Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

بوستر پمپ آبرسانی دستگاهی است از مجموع چند پمپ آب که به صورت موازی به همدیگر متصل هستند تا مجموع آب مصرفی و فشار آب سیستم را افزایش دهد. بوستر پمپ آبرسانی سیستمی است که به منظور افزایش فشار مایع به کار گرفته میشود،  این سیستم به  مانند کمپرسور گاز می باشد که به طور ساده از مرحله فشرده سازی (متراکم نمودن سیال) بهره می جوید .بوستر پمپ آبرسانی برای انتقال سیال با فشار بالا ، افزایش فشار سیال به کار میرود. شرکت پایا گسترش خورشید تابان (پمپ خوب) تولید کننده انواع بوستر پمپ در تهران می باشد. برای خرید، استعلام قیمت و یا مشاهده کاتالوگ انواع بوستر پمپ آبرسانی، آتشنشانی و آبیاری با کارشناسان ما در شرکت پایا گسترش خورشید تابان تماس بگیرید.

برای دسترسی به ادامه مطالب و برترین برندهای بوستر پمپ به پایین صفحه مراجعه فرمایید.

انواع بوستر پمپ

بوستر پمپ ها بر اساس نوع موتور محرک آنها و همچنین کاربری شان به دو دسته، دور ثابت و دور متغیر تقسیم بندی می شوند. بوسترهای دور ثابت در سیستم های آتشنشانی و اطفاء حریق مورد استفاده دارند. بوسترهای دور متغیر در سیستم های آبرسانی و آبیاری جهت مجتمع های مسکونی کاربرد دارد. وظیفه بوستر پمپ های آبرسانی دور ثابت نگهداشتن فشار سیستم بالاتر از میزان فشار حداقلی است که برای دبی مورد نیاز است. این بوستر پمپ ها در همه ی سیستم های آتشنشانی و در برخی از موارد در سیستم های آبرسانی استفاده می شود و خرید آن بسیار زیاد است. بوستر پمپ آبرسانی برای افزایش فشار در سیستم های انتقال مایع استفاده می شود، یا برای کاربردهای خاص، توسط سیستم هایی که نیاز به فشار بیشتر دارند و برای افزایش فاصله مورد نیاز حمل مایع، با فشار در گردش استفاده می شود. پمپ های تقویت کننده به طور معمول در سیستم های تصفیه و انتقال آب شهری و استفاده می شوند. پمپ های تقویت کننده نیز برای پمپاژ آب به ارتفاعات بالاتر از قبیل مخزن های بلند، برج های آب و ساختمان های بلند هم استفاده می شوند. 

برترین برندهای بوستر پمپ

کاربرد بوستر پمپ آبرسانی

این بوستر برای مکان هایی که فشار بالای آب مصرفی مورد نیاز باشد و همچنین مجتمع مسکونی، بیمارستان ها، مجموعه های ورزشی و…کاربرد دارد و بر اساس تعداد طبقات و واحدها و میزان هِد و دبی مورد نیاز سیستم بوستر طراحی و محاسبه می شود و در خرید پمپ آب آبرسانی تاثیر میگذارد. بوستر پمپ ها یا بوستر ست ها ، مجموعه های صنعتی هستند که با ترکیب موازی 2 و یا تعداد بیشتری از پمپها ، باعث افزایش عملکرد تک پمپها می شوند. هد بوستر پمپ (بوستر ست) همان هد هر یک از پمپها بوده و دبی ، مجموع دبی های هریک از پمپ ها می باشد. بوستر پمپ ها بر اساس نوع کاربری آنها در مکان های مختلفی استفاده می شوند.مانند:مکان های ورزشی،کارخانجات ها،مجتمع های مسکونی،جهت اطفاء حریق در سیستم آتشنشانی،سالن های تفریحی و… استفاده می شوند.

 بوسترپمپ های آب از نظر کنترل فشار آب به چند رده تقسیم شده اند: بوستر پمپ های آب دور ثابت، بوستر پمپ های آب دور متغیر، بوستر پمپ های آتش نشانی،آبیاری و بوستر دیزل پمپ.بوستر پمپ های دور ثابت نوع های مختلف تک پمپه، دو یا چند پمپه با جاکی پمپ و یا بدون جاکی پمپ ساخته میشوند. اما از لحاظ ولتاژ برق مصرفی بوستر پمپ تک فاز دور ثابت 220 ولت و سه فاز 380 ولت و یا ترکیبی از این دو می باشد.

