logo-en

با توجه به گسترش شهرها و انتقال افراد از اجتماع های کوچک به جوامع مدرن و پیشرفته شهری باعث پدید آمدن کلان شهرها شده است و این موضوع باعث افزایش جمعیت شهری و کمبود آب و کاهش فشار آب شده است. جهت رفع این نیاز ساکنین منزل باید اقدام خرید پمپ آب مانند پمپ آب خانگی، کشاورزی و صنعتی نمایند. پمپ آب یکی از اساسی ترین تجهیزات صنایع، کشاورزی و خانگی می باشند. امروزه با خرید پمپ آب می توان به راحتی نیاز به فشار آب را در منازل مسکونی، مراکز خرید، زمین های کشاورزی و صنایع مختلف رفع کرد. شرکت پایا گسترش خورشید تابان (پمپ خوب) نمایندگی فروش پمپ آب برندهای مختلف در تهران و شهرستان ها می باشد.  

برای خرید انواع پمپ آب و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت برندهای مختلف پمپ آب با کارشناسان ما در شرکت پایا گسترش خورشید تابان تماس بگیرید.

انواع پمپ آب

برندهای پمپ آب

لوازم کنترلی پمپ آب

به علت افزایش جمعیت در شهرها و در نتیجه کمبود فضای کافی، تقریبا در اکثر شهرهای بزرگ، افراد به دنبال ساخت و ساز ساختمان های چندین طبقه هستند که مشکلاتی مانند کمبود فشار آب بوجود می آورد. یکی از موثرترین روش ها برای جبران و حل کم فشاری آب در ساختمان ها استفاده از پمپ آب خانگی می‌باشد.

پمپ کف کش یکی از ابزارهایی است که انتقال آب در پروژه های صنعتی و پروژه های کوچک را ساده تر می کند و یک ابزار مناسب در انتقال آب است. اگر سابقه کشیدن بنزین از باک خودرو را داشته اید، تا حدود زیادی نحوه عملکرد پمپ های کف کش را شبیه سازی کرده اید و می دانید که چگونه کار میکند. 

در بسیاری از صنایع، مسئله انتقال لجن یک موضوع مهم و تاثیرگذار است که در تصفیه خانه ها بیشتر به چشم می‌آید و به همین دلیل شاهد استفاده از پمپ لجن کش در بخش‌های مختلف صنعتی و غیرصنعتی هستیم.

پمپ طبقاتی پمپ گریز از مرکزی می باشد که برای انتقال آب از یک چاه یا مخزن عمیق زیر زمینی طراحی شده اند . همچنین به عنوان یک پمپ زیر زمینی طبقاتی عمیق یا یک پمپ آب خطی شناخته شده اند. پمپ طبقاتی و پمپ های شناور از انواع اصلی پمپ ها می باشند.

پمپ شناور یک نوع پمپ آب سانتریفیوژ مستغرق است که بیشترین کاربرد آن در زمین های زراعی و باغات است که نیاز به استخراج آب از زیر سطح زمین از چاه های کم عمق و یا عمیق است. یک پمپ شناور برای کار کردن بر زیر سطح زمین طراحی شده است. این پمپ را گاها پمپ چاه عمیق و یا پمپ آبیاری نیز می نامند.

پمپ سیرکولاتور نوعی پمپ آب است که برای به حرکت درآوردن مایعات یا گاز در یک مدار بسته مانند سیستم های حرارتی و برودتی استفاده می شود . پمپ سیرکولاتور معمولاً آب را در یک سیستم گرمایشی هیدرولیک یا یک سیستم خنک کننده به حرکت در می آورد.

پمپ تصفیه استخر از تجهیزات استخری الزامی در هر استخری می باشد. استفاده از پمپ برای تصفیه استخر به عنوان یکی از سیستم گردش آب استخر برای استخر ضروری می باشد، پمپ تصفیه استخر در واقع با سیرکوله کردن آب در استخر در طی باز های زمانی مختلف با توجه به نوع و کاربری استخر و پس از عبور از فیلتر شنی آب استخر شفاف و از راکد ماندن آب استخر جلوگیری میکند.

پمپ اسید که پمپ ضد اسید و پمپ پلیمری نیز نامیده می شود، وظیفه انتقال مواد شیمیایی را بر عهده دارد. پمپ‌ اسید با محرکه‌های موتوری معمولا دارای پروانه‌های پیچی با مکش انتهایی بوده که این پروانه‌ها به صورت بسته و یا نیمه باز هستند.

