بوستر پمپ دستگاهی است که به منظور افزایش مجموع آب مصرفی و فشار آب ، چند پمپ آب را به صورت موازی به هم کوپل می کنند. به طور کلی تمامی بوستر پمپ های آبرسانی، خانگی و آبیاری برای افزایش فشار سیال در آپارتمان، ساختمان های مسکونی، صنعتی و غیره استفاده می شوند. سیستم این تجهیزات همانند یک کمپرسور گازی است که در آن سیالات متراکم و فشرده می شوند و سیالات با فشار بالا انتقال می یابند. بعضی از پمپ ها باید آب را به ارتفاع بالاتری انتقال دهند به صورتی که به دو مرحله پمپاژ نیاز پیدا می کنند. بوسترپمپ آبرسانی ، گردش آب در سراسر لوله را تامین می کند و فشار آب را نیز ثابت نگه می دارد و لازم نیست از پمپ های خیلی پر قدرت معمولی استفاده کنیم. شرکت پایا گسترش خورشید تابان (پمپ خوب) تولید کننده و نماینده فروش انواع پکیج بوستر پمپ در تهران می باشد. برای طراحی و ساخت بوستر پمپ توسط بهترین شرکت سازنده بوستر پمپ و یا خرید، استعلام قیمت و یا مشاهده کاتالوگ انواع بوستر پمپ آبرسانی، آتشنشانی، آبیاری، کشاورزی، خانگی، ساختمان و صنعتی با کارشناسان ما در شرکت پایا گسترش خورشید تابان تماس بگیرید.

برای دسترسی به ادامه مطالب و برترین برندهای بوستر پمپ به پایین صفحه مراجعه فرمایید.

برترین برندهای بوستر پمپ

بوستر-پمپ-ابرسانی-پمپیران

بطور کلی این دستگاه ها بسته به اینکه موتور محرکشان چه نوعی است و نوع کاربریشان چیست به دو دسته  بوستر پمپ دور متغیر و دور ثابت تقسیم می شوند. موارد کاربرد نوع دور متغیر آنها، در سیستم های آبرسانی و آبیاری جهت مجتمع های مسکونی است. موارد کاربرد نوع دور ثابت آنها، در سیستم های آتشنشانی و اطفاء حریق می باشد. برای بالا نگه داشتن فشار سیستم نسبت به فشار حداقل مورد نیاز برای دبی از دور ثابت استفاده می گردد. این نوع از آنها هم در سیستم های آتشنشانی و هم آبرسانی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از آنها  در بین تامین کنندگان درخواست خرید بالاتری دارند. به طور معمول بوسترپمپ‌ های کوچک و بزرگ در انتقال آب شهری و سیستم های تصفیه، انتقال آب به ارتفاعات بالاتر  استفاده می شوند. 

دورثابت با پی ال سی و بدون پی ال سی

این دستگاه ها کاربرد بسیاری در مصارف آبرسانی ، آتشنشانی و آبیاری دارند. آن دسته بوسترهایی که با پی ال سی هستند دارای تنظیم کننده هوشمندی هستند که  در زمان های تعیین شده مشخصی پمپ ها را خاموش و روشن می کند تا میزان  استهلاک به حداقل برسد. دسته ای دیگر هستند که  بدون پی ال سی هستند که پمپ ها از طریق کلیدهای فرمان دهنده به ترتیب در مدار قرار می گیرند.

بوسترپمپ های دور متغیر(اینورتر دار)