قسمتهای اصلی یک این دستگاه شامل موارد زیر است:

 • الکتروپمپ ها
 • شاسی اصلی
 • کلکتور دهش
 • کلکتور مکش
 • منبع دیافراگمی مناسب
 • تابلو فرمان

در مورد نحوه ی خرید بوستر پمپ آبرسانی نکاتی را باید توجه نمود

چناچه این نکات رعایت شود خرید بوستر خانگی متناسب با نیاز مصرف کننده و همچنین محصول خریداری شده با کیفیت مطلوب باشد.

 1.  هِد و دبی مورد نیاز
 2.  نوع الکتروپمپ مورد استفاده در بوستر آبرسانی
 3. تابلو کنترل فرمان

اگر هنگام خرید بوستر آبرسانی به نکات گفته شده توجه نگردد،باعث می شود علاوه بر اینکه محصول خریداری شده از نظر کارایی مورد نظر مطلوب نباشد ، بلکه موجب آسیب دیدن الکتروپمپ ها و شبکه بوستر شود.
خرید بوستر آبرسانی امروزه در همه ساختمانهایی که جمعیت زیادی دارند و همچنین مجتمع های بزرگ و… امری اجتناب ناپذیر است.
خرید بوستر آبرسانی به منظور تامین فشار آب مورد نیاز مخصوصا در مجتمع های بزرگ مسکونی،تجاری – اداری ، مجموعه های ورزشی و …انجام می گیرد.

بوستر پمپ خانگی

می توان گفت خرید بوستر پمپ خانگی جزء لاینفک تاسیسات امروز به خصوص در کلان شهرها می باشد. با این اوصاف خرید بوستر پمپ آبرسانی در ساختمانها و مکانهای شلوغ و پر جمعیت امروز نیاز اساسی و اصلی می باشد.
خرید بوستر پمپ آبرسانی برای هر مکانی که مورد نظر باشد باید مشخصات آنجا را اعم از کاربری میزان مصرف آب که مهمترین فاکتورها در انتخاب و خرید بوستر خانگی اشد در نظر گرفته شود.

بوستر خانگی یا تقویت کننده فشار دستگاه یا ماشینی جهت افزایش فشار مایع یا به عبارتی بوستر دستگاهی است که جهت تقویت فشار سیال استفاده می شود.بوستر ها جهت افزایش فشار گازها نیز به کار گرفته میشوند که جزئیات ساختاری متفاوتی با بوسترهای ابرسانی دارند .این دستگاه مانند یک کمپرسور عمل افزایش فشار را با تراکم مایع انجام میدهد. بطور کلی بوستر به دستگاهی اطلاق می شود که دو یا چند پمپ به روش موازی به یکدیگر متصل شده باشند تا بتواند دبی و هد مورد نیاز را با کمترین انرژی و بالاترین راندمان تامین نمایند وظیفه بوسترپمپ ثابت نگه داشتن فشار لازم برای تامین شبکه مصرف با توجه به الگوی متغیّر مصرف می باشد. از این رو هنگامی که در شبکه مصرفی وجود ندارد فشار تغییر نمی کند و پمپ های بوسترپمپ خاموش می باشند اما به محض اینکه مصرف فشار در شبکه افت می کند برای جبران این افت اولین پمپ شروع به کار می کند اگر این پمپ قادر به تامین فشار نباشد پمپ های دیگر به همین ترتیب وارد مدار می شود تا فشار را در محدوده معینی ثابت نگه دارند. از جمله موارد مصرف بوستر می توان به آبرسانی ساختمان های مختلف مانند برجها بیمارستانها مدارس سالن های تفریحی ورزشی مجتمع های مسکونی و آپارتمانی،تامین سیستم اطفاء حریق،مصارف کشاورزی و آبیاری و یا تامین آب صنعتی کارخانجات و صنایع اشاره کرد.

چرا بوستر پمپ آبرسانی؟

بعضی از پمپ ها باید آب را خیلی بالا ببرند به صورتی که به دو مرحله پمپاژ نیاز پیدا می کنند،بوستر پمپ آبرسانی ، گردش آب در سراسر لوله را تامین می کند و فشار آب را نیز ثابت نگه می دارد و لازم نیست از پمپ های خیلی پر قدرت معمولی استفاده کنیم.

