستان 12 ساعت در روز و حداقل 5 ساعت و در زمستان و پاییز 5 ساعت در روز است. این زمان بیشتر برای استخرهایی است که هر روز از آن‌ها استفاده می‌شود.

نکات مهم در هنگام استفاده از پمپ استخر

 • موتور پمپ استخر به آب خیلی حساس است. موتور به اصطلاح باید به خوبی نفس بکشد و از این رو تهویه مناسبی داشته باشد. برای همین موتور پمپ استخر را نباید در یک محفظه دربسته قرار بدهید.
 • مراقب ولتاژ موتور باشید تا از حد استاندارد پایین نیاید. پایین بودن ولتاژ باعث آسیب رساندن به کارکرد صحیح پمپ می‌شود.
 • در هنگام تعویض موتور، دیگر اجزای مرتبط مانند پیشرانه (پروانه) را حتماً عوض کنید تا موتور دچار اضافه بار و افزایش دما و در نتیجه سوختگی نشود.
 • موتور پمپ باید بر اساس یک برنامه زمانی و توسط یک متخصص مورد بازبینی قرار بگیرد. قطعاتی مانند پیشرانه به دلیل استفاده زیاد دچار ساییدگی شده و این می‌تواند عواقب جبرانی ناپذیری را به خود پمپ وارد کند.
 • مراقب صدای موتور باشید. زیاد بودن صدا بیش از حد به معنای وجود یک مشکل در کارکرد صحیح پمپ است.
 • اختلاف کف موتورخانه استخر با قسمت عمیق باید 2 متر باشد تا فشار آب به کافی به پمپ وارد شود.
 • پمپ استخر باید 15 سانتیمتر از کف موتورخانه بالا باشد و به صورت شیبی قرار بگیرد تا مانع از نفوذ آب به داخل پمپ شود.
 • از اتصالات 90 درجه خودداری کنید.

دلایل اصطحلاک پمپ تصفیه استخر

1) عدم انتخاب صحیح پمپ تصفیه استخر
2) سیال تحت پمپاژ مایعی بجز آب باشد
3) کارکرد سیال بدون سیال و یا حجم کم سیال در پمپ تصفیه استخر
4) رعایت نکردن ارتفاع مکش مثبت بروی پمپ تصفیه استخر
5) دما و فشار کاری بیشتر از حد مجاز مندرج در کاتالوگ فنی
6) عدم نصب صحیح برقی و مکانیکی پمپ
7) نوسانات برقی و عدم نصب و عدم رعایت موارد حفاظتی در تابلو برق

 

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
پمپ تصفیه استخر
Author Rating
41star1star1star1stargray
بستن منو