این دسته از آنها عمدتا جهت مصارف آبیاری و آبرسانی استفاده می گردند. این تجهیزات مجهز به یک قطعه هوشمند الکترونیکی هستند که سرعت آنها از 0 تا 100 سرعت تعیین شده تغییر می کند. در این سیستم ها سرعت گردش پمپ با تغییر فرکانس برق ورودی تغییر می کند.که به تبع آن منحنی فشار و دبی نیز دچار تغییر می گردد. به این صورت که در یک فشار ثابت و سرعت های گردش مختلف، دبی های مختلفی خواهید داشت. در یک بوستر دور متغير عمل روشن و خامــوش شدن پمـپ ها به نرمی انجام می شود. با تغییر دبی سرعت پمپ به تدریج تغییر می کند.این  تغيير تدريجي سرعت پمپ ها باعث می شود دائما و به صورت یکنواخت فشار ثابتی داشته باشد. با توجه به الگوی مصرف آب می توان بوسترپمپ ها را بواسطه تابلو برق نصب شده روی آنها برنامه ریزی و تنظیم نمود. همچنین از یک عدد کنترلر یا PLC برای تنظیم میزان فشار مورد نیاز سیستم استفاده می شود. بواسطه کلید پرشر ترانسمیتر که در خروجی بوستر پمپ وجود دارد، زمانی که کاهش فشار را حس کند فرمان افزایش فرکانس اینورتر را صادر می کند. باعث افزایش سرعت گردش پمپ می شود تا فشار را به مقدار مشخص تنظیم شده برساند.

این نوع برای مکان هایی که فشار بالای آب مصرفی مورد نیاز باشد و همچنین مجتمع مسکونی، بیمارستان ها، مجموعه های ورزشی و…کاربرد دارد و بر اساس تعداد طبقات و واحدها و میزان هِد و دبی مورد نیاز سیستم آنها طراحی و محاسبه می شود. بوستر پمپ‌ها ، دستگاه های صنعتی هستند که با ترکیب موازی 2 و یا تعداد بیشتری از پمپها ، باعث افزایش عملکرد تک پمپ ها می شوند. هد بوستر پمپ همان هد هر یک از پمپ ها بوده و دبی ، مجموع دبی های هریک از پمپ ها می باشد. بوستر پمپ ها بر اساس نوع کاربری آنها در مکان های مختلفی استفاده می شوند.مانند: مکان های ورزشی، کارخانجات ها،مجتمع های مسکونی، جهت اطفاء حریق در سیستم آتشنشانی، سالن های تفریحی و… استفاده می شوند.

بوستر-پمپ

این دستگاه از نظر کنترل فشار آب به چند رده تقسیم شده اند: دور ثابت، دور متغیر، آتش نشانی و آبیاری. بوسترهای دور ثابت نوع های مختلف تک پمپه، دو یا چند پمپه با جاکی پمپ و یا بدون جاکی پمپ ساخته میشوند. اما از لحاظ ولتاژ برق مصرفی، تک فاز دور ثابت 220 ولت و سه فاز 380 ولت و یا ترکیبی از این دو می باشد.

قسمتهای اصلی تشکیل دهنده:

در مورد نحوه ی خرید بوستر پمپ آبرسانی به نکاتی باید توجه نمود:

چنانچه این نکات رعایت شود خرید این محصول متناسب با نیاز مصرف کننده و همچنین محصول خریداری شده با کیفیت مطلوب باشد.

 1.  هِد و دبی مورد نیاز
 2.  نوع الکتروپمپ مورد استفاده در بوستر پمپ آبرسانی
 3. تابلو کنترل فرمان

اگر هنگام خرید آن به نکات گفته شده توجه نگردد، باعث می شود علاوه بر اینکه محصول خریداری شده از نظر کارایی مورد نظر مطلوب نباشد ، بلکه موجب آسیب دیدن الکتروپمپ ها و شبکه بوستر شود. امروزه در همه ساختمان هایی که جمعیت زیادی دارند و همچنین مجتمع های بزرگ و… این محصول اجتناب ناپذیر است.

مصرف آب عموم مردم در ساعات اولیه روز زیاد است و استفاده از تقویت کننده ها در طول ساعت های اوج مصرف بسیار مفید خواهد بود. برای مقابله با این مشکل، پمپ های تقویت کننده در ساعات غیر اوج مصرف با قیمت برق پایین تر برای پمپ کردن آب به منبع های آب بالا تر از زمین یا بر روی پشت بام برای تامین فشار مورد نیاز استفاده می شوند. هنگامی که مصرف آب بالا می رود آب این منبع ها باز می شوند تا کمبود فشار را جبران کنند، و یا فشار آب  را بصورت  یکسان در کل شبکه آبرسانی که متصل به بوستر پمپ آبرسانی هست یکنواخت می کند و در زمانی که مصرف دوباره کم می شود، عمل پر کردن منبع یا شبکه آبرسانی دوباره تکرار می شود.

