دستگاه کلرزن استخر از مهمترین تجهیزات استخر به شمار می آید که از یک پمپ برای انتقال کلر و یک سیستم کنترل کننده میزان تزریق کلر به آب استخر تشکیل می شود. دستگاه کلر زن در استخرهای بزرگ و استخرهای خانگی و مخزن های آب شهری استفاده می شود. این دستگاه ممکن است علاوه و پمپ و یک سیستم کنترلی تزریق بسته به شرایط استفاده دارای لوازم جانبی دیگری نیز باشد. از دوزینگ پمپ نیز جهت تزریق کلر به استخر استفاده می شود.

بعد از کلر دی اکسید کلر قوی ترین ماده گندزدا در صنعت آب و فاضلاب بحساب می آید. دی اکسید کلر در دستگاه کلر زن از ترکیب کلریدریک اسید و کلریت سدیم تولید می شود. مکانیسم این دستگاه باعث می شود گازهای سمی به محیط انتشار پیدا نکند و ایمنی بیشتری نسبت به سیستم گاز کلر یا ازن دارد. قدرت ضدعفونی کنندگی بالا و ماندگاری طولانی مدت در آب و عدم تولید ترکیبات سرطان زا در آب منجر شده که این ماده بهترین جایگزین گاز کلر برای تصفیه آب مورد استفاده قرار گیرد. شرکت پایا گسترش خورشید تابان (پمپ خوب) نمایندگی فروش کلرزن استخر در تهران و شهرستان ها می باشد.

برای خرید کلرزن استخر و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت کلرزن استخر با کارشناسان ما در شرکت پایا گسترش خورشید تابان تماس بگیرید.

برترین برندهای کلرزن و دوزینگ پمپ

hayward

کلرزن استخر را شاید بتوان یکی از کوچک‌ترین تجهیزات در ساخت استخر به حساب آورد. دستگاهی که برخلاف اندازه کوچکش، وظیفه بسیاری مهمی را دارد. در تعریف کلرزن استخر آمده است: «ابزاری بسیار کوچکی که وظیفه تمیز و ضدعفونی کردن آب استخر را دارد. در گذشته، برای ضدعفونی کردن استخرهای کوچک از دستگاه‌های کلرزن دستی استفاده می‌کردند؛ اما با پیشرفت تکنولوژی در تجهیزات و ساختار استخرها، نمونه‌های ضدعفونی کننده خودکار ساخته و وارد کشور شد. امروزه شما در هر استخر خصوصی یا عمومی، باید از کلرزن استخر استفاده می‌شود. استفاده از این ابزارهای برای مجموعه‌های ورزشی یک اجبار است.

چرا باید کلرزن استخر خریداری کنیم؟

اول از همه باید بدانید که استفاده از کلرزن خطی ضروری است، به ویژه در استخرهای عمومی که متأسفانه برخی از افراد بهداشت فردی را رعایت نمی‌کنند و در صورت آلوده شدن آب، امکان ابتلا به انواع بیماری برای شناگران وجود دارد. البته این مسئله در استخرهای خصوصی هم وجود دارد؛ اما حساسیت آن نسبت به عمومی کمتر است. به هر حال مزایای کلرزن استخر را می‌تواند موارد زیر معرفی کرد:

 • باعث ضدعفونی کردن و از بین بردن انواع باکتری مضر می‌شود.
 • باعث توزیع یکسان و یکنواخت کلر در سطح آب استخر می‌شود.
 • هیچ ماده سمی در آن به کار نرفته است.
 • هیچ‌گونه آسیبی به سطح پوست نمی‌رساند.
 • تمامی فعالیت کلرزن استخر به صورت کاملاً خودکار بوده و از این رو همیشه در طول فعالیت استخر، آب تمیز خواهید داشت.

انواع کلرزن استخر

کلرزن های استخر بسته به نوع کاربردشان به چند نوع تقسیم می‌شوند که شامل موارد زیر است:

 1. کلرزن شناور استخر

ساده‌ترین نوع کلرزن استخر نوع شناور آن است. این دستگاه از یک مخزن پلاستیکی کوچک ساخته شده که درون آن معمولاً سه پوند قرص مخصوص 1 تا 3 اینچی قرار می‌گیرد. کاربرد این نوع کلرزن، همان‌طور که از اسم آن می‌توان متوجه شد، به صورت شناور روی آب خواهد بود؛ یعنی اینکه شما قرص‌ها را به تعداد لازم درون محفظه بالای آن قرار داده و پس از بستن محکم، روی سطح آب شناور می‌کنید. آب استخر از طریق محفظه‌ها به درون محفظه رفته و قرص‌ها را حل می‌کند. پس از قرص پس از حل شدن به درون آب رفته و از آنجا که این نوع دستگاه کوچک شناور است، قرص حل شده در تمام سطح آب پخش خواهد شد.

 1. کلرزن خطی استخر

کلرزن استخر خطی بیشترین نوع استفاده در استخرها است. با اینکه از نظر هزینه نسبت به قبلی بیشتر است؛ اما به دلیل مزایایی که دارد، به ویژه در مجموعه‌های ورزشی بیشتر از همه استفاده می‌شود. این نوع کلرزن دارای یک محفظه پلاستیک استوانه‌ای بوده و لوله تصفیه آب استخر از وسط آن عبور می‌کند. آب بعد از فیلتر و همچنین هیتر، از کلرزن استخر عبور کرده که در درون آن 1 یا 3 قرص چند اینچی قرار می‌گیرد.