پمپ‌ سانتریفیوژ پر مصرف ترین پمپ بازار می باشد که شامل انواع مختلف از جمله پمپ سانتریفیوژ مکش، هیدرولیکی، دیزلی، مغناطیسی و غیره می‌باشند. پمپ‌ سانتریفیوژ از یک یا چند پروانه استفاده می‌کنند که به محور متصل و آن را می‌چرخانند، به این ترتیب انرژی لازم برای حرکت مایع داخل پمپ سانتریفوژ را فراهم کرده و مایع را فشرده می‌کنند

دوزینگ پمپ یک پمپ جایگزین کوچک مناسب میباشد که مقدار دقیقی از سیال را پمپاژ میکند. دوزینگ پمپ به صورتی طراحی شده است که سرعت جریان دقیق شیمیایی یا مواد را به جریان آب، بخار یا گاز پمپاز میکند. دوزینگ پمپ این سرعت جریان دقیق شیمیایی یا سایر موارد را با روشهای مختلفی ارائه میدهد و سپس این حجم از مواد شیمیایی وارد لوله و یا مخزن میشود.

پمپ مگنتی نوعی پمپ سانتریفیوژ می باشد که نیروی مغناطیسی بعنوان نیروی محرک در آن عمل می کند. در حقیقت انتقال حرکت از موتور به ایمپلر پمپ مگنتی بواسطه میدان مغناطیسی صورت می پذیرد. در امر باعث شده هیچ اتصال مکانیکی بین شفت موتور و شفت پمپ وجود نداشته باشد بنابراین نیاز به آبند در سیستم ها وجود نخواهد داشت.

پمپ روغن داغ در صنعت کاربرد فراوانی دارد. عموما از پمپ روغن داغ در صنایع جهت جابجایی روغن داغ تا حرارت 350 درجه سانتیگراد استفاده می شود. در موارد خاص ممکن است از انواع پمپ هاي دنده اي، ماه و ستاره مغناطیسی و کند پمپ هاي حرارتی نیز استفاده گردد.

دستگاه پمپ کارواش یک دستگاه شستشوی مکانیزه است که برای خانه، خودرو دیگر تجهیزات صنعتی استفاده می شود. پمپ کارواشی به سه نوع خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی تقسیم می شود. تفاوتی که این پمپ ها با هم دارند در قدرت موتور و فشار بار الکتریکی آنها میباشد.

پمپ دنده ای یک نوع پمپ هیدرولیکی است که دلیل قدرت مکش بالا به پمپ خودمکش معروف است و از این رو قادر است تا انواع سیالات را با ویسکوزیته پایین، متوسط و بالا به قسمت‌های مختلف پمپاژ کند. پمپ دنده ای را از گروه پمپ جابجایی مثبت می‌دانند که در هر بار چرخش و با استفاده از چرخ دهنده‌هایی روی آن قرار دارد، مقدار سیال از پیش تعریف شده را به جابه جا می‌کند.

پمپ وکیوم معمولا برای جابجایی و انتقال گاز و یا هوا استفاده میشود. و همچنین در مصارف صنعتی برای تولید لوله های وکیوم و لامپ های الکتریکی و برای بررسی و پردازش نیمه رساناها استفاده می شود و نوعی خلاء ایجاد می کند و برای بعضی از تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد.

پمپ دومکشه یک نوع پمپ گریز از مرکز براساس نیروی گریز از مرکز است بدین صورت که مایع به مرکز پمپ و پای پره‌های پروانه وارد می‌شود. (در اثر کاهش فشار در این ناحیه) پروانه توسط الکتروموتور با سرعت بالا دوران می‌کند و مایع قرارگرفته در بین پره‌های پروانه همراه با آن به دوران در می‌آید

پمپ زمینی پمپیران توسط شرکت پمپیران در ظرفیت های مختلف تولید و عرضه می گردند. این شرکت در سال 1345 فعالیت خود با همکاری KSB  آلمان آغاز نموده است. پمپ های زمینی پمپیران دارای قطر خروجی از 32 تا 300 میلیمتر می باشد. با فشار تست 16 بار و فشار کاری حداکثر 10 بار

پمپ آبیاری یکی از پرکاربردترین و پرفروش ترین پمپ های موجود در بازار است. کاربرد اصلی پمپ آبیاری استفاده از آن در زمین هاش کشاورزی و باغات است که با آوردن آب به سطح از چاه های بسیار عمیق به کمک کشاورزان می آید.

موتور پمپ همانطور که از نامش پیداست، دستگاهی است که از ترکیب یک موتور الکتریکی و یک پمپ آب ساخته شده است. موتور الکتریکی در آن وظیفه تولید جریان برق را به عهده دارد و پمپ آب در آن وظیفه پمپاژ آب از چاه و انتقال آن به سطح زمین را دارد.