بسیاری از مردم در ابتدای صبح، هنگام آماده شدن برای رفتن به محل کار یا مدرسه، آب و برق مصرف می کنند و بعد از ظهر وقتی مردم به خانه بر می گردند، غذا می پزند، غذا می خورند، سرویس های بهداشتی را می شویند، دوش می گیرند و یا لباس های خود را می شویند، مصرف آب بالا می رود و فشار آب کم می شود و استفاده از تقویت کننده ها در طول ساعت های اوج مصرف بسیار مفید خواهد بود.  

برای مقابله با این پدیده (کم شدن فشار آب در زمان اوج مصرف)، پمپ های تقویت کننده در ساعات غیر اوج مصرف با قیمت برق پایین تر برای پمپ کردن آب به منبع های آب بالا تر از زمین یا بر روی پشت بام برای تامین فشار مورد نیاز استفاده می شوند. هنگامی که مصرف آب بالا می رود آب این منبع ها باز می شوند تا کمبود فشار را جبران کنند، و یافشار آب  را بصورت  یکسان در کل شبکه آبرسانی که متصل به بوستر پمپ آبرسانی هست یکنواخت می کند و در زمانی که مصرف دوباره کم می شود، عمل پر کردن منبع یا شبکه آبرسانی دوباره تکرار می شود.

بسیاری از دستگاه های صنعتی و خانگی برای کارکرد به طور مطلوب، در فشار طراحی شده مشخصی عمل می کنند. با این حال این فشار برای بقیه مصارف ممکن است بالا باشد و اگر بخواهیم فشار را با استفاده از وسایل مخصوص این کار کم کنیم باعث اتلاف انرژی می شود، یک رویکرد اقتصادی این است که فشار را فقط برای طبقات و دستگاه هایی که نیاز به فشار بالا دارند زیاد کنیم و در بقیه قسمت ها و یا طبقات پایین از همان فشار پایین که مناسب برای آن ها می باشد استفاده کنیم.

بصورت معمول نصب بوستر پمپ همراه یک منبع انجام می شود، پس در هنگام خرید بوستر پمپ آبرسانی یک منبع نیز تهیه کنید. قبل از نصب تمام لوازم مورد نیاز را تهیه کنید تا زیاد طول نکشد.
بوستر پمپ آبرسانی و مخزن ذخیره آب آن باید تا جایی که ممکن است نزدیک هم باشند و جعبه برق آن در جایی دور از رطوبت نصب شود.پمپ به مخزن ذخیره آب و مخزن ذخیره آب به لوله کشی آب شهری وصل می شود. آب از لوله کشی شهری وارد مخزن ذخیره آب شده و پس از آن به پمپ می رود و فشار آب برای مصرف در خانه یا اداره افزایش می یابد.
آب بطور مداوم مخزن ذخیره آب را پر کرده تا مانع از خشک کار کردن پمپ شود. مخزن ذخیره آب نصب می شود که پمپ بصورت موثر کار کند. اگر مشکلی باشد، احتمالا آب کافی وارد مخزن نمی شود، تا زمانی که آب کافی وجود نداشته باشد نمی توانیم فشار کافی در سیستم لوله کشی داشته باشیم، بوستر پمپ آبرسانی به آب نیاز دارد تا بتواند به طور مطلوب کار کند، بنابر این اگر آب کافی در پمپ وجود نداشته باشد، خشک می شود و باعث خراب شدن پمپ نیز می شود.
اندازه مخزن ذخیره آب باید بوسیله یک فرد حرفه ای و واجد شرایط تعیین شود، بخاطر این که شرایط برای هر محل متفاوت می باشد. البته می توان اندازه مخزن ذخیره آب را کمی بزرگتر از مقدار مورد نیاز در نظر گرفت.

راهنمای نصب برای تمام بوستر پمپ های آبرسانی

همه بوستر پمپ های آبرسانی باید آب خود را از مخزن ذخیره تهیه کنند، بوستر پمپ ها نمی توانند مستقیم به شبکه لوله کشی متصل شوند چون نمی توانند بسادگی با لوله کشی شهری سازگار باشند. حتما قبل از خرید از یک متخصص کمک بگیرید، تا با خرید بوستر پمپ آبرسانی مناسب برای مصرف مورد نظرمان دچار مشکل نشویم.