کلرزن خطی به دو نوع inline و Offline تقسیم می‌شود. در نوع این لاین، کلرزن را در مسیر مستقیم عبور لوله آب تصفیه قرار می‌دهند که بعد از حل کردن قرص‌ها، آب کلردار را وارد استخر می‌کند؛ اما در نوع آف لاین که بیشتر در استخرهای قدیمی استفاده می‌شود، دو سوراخ کوچک روی لوله ایجاد شده و سپس دو شلنگ ریز، اتصال بین مخزن کلرزن استخر و آب را به وجود می‌آورند. یکی از این شلنگ‌ها، ورودی و دیگری خروجی خواهد بود. آب کثیف از طریق شلنگ‌ها وارد مخزن شده و پس از تصفیه و از طریق شلنگ خروجی به استخر هدایت می‌شود. این فرآیند به صورت خودکار ادامه خواهد داشت.

 1. کلرزن نمکی استخر

استفاده از این نوع کلرزن، نیاز به یک ماده اضافه به نام نمک دارد. طراحی سیستم اولیه این نوع دستگاه به صورت این لاین است. آب برگشت، از درون دستگاه عبور می‌کند. این دستگاه از یک منبع تغذیه و سل تشکیل می‌شود و درون آب به اندازه مساحت استخر، نمک حل می‌شود. آب از طریق لوله وارد سل شده و در آنجا با استفاده از منبع برق به هیدروژن و هیپوکلریک اسید تجزیه می‌شود که این اسید جایگزین کلر و در نتیجه تمیز شدن آب می‌شود.

چه نوع کلرزن استخر باید استفاده کنیم؟

برای انتخاب کلرزن استخر باید چند عامل را در نظر بگیرید:

 • نوع استخر (برای استخر خصوصی یا عمومی، باید یک نوع کلرزن استفاده کرد.)
 • اندازه استخر (از آنجا که استخرهای عمومی فضای بیشتری را نیاز دارند، از این رو در تعداد و اندازه خود کلرزن استخر باید بیشتر دقت کرد.)
 • بودجه‌ای که شما برای خرید کلرزن استخر در نظر گرفته‌اید.
 • امکانات جانبی که در مجموعه ورزشی شما دارد.

سیستم کارکرد کلرزن استخر

سیستم کلرزن استخر به دو صورت قرص یا نمکی است. البته بیشتر استخرهای عمومی در سطح شهر از نوع قرصی استفاده می‌کنند که باید بعد از هر بار استفاده، قرص جایگزین شوند.

انواع مدل کلرزن استخر

کلرزن های استخر به چند مدل مختلف تقسیم می‌شوند که هرکدام دارای ویژگی‌های مخصوص به خودشان هستند. چند مدل پراستفاده از این کلرزن ها شامل موارد زیر است:

 • کلرزن – دماسنج شناور بزرگ
 • کلرزن شناور بزرگ
 • کلرزن شناور چهارگوش بزرگ
 • کلرزن شناور کوچک
 • کلرزن خطی EMAUX
 • کلرزن خطی PENTAIR
 • کلرزن خطی بزرگ EMAUX مدل CLL -75
 • کلرزن خطی بزرگ EMAUX مدل CLL -50
 • کلرزن خطی بزرگ IML مدل PS- 7018-G
 • کلرزن خطی بزرگ KOKIDO
 • کلرزن خطی کوچک HAYWARD مدل CL- 100
 • کلرزن خطی کوچک KOKIDO
 • کلرزن نمکی EMAUX مدل C-15-E-SS
 • کلرزن نمکی EMAUX مدل C-25-E-SS
 • کلرزن نمکی EMAUX مدل C-50-E-SS
 • کلرزن نمکی HAYWARD سری AquaRite

بعضی لوازم جانبی که همراه با کلرزن خطی استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل اورینگ و پیچ 1200، درب CL 100 و کاسه درب CL200 است.

سفارش کلرزن استخر

برای سفارش کلرزن استخر کافی است تا با شرکت تماس بگیرید. کارشناسان فروش در هر لحظه آماده پاسخگویی و مشاوره به شما در خصوص انتخاب کلرزن استخر هستند. نکته مهم اینکه اگر قصد استفاده و نصب هر نوع کلرزن به ویژه خطی و نمکی را داشته باشید، باید حتماً در هنگام نصب اقدام کنید. البته بعد از نصب هم امکان این کار وجود دارد؛ اما هزینه تعمیرات جداگانه برای بازسازی باید پرداخت کنید. شما می توانید پس از سفارش محصول خود به نمایندگی تهران، آن را در اقصی نقاط ایران از جمله استان ها و شهرهای مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، گلستان، گرگان، مازندران، ساری، رشت، گیلان، خراسان، خوزستان، اهواز، آبادان، کرمان، یزد، همدان، کرج، قم، کرمانشاه، ارومیه، اردبیل، بندرعباس، اراک، زنجان، قزوین، ارومیه، لرستان، خرم آباد، کردستان، سنندج، زاهدان، بوشهر، بیرجند و یاسوج تحویل بگیرید.

دیگر محصولات مرتبط