لوب پمپ که با نام های دنده قلوه ای و گوشواره ای نیز شناخته می شوند از پمپ های جابجایی مثبت هستند. عملکرد آنها همچون پمپ دنده خارجی می باشد. لوب پمپ ها توانایی پمپاژ  سیالات با ویسکوزیته بالا را دارند

برای پمپ کردن سیالی که حاوی ذرات جامد ریز باشد از پمپ اسلاری استفاده می شود. واژه اسلار به معنی سیالی است که در آن ذرات جامد وجود دارد. اسلار در دو نوع اشباع شده و اشباع نشده است. اسلاری اشباع شده سیالی است که ذرات بسیار ریزی دارند و یکنواخت هستند و ویسکوزیته بالایی دارند. 

پمپ بشکه کش یا تخلیه بشکه از اجزای مختلفی همچون الکتروموتورْ لوله مکش و پره، شلنگ خروجی pvc‌ و یک نازل تشکیل شده است. برای انتقال مواد شیمیایی به مخازن تزریق از این پمپ استفاده می شود.

پمپ دیافراگمی نوعی پمپ است که برای جابجایی سیالات با چگالی های مختلف استفاده میشود. پمپ دیافراگمی که همچنین به عنوان پمپ غشایی شناخته میشود، یک پمپ جایگزین مناسب میباشد که از ترکیب فعالیت متقابل یک لاستیک، یک دیافراگم قابل ارتجاع یا تفلون و سوپاپهای مناسب در هر دو طرف دیافراگم برای پمپاژ کردن مایع سیال استفاده میکند.

پمپ ضد سایش برای جابجایی و انتقال مخلوط های آب و گل و ماسه و سیالات ساینده به کار میرود.

پمپ پیستونی از دسته پمپ های جابجایی مثبت است. با حرکت رفت و برگشتی سیلندر در این پمپ پیستونی، عمل پمپاژ انجام می شود. از این پمپ برای مواردی که به فشار 100 تا 1000 بار نیاز باشد استفاده می شود. این پمپ، پمپ کارواش نیز نامیده می شود.

پمپ آبنما وسیله‌ای است که باعث ایجاد جریان آب و به ویژه فواره در حوضچه‌ها، برکه‌ها یا آبنماهای سطح شهر مورد استفاده قرار می‌گیرد. فواره‌هایی که شما در حوض‌های کوچک پاساژها یا پارک‌های سطح شهر مشاهده می‌کنید، همه آن‌ها به وسیله پمپ آبنما ایجاد می‌شود.

پمپ آب چینی نه خیلی فراتر و از خیل کمتر از دیگر برندهای پمپ آب موجود است. در ساخت این نوع پمپ‌ها سعی شده است تا از بهترین مواد و تکنولوژی در ساخت پمپ استفاده شود. کشور چین یکی از تولیدکنندگان اصلی و بزرگ انواع پمپ در جهان است و تاکنون توانسته است تا مدل‌های متنوع برای کاربردهای مختلفی را به بازار عرضه کند. 

پمپ ابارا (EBARA) محصول شرکت ژاپنی ابارا می باشد. کمپانی ابارا بیش از صد سال در زمینه تولید پمپ آب سابقه دارد و در زمینه پمپ آب خصوصا پمپ آب خانگی از شرکت های برتر جهان می باشد. کمپانی ابارا بیش از 16000 مدل مختلف از پمپ های سانتریفیوژی ابارا با آخرین تکنولوژی روز دنیا تولید می نماید. این کمپانی قدرتمند نیاز صنایع مختلفی چون نیروگاهی، نفت و  پتروشیمی و گاز، سدسازی، شیمیایی، فولاد، آب و فاضلاب، کشاورزی، ساختمان،دارویی، غذایی و …  را برطرف می نماید. این پمپ ها در صنایع کوچک و مصارف خانگی نیز بسیار پرکاربرد هستند.

پمپ پنتاکس (Pentax) از سال 1990 در زمینه تولید پمپ های مختلف فعالیت حرفه ای خود را آغاز نموده است. پمپ پنتاکس ایتالیا با پمپ های خود خصوصا پمپ آب خانگی در میان مصرف کنندگان جهان جایگاه ویژه ای یافته است.هم اکنون نیز در زمینه تولید پمپ از برترین های دنیا به حساب می آید. کمپانی پنتاکس در خرید پمپ آب و پمپ های خانگی در خواست زیادی دارد.

پمپ داب DAB ایتالیا تولید کمپانی داب تولید کننده پمپ های با کیفیت و تکنولوژی به روز داب می باشد.کمپانی داب بیش از سی سال در تولید پمپ های مختلف سابقه دارد. از سال 1975 کمپانی داب محصوات خود را با بالاترین کیفیت و بازدهی طراحی و تولید نموده است. 