طراحی لوله کشینصب لوله های ضعیف یک علت شایع در عملکرد نادرست بوستر پمپ آبرسانی می باشد. لوله های ضعیف می تواند منجر به:
 • افت عملکرد
 • شکستن پروانه پمپ
 • خرابی و نشتی در لوله کشی
 • نشتی در شیرهای آب
 • نشت پیدا کردن وسایلی مانند لباسشویی و ظرفشویی
 • کار نکردن و کم فشار بودن آبگرمکن های دیواری

لوله ورود آب به بوستر پمپ آبرسانی باید به گونه ای باشد که باعث هوا گرفتن لوله نشود. لوله خروج آب از پمپ باید از لوله ورودی به پمپ یک سایز بزرگتر باشد، فشار پمپ نباید بیش از حد زیاد باشد، همچنین لوله کشی باید متعادل و بصورتی باشد که باعث اصطکاک زیاد نشود.

خطوط لوله نباید چرخش های غیر ضروری داشته باشد. لوله مکش باید کوتاه و بدون خم باشد. لوله کشی را مستقیم به سمت بالا انجام دهید. اگر از شیر بین پمپ آبرسانی و مخزن ذخیره آب استفاده می کنید سعی کنید یک شماره بزرگتر باشد.

شیر یک طرفه و یا فیلترها را در بین پمپ و مخزن ذخیره آب نصب کنید تا پمپ یک شیر یک طرفه داشته باشد تا مانع باز گشت آب به مخزن شود. شیر یک طرفه را بین پمپ و مخزن ذخیره آب نصب کنید ولی فیلتر را می توانید قبل از مخزن ذخیره آب نصب کنید. اطمینان حاصل کنید که فیلتر توان فشار آب ورودی را داشته باشد.
لوله ورودی پمپ نباید بیش از حد کوتاه باشد که موجب چرخش و آشفتگی آب شود.

نکته: در صورت استفاده از لوله خروج آب کوچکتر فشار آب افزایش یافته و باعث خرابی در لوله کشی و نشتی در آن خواهد شد.

 

بوستر پمپ های آتشنشانی

به خاطر اهمیت ویژه پمپ های آتشنشانی، NFPA استانداردهایی هم برای متریال و هم برای منحنی های عملکرد برای بوستر پمپ آشتنشانی وضع کرده است. یک پمپ آتشنشانی باید مطابق با استاندارد NFPA 20 باشد. به نظر می رسد خصوصیات و منحنی عملکرد بوستر پمپ های آتشنشانی متفاوت از نمونه های دیگر می باشد. به عبارت دیگر پمپ های دیگر صنایع با توجه به ماکزیمم بازده و مسائل اقتصادی انتخاب می شوند اما در بوستر پمپ های آتشنشانی این موضوع از اهمیت اول برخوردار نیست. بوستر پمپ های آتشنشانی برای عملکرد مطمئن در تمام عمر طراحی می شوند. ماکزیمم ایمنی و معیارهای فشار خروجی کل از اهمیت بالایی در این پمپ ها برخوردار است. بعضی از پمپ های آتشنشانی از نوع توربینی با محور عمودی هستند در حالیکه بقیه، پمپ های گریز از مرکز هستند.

 برای محاسبه قدرت یک بوستر پمپ آتش نشانی به دو مولفه هد و دبی بوستر پمپ آتش نشانی نیاز داریم .

ویژگی های پمپ آتشنشانی ابارا

*عدم در نظر گرفتن بار اضافی در طراحی پمپ جهت عملکرد یکنواخت در کاربردها ی مختلف در پمپ آتشنشانی ابارا
*استفاده از مواد مقاوم در برابر خوردگی در قسمت های دوار پمپ
*بالانس هیدرولیک پروانه جهت عملکرد یکنواخت تر پمپ و بالا بردن طول عمر بلبرینگ
*تطابق کامل با استاندارد NFPA-20 و دارای گواهینامه FM/UL
* جداسازی و تعمیر راحت قطعات مورد استفاده ار پمپ بواسطه بکارگیری مکانیزم BPO (back pull out)
(جداسازی تمام قسمت های دوار پمپ ار بدنه اصای بدون نیاز به جداسازی لوله های ورودی و خروجی پمپ)
* استفاده از ساپورت اضافی برای بدنه جهت مهار کردن ارتعاشات سیستم
* دبی قابل دسترس از 250USGPM تا 750USGPM (56.75 تا 170.25 مترمکعب بر ساعت)
* فشارکاری تا 250PSI (175.76 متر آب)

