Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

مکانیکال سیل یا سیل مکانیکی ابزاری است که برای جلوگیری از نشتی مایعات از سیستم‌های آبرسانی استفاده می‌شود. مکانیکال سیل از دو سطح صاف تشکیل می‌شود که یکی بر روی کاسه پمپ ثابت است و دیگری در امتداد محور گردش قرار می‌گیرد. مکانیکال سیل ممکن است که برای خیلی از افراد ابزاری غریب به نظر برسد؛ اما باید گفت یک از مهم‌ترین ابزارهایی که برای در تأسیسات آبرسانی واحدها مورد استفاده قرار بگیرد. به مکانیکال سیل ابزار آب بند مکانیکی هم می‌گویند.

مکانیکال سیل

مزایای استفاده از مکانیکال سیل

نشتی آب در ساختمان‌ها به خصوص آن‌هایی که عمرشان نزدیک به 40 سال می‌رسد، همیشه یک معضل اساسی برای ساکنین بوده است. راهکارهای زیادی برای جلوگیری از نشتی تاکنون مورد بهره برداری قرار گرفته است که تاکنون هیچکدام نتوانسته روش بازدارنده خوبی داشته باشد. برای همین منظور از این ابزار در چند سال گذشته افزایش چشمگیری به خصوص در مناطقی که تازه به شهر تبدیل شده‌اند، داشته است.

  •  جلوگیری از نشتی آب
  •  جلوگیری از مصرف هزینه آب
  •  جلوگیری از نشتی مواد لازم و حیاتی در کارخانه‌ها به خصوص مواد سمی به داخل مجموعه
  • هزینه نسبتاً مناسب آن برای تهیه

چگونه یک مکانیکال سیل مناسب را خریداری نماییم؟

مکانیکال سیل یا سیل مکانیکی با اینکه یک ابزار خیلی کوچک است؛ اما اگر یک اشتباه در خرید آن کنید، خسارت جبران ناپذیری را به شما وارد می‌کند. برای انتخاب در هنگام خرید، اول از همه باید به قسمت چرخشی و سپس سطوح ثابت آن دقت کنید. همچنین درجه، سرعت محور دوار ماشین، فشار محیط سیل، اندازه قطر محور و نوع سیال از دیگر عواملی است که باید در خرید آب بند مکانیکی بیشتر از بقیه دقت داشته باشید.

انواع مکانیکال سیل

  1. اورینگ ها

یکی از ساده‌ترین آب بندهای مکانیکی است که از آن‌ها برای جلوگیری از نشتی آب در سیلندر و شیرهای هیدرولیکی شلنگ و پمپ استفاده می‌شود. جنس اورنگ‌ها از نوعی لاستیک‌های مصنوعی است که مقاومت آن‌ها را افزایش می‌دهد.

  1. V و U شکل

یکی از سیل‌ها که کیفیت عملکردی مناسبی دارد و از آن برای جلوگیری از نشتی در سیلندر و شافت ها است. جنس این نوع سیل‌ها معمولاً از چرم یا لاستیک است.

  1. سیل‌های فلزی

سیل‌هایی که باید به صورت دقیق نصب شوند تا نشتی آب را به حداقل مقدار ممکن برسانند. جنس این سیل‌ها از فولاد بوده و شکلی همانند رینگ‌های پیستون موتور دارد.

  1. سیل‌های فلنجی و گردگیر

یکی از مکانیکال سیل‌ هایی که کاربرد معمولی در پمپ آب دارند و برای جلوگیری از نشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. جنس آن‌ها عموماً از چرم یا لاستیک مصنوعی است.

واشر کمپرسی، کاسه نمد، گلند، پکینگ کمپرسی، آزبستوس از دیگر ابزارهای پکینگ مورد کاربرد در آب بندی هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در هنگام خرید حتماً به جنس و چگونگی نصب مکانیکال سیل دقت کنید. همانطور که گفتیم، این ابزار با اینکه کوچک است؛ اما نقش مهمی در کاهش نشتی و سرریز اضافی آب‌ها دارد. همچنین سعی کنید تا سیل­ها را از فروشگاه­های معتبر همراه با ضمانت نامه اصلی خریداری کنید. برندهای معروف در دنیا مانند پنتاکس و ابارا اقدام به تولید و عرضه سیل مکانیکی می­کنند.

Summary
Review Date
Reviewed Item
مکانیکال سیل
Author Rating
51star1star1star1star1star
بستن منو