کمپانی پمپ گراندفوس (GRUNDFOS) از کمپانی های برتر تولید کننده پمپ کشور آلمان می باشد. این شرکت در زمینه ارائه بهترین راه حل انتخاب انواع پمپ ها و الکتروپمپ های جهان با تولید سالانه بیش از ۱۶ میلیون  پمپ فعالیت گسترده ای دارد. پمپ های سیرکولاسیون کمپانی گراندفوس در مصارف گرمایشی و تهویه مطبوع مانند سایر پمپ های سانتریفیوژ که برای مصارف صنعتی و تامین آب استفاده می شوند به کار گرفته می شوند. پمپ های شرکت گراندفوس در مقایسه با دیگر پمپ ها بازده بالایی دارند و بیشترین میزان صرفه جویی را شامل می شوند.

کمپانی پمپ لوارا (LOWARA) از بزرگترین صنایع جهان در زمینه تولید پمپ می باشد. پمپ آب لوارا ایتالیا در زمینه تولید پمپ سابقه درخشان جهانی دارد. شرکت Lowara انواع مختلف پمپ ها همچون الکتروپمپهای صنعتی ، ساختمانی، کشاورزی و  آب و فاضلاب را تولید می نماید.  شرکت لوارا قادر به طراحی و تولیدانواع  پمپ ها برای آبدهی تا 5000 m3/h و تا فشار 50bar می باشد. شرکت لوارا قادر است تمامی محصولات خود را از موادی چون  کربن، چدن ,استیل, استینلس استیل و استنلس استیل داپلکس مقاوم در برابر آب دریا را تولید نماید.

از بزرگترین کمپانی های تولید کننده پمپ آب شرکت پمپ Wilo آلمان می باشد که  در زمینه تولید پمپ برای مصارف سرمایشی، گرمایشی و همچنین تهویه مطبوع و نیز صنعت آب و فاضلاب جهان است فعالیت دارد. شرکت ویلو  در سال 1872 در یکی از شهر های آلمان تاسیس شده است. این کمپانی بیش از 140 سال است که مستقیما به 50 کشور جهان محصولات خود را عرضه داشته است.

شرکت پمپ کالپدا (Calpeda) مثل که از سال ۱۹۵۹میلادی در عرصه صنعت فعالیت دارد. امروزه ما شرکتی هستیم که سالانه در حال رشد است. نگاه همیشگی به آینده ما را به مرحله ای رسانده است که هم اکنون می توانیم در این زمینه یک منبع قابل اعتماد باشیم.

کمپانی پمپ SAER در سال ۱۹۵۱ توسط آقای CARLO FAVELLA درشهر GUASTALLA ایتالیا تاسیس گردید که از همان زمان دارای نوآوری هایی در زمینه تامین آب توسط پمپ ها و موتورهای شناور ساخت ایتالیا بوده است.این پمپ ها و موتورها جهت مصارف ساختمانی،صنعتی،آبرسانی،آتشنشانی،دریایی،معادن،سرمایش و گرمایش،شهرداری،نفت و گاز RO خانگی،کشاورزی،آبیاری و…به کار گرفته میشود.

کمپانی پمپ پدرولا با ۳۰ سال سابقه با تولیدات بیش از ۳۰۰ نوع پمپ آب از جمله  پمپ آب خانگی و صنعتی , پمپ های کف کش و شناور و ست کنترل از با کیفیت ترین تولید کنندگان پمپ کشور ایتالیا می باشد و با صادرات به بیش از سی کشور جهان توانسته بازار پر رونقی برای خود ایجاد کند. در درجه اول شکل ظاهری و رنگ خاص پمپ های پدرولا باعث  متمایز شدن پمپ های PEDROLLO نسبت با سایر رقبا شده است و برای سفارش و خرید پمپ خانگی بسیار پر طرفدار بوده است.

کمپانی پمپ اسپرونی SPERONI ایتالیا در سال 1946 تأسيس گرديده است . شرکت اسپرونی با داستن کارخانه ای مدرن و به روز داراي پمپ های مختلفی مي باشد. محصولات پمپ اسپرونی به 120 كشور جهان صادر می گردد.

شرکت پمپ ديزل‌ساز بيش از چهل سال در زمينه توليد، مونتاژ و واردات انواع برندهای پمپ، ديزل ژنراتور، الكتروموتور، آلترناتور، موتورپمپ، سیل مکانیکی سابقه حرفه ای دارد. شرکت دیزل ژنراتور نمایندگی رسمی انواع برندهای اروپایی و ژاپنی و چینی را دارد.