توصیه می گردد در زمان خرید و نصب این محصول الزاما یک منبع نیز خریداری شود تا عملیات نصب به درستی و سریعا انجام شود. بهتر است بوسترپمپ ها و مخازن آب را تا حد ممکن در مجاور هم نصب نمود. دقت شود تابلو برق را جهت حفظ ایمنی در مکانی که رطوبت کمی دارد نصب شود. نصب این تجهیزات به این صورت است که آب لوله کشی شهری به مخزن آب متصل می شود و به طور مداوم منبع آب را پر می کن تا پپ به صورت خشک کار نکند. اگر به صورت خشک کار کند پمپ خراب خواهد شد. و پمپ به مخزن ذخیره آب وصل می شود. پمپ آب فشار لازم برای مصارف شبکه را افزایش می دهد. حجم منبع مورد استفاده در سیستم آبرسانی باید توسط یک کارشناس حرفه ای تعیین گردد.

همه بوستر پمپ های آبرسانی باید آب خود را از مخزن ذخیره تهیه کنند. آن ها نمی توانند مستقیم به شبکه لوله کشی متصل شوند چون نمی توانند بسادگی با لوله کشی شهری سازگار باشند. حتما قبل از خرید از یک متخصص کمک بگیرید، تا با خرید بوسترپمپ آبرسانی مناسب برای مصرف مورد نظرمان دچار مشکل نشویم.

طراحی لوله کشی نادرست و نصب ضعیف لوله ها یک دلیل شایع در عملکرد نادرست این دستگاه ها می باشد. لوله های ضعیف می تواند منجر به:

 • افت عملکرد 
 • شکستن پروانه پمپ های بکاررفته در مونتاژ
 • خرابی و نشتی در لوله کشی
 • وجود نشتی در شیرهای آب
 • نشتی وسایل مصرفی موجود در خانه
 • کم فشار بودن آب گرم کن

چند نکته  وجود دارد که باید به آنها توجه نمود. اتصال لوله ورودی سیال باید به گونه ای باشد که  باعث هوا گرفتن لوله نشود. فشار پمپ از یک حدی نباید بیشتر باشد. از اصطکاک زیاد جلوگیری شود و سایز لوله خروجی آب از سایز لوله ورودی آب یک سایز بزرگتر باشد. از وجود چرخش های غیرضروری به دلیل افت فشار ناگهانی در لوله ها باید اجتناب نمود. تا حد ممکن لوله مکش باید کوتاه و بدون خم باشد و لوله کشی به صورت مستقیم به سمت بالا باشد. در صورت استفاده از شیر بین پمپ آبرسانی و مخزن دقت کنید که یک شماره بزرگتر باشد.

برای جلوگیری از بازگشت آب به مخزن باید بین پمپ و مخزن یک شیر یک طرفه نصب گردد. اما فیلتر را الزامی به نصب کردنش در بین پمپ و منبع وجود ندارد و می توان فیلتر را قبل از مخزن ذخیره نصب نمود. باید اطمینان حاصل کنید که فیلتر توان فشار آب ورودی را داشته باشد. همچنین طول لوله ورودی پمپ نباید بیش از حد کوتاه باشد. در غیر این صورت باعث آشفتگی و چرخش آب می شود.