شرکت پمپ گرانفارس، یک شرکت تولیدکننده پمپ ایرانی است که به تولید پمپ های طبقاتی استینلس استیل عمودی و افقی می پردازد.

شرکت Tianjin Elecmotor Co.,LTD در سال 1997 تاسیس گردید و محصولات خود را با نام Stream که از زیرمجوعه های آن پمپ استریم بود را وارد بازار کرد. تخصص این شرکت در زمینه طراحی, ساخت و تولید محصولات مکانیکی و الکتریکی می باشد. این شرکت همواره تلاش داشته است تا با توزیع و گسترش محصولات خود در سطح جهانی, خود را در بازار مطرح سازد.

شرکت پمپ ونزو تولید کننده، پمپ آب از جمله الکترو پمپ آب خانگی و صنعتی، یکی از با کیفیت ترین و بی نظیر ترین محصولات کشور چین و حوزه خانگی می باشد و با صادرات بیش از چند کشور جهان توانسته بازار پر رونقی برای خود ایجاد کند , متمایز شدن پمپ های VENZO نسبت با سایر رقبا در مرحله اول شکل ظاهری پمپ آب و رنگ آن است.

الکتروپمپ دیانا در انواع متفاوت و با کاربردهای مختلفی ارائه میگردد.

شرکت پمپ هپی (HAPPY) کار خود را با مسئولیت محدود سهم صدور حرفه ای در تولید پمپ های آب در شهر،Taizhou شهر ونلینگ، ژجیانگ چین که به خوبی به عنوان “محل تولد پمپ آب” شناخته شده است شروع به کار کرد. پمپ هپی در سال 1997 تاسیس شد شرکت هپی همیشه با حسن نیت و روح ابتکار “نوآوری مستمر” پیشرو در صنعت مشغول به فعالیت و تولید می باشد این شرکت با مساحت 15000 متر مربع،استخدام 500 کارمند از جمله 100 پرسنل حرفه ای و فنی، و حجم فروش 2.5 میلیون دستگاه و میزان فروش RMB300 میلیون نفر در سال گذشته است. پمپ های هپی به بیش از 50 کشور صادر می شود.

شرکت الکتروژن در سال 1368 در زمینه تولید انواع الکتروموتورها فعالیت خود را آغاز نموده است. به منظور دستیابی به محصولات با کیفیت، سرمایه گذاری بزرگی جهت استفاده از  ماشین آلات و تکنولوژی های پیشرفته صورت پذیرفته است. 

کمپانی مارکیوس از سال 1993  فعالیت خود را در تولید پمپ های مختلفی در کاربردهای کشاورزی شامل پمپ برای صنعت، زهکشی و فاضلاب آغاز نموده است. شرکت مارکیوس همواره برنامه فعالی در تحقیق و توسعه تولیدات خود داشته است. توجه خاص به تکنولوژی های جدید و  فرآیندهای تولید، تحلیل بازار و  حفاظت از محیط زیست از خصوصیات اصلی این این برند چینی معتبر است.

کمپانی AMC بیش از 20 سال در زمینه تعمیر و نگهداری موتور، ژنراتور، ماشین آلات و  پمپ فعالیت می نماید. علاوه بر این، خدماتی برای اصلاح، تعمیر و بازسازی و ساخت قطعات یدکی و قطعات اصلی نموده است. 

SPC نامی است که در صنعت پمپ به همراه کلماتی همچون کیفیت و تکنولوژی همراه می شود و بیش از ۳۰ سال به صورت جهانی حضور دارد. از سال ۱۹۷۵ در این صنعت حضور داشته و طراحی و تولید محصولات خود را بالاترین کیفیت و عملکرد همراه ساخته است

شرکت پارسین از شرکت های معتبر و صنعتی ایران در زمینه تولید پمپ روغن داغ، پمپ آب، پمپ خمیر کاغذ و مایعات نفتی و…فعالیت می نماید.

شرکت پمپیران در سال ۱۳۵۴ به منظور و هدف تولید انواع پمپ برای مصارف مختلف فعالیت خود را آغاز نمود. شرکت پمپ آب پمپیران در سال های اولیه فعالیت تولیدی خود را تحت نظارت شرکت KSB آلمان آغاز نمود.

صنایع پمپ ارس در زمینه تولید پمپ آب سیرکولاتور ( پمپ شوفاژ ) فعالیت خود را از سال 1368 آغاز نموده است. محصولات این شرکت دارای کیفیت ایزو 9001 می باشد.

خرید پمپ ارس

شرکت پمپ آبروان از سال 1362 در زمینه تولید پمپ آب خانگی، صنعتی و کشاورزی آغاز نموده است. این شرکت در شهر های مختلفی همچون تبریز و بابل تولید می نماید. پمپ های فشار قوی و پمپ های گریز از مرکز و پمپ های شناور از محصولات تولید این شرکت می باشد.

خرید پمپ آبروان

خرید پمپ آب با خدمات ویژه

گروه بازرگانی و صنعتی پایا گسترش خورشید تابان با سابقه درخشان خود همواره توانسته که مشتریان را در جهت کالای مورد نیاز اعم از خرید پمپ آب خانگی ، انواع تجهیزات کارواشی و استخری و تجهیزات تاسیساتی شما را یاری می کند. خرید پمپ آب خصوصا پمپ آب خانگی با کیفیت و قیمت مناسب همواره جز ویژگی های مهم است اما اینکه ما برای خرید پمپ آب محصولی را تهیه کنیم که دارای خدمات و پشتیبانی باشد بسیار حائز اهمیت می باشد. اگر نیاز به  تعمیر پمپ آب در تهران دارید، آن را به ما بسپارید. شما می توانید پس از سفارش محصول خود به نمایندگی تهران، آن را در اقصی نقاط ایران از جمله استان ها و شهرهای مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، گلستان، گرگان، مازندران، ساری، رشت، گیلان، خراسان، خوزستان، اهواز، آبادان، کرمان، یزد، همدان، کرج، قم، کرمانشاه، ارومیه، اردبیل، بندرعباس، اراک، زنجان، قزوین، ارومیه، لرستان، خرم آباد، کردستان، سنندج، زاهدان، بوشهر، بیرجند و یاسوج تحویل بگیرید. 


تماس با ما
02188830031
02188830032

تهران، خیابان طالقانی، بعد از خیابان مفتح، پاساژ دانش، طبقه سوم، واحد ۱۰

انواع پمپ آب:

پمپ آب به دستگاهی گفته می شود که برای افزایش انتقال مایعات یا برای متراکم سازی مایعات استفاده می شود. توجه داشته باشید برای خرید پمپ آب و خرید پمپ آب خانگی باید کالاها دارای کیفیت ، قیمت مناسب و تامین خدمات باشند. شرکت پایا گسترش خورشید تابان مطمئن ترین نمایندگی برای خرید انواع پمپ آب می باشد. از دیگر مباحث مهمی که در مورد خرید پمپ آب و خرید پمپ خانگی باید دانست. این است که نصب پمپ آب  باید توسط افراد متخصص این امر صورت گیرد. 

 

خرید پمپ آب

عوامل انتخاب پمپ آب مناسب:

 1. مایع یا سیالی که باید پمپ شود
 2. دبی مورد نیاز
 3. ارتفاعی کلی که مایع یا سیال پمپ میشود
 4. ارتفاع مکشی مثبت خالص در دسترس
 5. درجه حرارت بهره برداری
 6. چگالی مخصوص مایع یا سیالی که پمپ میشود
 7. طبیعت مایع (بازی ، اسیدی یا خنثی )
 8. تجربه بهره برداری

سوالات مربوط به پمپ آب

انتقال انرژی در سیال که در توربوپمپ ها توسط پروانه صورت می گیرد، موجب تولید یک سری نیروهای هیدرولیکی می گردد که این نیروها در دو جهت شعاعی و محوری به اجزای گردنده پمپ (پروانه و شافت) وارد آمده و به وسیله بیرینگ ها به پوسته ثابت پمپ منتقل می شوند. این نیروها ناشی از تغییر جهت و امتداد سرعت و مقدار فشار سیال از ابتدای ورود به پروانه تا خروج از پمپ در قسمت های مختلف پمپ هستند و بسته به شرایط کار پمپ (تغییرات دبی و هد) ممکن است مقادیر و جهات مختلفی داشته باشند. این نیروها را می توان به دو دسته نیروهای شعاعی و محوری تقسیم نمود.
نیروهای شعاعی: در پمپ های سانتریفیوژ، سیال پس از خروج از پروانه و یا دیفیوزر به داخل یه جمع کننده وارد می شود و پس از جمع شدن از دهانه خروجی آن به بیرون هدایت می گردد. در صورتی که فشار استاتیک سیال در طول مسیر به تدریج تغییر یابد، فشار متغیری حول شافت بوجود خواهد آمد. اختلاف فشار در دو نقطه مقابل نسبت به محور، سبب ایجاد نیرویی می شود که به نیروی شعاعی معروف است.
در حالت کلی طراحی جمع کننده به طریقی صورت می گیرد که در دبی نقطه طراحی، نیروی شعاعی کمترین مقدار خود را داشته باشد. اما در دبی هایی غیر نقطه کاری، مقدار این نیرو ممکن است زیاد شود. بطور کلی در یک پمپ سانتریفیوژ میزان نیروی شعاعی به شکل ظرف جمع کننده و دبی عبوری از پمپ بستگی دارد.