 برای مواردی که مصرف کننده آب دارای نوسانات زیادی است استفاده می شود. به جهت اقتصادی و فنی استفاده از چند پمپ کوچک که به صورت متوالی به هم کوپل شده اند بهتر از نصب یک پمپ بزرگ می باشد که دائما در حال کار با حداکثر توان خود است. استفاده از پمپ های بزرگ برای مصارف بالا مصرف و انرژی استهلاک را بالا می برد. در صورتی که اگر از بوستر پمپ ها استفاده شود بسته به مقدار نیاز شبکه آبرسانی پمپ ها شروع به کار می کنند. بوستر پمپ ها از اجزا مختلفی تشکیل شده که بهم مونتاژ شده اند. به سبب همین امر جابجایی و حمل آن به یک مکان دیگر به سادگی صورت می پذیرد. با در نظر گرفتن یک پمپ رزرو در شبکه می توان از کارکرد دائمی و بدون وقفه آن اطمینان حاصل نمود. بدین صورت که اگر پمپی در شبکه خراب شد این پمپ رزرو بصورت خودکار وارد مدار می شود.

بوستر پمپ خانگی وسیله‌ای است که از چند پمپ به صورت موازی تشکیل شده است. این موازی قرار گرفتن پمپ‌ها باعث افزایش قدرت و بهره وری دستگاه شده و از این رو می‌توان از آن در آبرسانی بهتر و سریع‌تر استفاده کرد. این ویژگی مشترک تمامی بو‌سترهای پمپ است. از نوع بوستر پمپ خانگی بیشتر برای افزایش قدرت انتقال آب در آپارتمان، ویلا و مجتمع‌های مسکونی بزرگ استفاده می­شود. درواقع با ساختار خاصی که دارد، بهترین گزینه برای استفاده در چنین مکان‌هایی است. احتمالاً اصطلاح بوستر پمپ خانگی را شنیده‌اید، به ویژه اگر درزمینه تأسیسات کار کرده باشید یا قصد بازسازی وسایل آبرسانی خانه خود داشتید.

بوستر پمپ خانگی

بوستر پمپ خانگی چیست؟

چرا امروزه استفاده از این دستگاه در ساختمان‌ها افزایش پیدا کرده است و چه مزیت‌هایی را می‌تواند برای مالکان آپارتمان داشته باشد.

آپارتمانی شدن ساختمان‌ها و تغییر سبک زندگی از حالت دیوار به دیوار بودن به صورت واحدهای منزلی روی هم باعث به وجود آمدن مسائل و مشکلات جدیدی شده است که گریبان بسیاری از آپارتمان نشینان را گرفته است. یکی از مشکلات مهم، کمبود فشار آب در طبقات بالایی است. مسئله‌ای که بارها ممکن است که با آن برخورد کرده باشید. بهترین راهکار برای رفع این مشکل، استفاده از پمپ آب است؛ اما آیا واقعاً استفاده از پمپ به تنهایی می‌تواند این مسئله را برطرف کند یا خیر؟

مسلماً، نه تنها جواب ما بلکه جواب بسیاری از دیگر از متخصصان و کارشناسان خیر است. پمپ در حالت عادی وسیله‌ای است که باعث افزایش فشار برای انتقال به نقاط دوردست می‌شود؛ اما وقتی بحث آپارتمان و لوله‌های عمودی مطرح می‌شود، دیگر چنین پمپ‌هایی جوابگو نیست و نیاز است که از مدل‌های پیشرفته‌تر و بهتری استفاده شود. بوستر پمپ خانگی ابزاری است که می‌تواند این مشکل را به منظور آبرسانی به طبقات بالا و حتی بخش‌های مختلف ویلاها برطرف کند. در سیستم های آبرسانی معمولا از مخازن تحت فشار نیز استفاده می شود که شما می توانید آن را نیز از شرکت پایا گسترش تهیه نمایید. از معروف ترین برندهای منبع تحت فشار، می توان به مخزن تحت فشار ایرانی هاماک و مخزن تحت فشار زیلمت ایتالیا اشاره کرد.

می توان گفت بوستر پمپ خانگی جزء لاینفک تاسیسات امروز به خصوص در کلان شهرها می باشد. با این اوصاف خرید بوستر پمپ آبرسانی در ساختمانها و مکانهای شلوغ و پر جمعیت امروز نیاز اساسی و اصلی می باشد. خرید بوستر پمپ آبرسانی برای هر مکانی که مورد نظر باشد باید مشخصات آنجا را اعم از کاربری میزان مصرف آب که مهمترین فاکتورها در انتخاب این محصول در نظر گرفته شود.