در اینجا به نوع دوم نیروهای وارد شده به پمپ که به نام نیروهای محوری بیشتر شناخته میشود ، اشاره خواهد شد.
برآیند ( مجموع )  همه نیروهایی که بر روی مجموعه در حال چرخش پمپ، در جهت محور ایجاد می گردد به نیروی محوری معروف و شناخته میشود . در پمپ های سانتریفیوژ به دلیل وجود فاصله خالی بین قطعه ثابت و پروانه، فشار خروجی سیال به صفحه پشتی پروانه انتقال پیدا میکند. بخاطر اینکه فشار در پشت پروانه به مراتب از فشار در قسمت جلوی آن بیشتر است نیروهای وارد به پروانه در راستای محور پروانه همدیگر را خنثی نمی کنند و نیرویی در راستای محور پروانه و بطرف دهانه مکش به پروانه وارد می شود.
همچنین در شروع راه اندازی و تا زمان رسیدن به سرعت نامی پمپ، ممکن است گردابه هایی در داخل محفظه پمپ شکل بگیرند که این گردابه ها می توانند نیروهایی اضافه را در راستای شافت پمپ ایجاد نمایند که از این نیروها هم بعنوان نیروی محوری یاد می گردد.
نیروهای محوری ایجاد شده بایستی توسط مکانیزمی دفع گردند در غیر این صورت اجزای پمپ پس از گذشت مدت زمان اندکی کارایی خود را از دست خواهند داد.

از زمانیکه اقدام به  خرید پمپ میکنید تا زمان از رده خارج کردن پمپ ، همواره هزینه هایی صرف سیستم پمپ و پمپاژ می شود. این هزینه ها را می توان به دسته های متنوعی تقسیم نمود.
به صورت سنتی به هنگام انتخاب پمپ جهت خرید ، تنها هزینه های خرید، نصب و راه اندازی آن توسط مشتری محاسبه می گردد و معمولاً مجموع این هزینه ها از طرف مشتری بعنوان معیار انتخاب و خرید پمپ مطرح می گردد. حال آنکه علاوه بر هزینه های یاد شده، هزینه های دیگری نیز از زمان خرید تا از رده خارج کردن پمپ وجود خواهند داشت. این هزینه ها را می توان در قالب زیر دسته بندی نمود:

 • Cin = هزينه های اوليه
 • Cinst = هزينه های نصب
 • Ce = هزينه هاي انرژی
 • Cop = هزينه هاي کارکرد
 • Cmain = هزينه هاي تعمير و نگهداري
 • Cdt = هزينه هاي عدم کارکرد
 • Cc = هزينه هاي زيست محيطي
 • Cv = هزينه هاي از رده خارج کردن

در ادامه قسمت قبلی که از شروع خرید یک پمپ تا زمان از رده خارج کردن پمپ و هزینه هایی که خریدار در این بازه پرداخت میکند بررسی شد. به مجموع آن هزینه ها، هزینه های دوره مصرف پمپ اطلاق می شود. در ادامه به بررسی مهمترین موارد از مجموع هزینه های دوره مصرف پمپ پرداخته می شود.
از بین تمام هزینه هایی که بعنوان هزینه های دوره مصرف از آن ها یاد شد، مهمترین عوامل هزینه های مربوط به تامین انرژی (مصرف برق پمپ) مورد نیاز پمپی که با هر هدفی استفاده میگردد و تعمیرات و نگهداری پمپ می باشد که بخش قابل توجهی از کل هزینه های دوره مصرف را شامل می شوند.
این در حالی است پمپ اب که بسیاری از خریداران گمان می کنند عمده هزینه پرداختی آن ها برای یک دوره کارکرد پمپ، هزینه اولیه خرید پمپ آب است. حال آنکه برق مصرفی پمپ اب در طی زمان کارکرد آن پس از گذشت چندین سال از عمر پمپ، بیشترین هزینه ای است که هزینه های مربوط به دوره مصرف پمپ را شامل می شود.