بوستر خانگی یا تقویت کننده فشار دستگاه یا ماشینی جهت افزایش فشار مایع یا جهت تقویت فشار سیال استفاده می شود. این تجهیزات جهت افزایش فشار گازها نیز به کار گرفته می شوند که جزئیات ساختاری متفاوتی با بوسترهای ابرسانی دارند. این دستگاه مانند یک کمپرسور عمل افزایش فشار را با تراکم مایع انجام میدهد. وظیفه اصلی آنها این است که فشار لازم برای سیستم های آبرسانی یا آبیاری و یا آتشنشانی را تامین نماید. و همچنین هنگام نصب آن در شبکه آبرسانی هنگامی که مصرفی در شبکه وجود نداشته باشد بوستر پمپ ها به صورت اتوماتیک خاموش می شوند. و لحظه ای مصرفی در شبکه ایجاد گردد برای تامین فشار جهت جبران افت فشار در شبکه آبرسانی اولین پمپ روشن می گردد و در صورتی که این پمپ نتواند افت فشار ایجاد شده در شبکه را جبران کند پمپ های به صورت متوالی شروع به کار خواهند نمود تا فشار ثابتی را در شبکه ایجاد کنند.  

انواع بوستر پمپ خانگی

تمامی پمپ‌ها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به ساختار و ویژگی‌هایشان در بخش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پمپ خانگی هم دارای انواع مختلفی است که شامل:

 • بوستر پمپ خانگی
 • پمپ جتی خانگی
 • پمپ سانتریفیوژ خانگی
 • پمپ بشقابی خانگی
 • پمپ خانگی با مخزن انبساط
 • پمپ خانگی با کلید اتوماتیک

چگونه یک بوستر خانگی انتخاب کنیم؟

در واقع این اولین سؤالی است که بیشتر افراد در هنگام خرید بوستر پمپ خانگی می‌پرسند. اینکه چه معیارهایی را باید در هنگام خرید این نوع دستگاه در نظر بگیریم. از آنجا که هدف شما افزایش فشار آب واحدهای آپارتمانی است، نیاز است که عوامل زیر را در تهیه این دستگاه در نظر بگیرید:

 • متراژ هر واحد و متراژ کلی ساختمان
 • تعداد طبقات و تعداد واحدهای قرار گرفته در هر طبقه
 • میزان مصرف آب و برآورد میانگین مصرف چند ماه گذشته
 • تعداد شیر آب
 • تعداد نفرات ساکن
 • تعداد دفعاتی که پمپ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد

کاربرد اصلی این محصول در خانه‌ها، آپارتمان‌ها، باغ‌ها و ساختمان‌های ویلایی است که به منظور افزایش و تقویت فشار آب برای انتقال به دیگر بخش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع بوستر پمپ خانگی

از نظر دسته، این نوع بوستر به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

با توجه به اینکه نمی‌توان این انتظار را داشت که تمامی واحدها در یک زمان مشخص از آب استفاده کنند، برای همین استفاده از نوع ثابت مقرون به صرفه نخواهد بود. به این علت که در نوع ثابت، دستگاه به یکباره خاموش و روشن می‌شود  که همین مسئله باعث آسیب سریع به دستگاه خواهد شد. بهترین راه استفاده از نوع متغیر است که سرعت گردش الکتروپمپ بر اساس میزان فشار وارده کم یا زیاد می‌شود. به این صورت نه تنها همیشه یک فشار ثابتی در ساختمان وجود دارد، بلکه شاهد کاهش مصرف آب و هزینه برق هم خواهیم بود. از پرفروش ترین بوستر پمپ های خانگی به بوستر پمپ خانگی پمپیران و بوستر پمپ خانگی پنتاکس می توان اشاره کرد.