پمپ آب بصورت دو مدل رایج ساخته می شوند،

 1. پمپ آب کوپله مستقیم
 2. پمپ آب کوپله غیر مستقیم

در نوع پمپ آب کوپله مستقیم الکتروموتور و پمپ آب بدون هیچ واسطه بصورت مستقیم به یکدیگر وصل می شوند و این امر باعث مزایای بسیار زیادی می شود، که می تواند به بی صدا بودن پمپ آب، راندمان بالا موتور و بهینه سازی مصرف انرژی، کم شدن استهلاک بین پمپ آب و موتور اشاره کرد.
از جمله مزایای قابل توجه این پمپ های آب حداقل استفاده از فضا جهت نصب می باشد. دیگری اینکه این پمپ های آب با توجه به تکنولوژی کوپله مستقیم دارای عمر مفید بالایی می باشند. در کارخانجات صنعتی تولید پمپ آب می توان گفت نود درصد محصولات به صورت فرآیند کوپله مستقیم ساخته می شوند.
پمپ های آب کوپله غیر مستقیم با توجه به اینکه دارای مزیت حداکثر آبدهی در سیستم های آبرسانی می باشند. اما نیاز به دقت کامل این موضوع هست که حتماً هنگام مونتاژ بروی شاسی کاملا به صورت موازی و هم تراز ساخته شوند که این عمل با دستگاه لیزر موازی و ساعت تراز قابل انجام هست همچنین ساختن شاسی با استفاده از آهن آلات با سایز مناسب نیز مهم می باشد. با توجه به اینکه این نوع محصول الکتروموتور و پمپ آب با واسطه کویلینگبه یکدیگر متصل می شود که الکتروپمپ در اثر غیر هم ترازی در قسمت کوپلینگ ها و بلبرینگ ها و شفت و در نهایت پروانه دچار آسیب جدی می شوند که این امر منجر به تعویض قطعات یاد شده می باشد. که در کارخانجات صنعتی پمپ آب 10% محصولات با توجه به نیاز بازار به این شکل عرضه می شود.

سیل مکانیکی یاهمان آببند مکانیکی (فیبر و فنر) که یک  قطعه صنعتی محسوب میشود برای جلوگیری از نشت مایعات (سیال )، جامدات و گازها به خارج سیستم پمپ آبرسانی و غیره  استفاده قرار می گیرند که شامل دو سطح صاف هستند که

 1.   قسمت ثابت که بروی سر پمپ
 2. قسمت متحرک که بروی محور گردش پمپ قرار می گیرد

و این امر باعث جلوگیری از نشت سیال گران قیمت، خورنده و خطرناک و مایعات سمی و گازها و آلاینده های سرطان زا و حتی سیالات که مشتعل و قابل انفجار هستند می شود در کارخانجات صنعتی پمپ آب از انواع سیل با مواد مخصوص از جمله سیلیکون، کاربراید و الماسه و غیره استفاده می شود که با توجه به نوع پمپ از 0 درجه الی 120 درجه سانتی گراد قابلیت عملکرد دارند و لازم به ذکر است که در کارخانجات صنعتی پمپ آب به این مسئله توجه ویژه ای می شود که این قطعه با کیفیت و استاندارد بالا در محصولات استفاده می شود.

از جمله مواردی که باعث معیوب شدن پمپ آب می شود؛
1) عدم انتخاب صحیح پمپ آب
2) سیال تحت پمپاژ مایعی بجز آب باشد
3) کارکرد سیال بدون سیال و یا حجم کم سیال
4) رعایت نکردن ارتفاع مکش مثبت بروی پمپ آب
5) دما و فشار کاری بیشتر از حد مجاز مندرج در کاتالوگ فنی
6) عدم نصب صحیح برقی و مکانیکی پمپ آب
7) نوسانات برقی و عدم نصب و عدم رعایت موارد حفاظتی در تابلو برق
شایان ذکر است که در کارخانجات صنعتی پمپ آب از این امر مهم بصورت کامل به مشتریان محترم آموزش و آگاهی داده میشود.

در سال 2009 در صنعت تولید الکتروموتورها بویژه صنعت تولید پمپ از الکتروموتورهای رایج القایی کهاز قدرت 375 – 075 KW  استفاده می شود اما در کشورهای  اروپایی با قصد و  هدف کاهش مصرف انرژی و الکتریکی و دی اکسید کربن در سال 2009 قانون کاهش مصرف این دو مورد به تصویب می رسد لذا با توجه به اینکه کارخانه های بزرگ تولید الکتروموتور مجبور می شوند که محصولات خود را با فناوری های جدید در جهت کاهش مصرف تولید کنندکه این فناوری به نام IE می باشدکه مختصر کلمه International Efficiency هست یا همان راندمان بین المللی.
از این رو الکتروموتورهای فوق با فناوری IE2 و IE3 شروع به تولید شد و لازم به ذکر است که کارخانجات صنعتی پمپ آب در تمامی محصولات خود از این نوع الکتروموتور استفاده می کند.

بستن منو
Call Now Button