اجزای تشکیل دهنده

این نوع بوستر مانند بقیه مدل‌ها از اجزایی تشکیل شده است که بعضی از آن‌ها مشترک و بعضی دیگر برای خود دستگاه و اختصاصی هستند که شامل:

آیا واقعاً به خرید این محصول نیاز است؟

در بوستر، تمامی پمپ‌ها به صورت موازی بسته می‌شوند تا باعث یکسان سازی شدن فشارهای داخل آن شود. در این دستگاه، پمپ‌ها به گونه‌ای قرار می‌گیرند که شیب کمتری داشته باشند تا باعث افزایش عملکرد و انتقال بهتر آبرسانی به واحدهای بالاتر و دیگر بخش‌های دور ساختمانی شود. این مسئله به ویژه در مجتمع‌های مسکونی که تعداد واحدهای بسیار زیادی دارد، بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد و حتماً توصیه می‌شود که قبل از خرید با یک متخصص یا کارشناس این حوزه مشورت کنید.

نکات خرید 

در خرید این دستگاه نکاتی وجود دارد که متأسفانه بعضی از فروشنده‌ها برای دریافت سود بالاتر آن‌ها را به مشتریان نمی‌گویند. این نکات شاید خیلی ساده باشند؛ اما در نظر گرفتن آن‌ها در هنگام خرید برای افزایش عملکرد دستگاه خیلی مهم است:

 • برای افزایش بهره وری بهتر است که از منبع دیافراگمی با حجم مخزن بالاتری استفاده کنید.
 • با توجه به متراژ، تعداد واحدها و اندازه لوله مورد نیاز، بوستر متناسب را خریداری کنید تا بعداً دچار مشکل در آبرسانی نشوید.
 • در هنگام خرید، حتماً ضمانت نامه معتبر را از شرکت دریافت نمایید.
 • برندهای متفاوتی در این نوع محصول وجود دارد. قبل از خرید، مشخصات هر کدام را کامل مطالعه کنید تا متناسب بودن آن را نیاز خود را بررسی کنید.
 • هیچگاه از افراد یا شرکت‌های نامعتبر خرید نکنید. بوستر دستگاه حساس و مهمی است و یک مشکل کوچک در آن می‌تواند باعث آسیب به کل ساختمان شود.

اجزای بوسترپمپ

پمپ

مهم ترین بخش این دستگاه است که آب را پمپاژ میکند.

الکتروموتور

در اکثر  بوستر پمپ ها از الکتروموتور به عنوان موتور محرک پمپ استفاده می‌شود. الکتروموتور را بايد نوع عايق بندی کرد تا در مناطق مختلف و شرايط متفاوت قابل استفاده باشد. 

کلکتور

ورودی پمپ ها به کلکتور مکش متصل شده و سيال از  کلکتور وارد پمپ  می‌شود . خروجی پمپ ها به کلکتور دهش متصل شده و سيال از طريق اين کلکتور خارج می‌شود.

جعبه کنترل

 تابلوی برق سيستم مکانيکی و الکتريکی را هماهنگ می‌کند. جعبه کنترل بايد الکتروموتورها و پمپ‌ها را از خطرات احتمالی محافظت کند. 

شاسی

این دستگاه بايد روی  شاسی مناسب قرار بگيرند تا از ارتعاش و حرکت آنها جلوگيری شود. 

اجزای بوسترپمپ

لرزه‌گیر

بخشی از سيستم پمپاژ باید بصورت ارتجاعی قابليت جذب انرژی بصورت فشار يا كشش را دارا باشد. برای جلوگیری از انتقال ارتعاش بوستر پمپ به شبکه لوله کشی از لرزه گير در کلکتور استفاده می‌شود.  از لرزه گير بصورت جداگانه در ورودی و خروجی هر پمپ، استفاده می‌شود.

منبع تحت فشار

مخازن ديافراگمی دارند كه آب را تحت فشار معينی ذخيره کرده و در صورت نياز دوباره آن را به سيستم بازگردانند. تحت فشار بودن دائمي سيستم  مي‌تواند عملكرد صحيح پرشر سوئيچها را نيز تضمين کند.  وجود مخزن ديافراگمی در جلوگيری از بوجود آمدن تنش‌های بزرگ بسیار مهم است.

دیگر محصولات