سیستم بوسترپمپ عبارت است از یک ایستگاه پمپاژ آب شامل یک یا چند پمپ که به صورت موازی (پارالل) کنار هم قرار گرفته اند و از طریق آن شبکه مصرف را تحت فشار ثابت و معینی (به میزانی که تنظیم شده) نگاه می دارد و به محض شروع مصرف آب در شبکه،ابتدا یکی از پمپ های آن شروع به کارکرده و آب مصرفی را تامین می کند و در صورتی که میزان مصرف بیشتر شود،متناسب با آن سایر پمپ ها به ترتیب و به صورت اتوماتیک روشن شده و در مدار قرار می گیرند و همین که مصرف در شبکه کاهش یابد یا متوقف گردد،پمپ های سیستم به همان ترتیبی که شروع به کار کرده بودند به تناسب کاهش مصرف به تدریج و یکی یکی متوقف شده و از مدار خارج می شوند و بدین ترتیب ضمن اینکه فشار آب در شبکه همواره ثابت می ماند از استهلاک بیش از حد الکتروپمپ ها و نیز اتلاف انرژی الکتریکی در سیستم جلوگیری می کند
 

 

برد کنترل میکروپروسسوری تابلوی برق بوستر پمپ های چند پمپه مجهز به پمپ پیشرو به گونه ای طراحی و برنامه ریزی شده است که پس از خاموش شدن بوستر پمپ در حداکثر فشار،با کاهش فشار به حداقل،ناشی از مصرف آب،ابتدا پمپ پیشرو به کار افتد تا مدت مشخصی ضمن تامین آب مصرفی،فشار سیستم را به حداکثر برساند.در صورتی مصرف اب از ظرفیت پمپ مذکور بالاتر باشد،فشار سیستم در مدت تعیین شده به حداکثر نخواهد رسید و یا به حداقل کاهش خواهد یافت در این صورت یکی از پمپ های اصلی نیز به طور خودکار روشن خواهد شد تا به کمک پمپ پیشرو فشار سیستم را بالا برد.اگر این دو پمپ بتوانند علاوه بر تامین مصرف آب فشار را نیز به حداکثر برسانند،پمپ اصلی خاموش می شود و در صورتی که به دلیل مصرف زیاد دو پمپ مذکور نیز قادر به افزایش فشار حداکثر نباشند و یا فشار به حداقل نقصان یابد یک پمپ اصلی دیگر نیز به کمک دو پمپ روشن قبلی خواهد آمد.روشن شدن پمپ ها به همین طریق تا بدانجا ادامه خواهد یافت تا فشار سیستم به حداکثر برسد.در این وضعیت ابتدا آن پمپ اصلی که زودتر روشن شده بود خاموش میگردد و اگر در مدت معین باخاموش شدن پمپ مذکور فشار سیستم به حداقل نرسید و یا فشار به حداکثر افزایش یافت دومین پمپ اصلی نیز خاموش می گردد و در صورتی که با کاهش مصرف،افزایش فشار سیستم به حداکثر ادامه یابد کلیه پمپ های اصلی یکی پس از دیگری به همان ترتیب که روشن شده اند خاموش خواهند شد ولی اگر در خلال افزایش فشار سیستم و خاموش شدن پمپ های اصلی یا افزایش مصرف آب،فشار سیستم مجددا به حداقل برسد یک پمپ اصلی روشن می گردد.

حدود ه وسیعی را از جهت تنوع مصرف پوشش مید هد.
وقتی نوسان های مصرف کنند ه بسیار زیاد باشــد به جای استفــاد ه از یک پمـپ بزرگ از چند
پمپ کوچک که به صورت بوسترپمپ هستند استفاد ه میشــود تا بتوان بسته به نیاز تعد اد ی
از آنها را به کار وا د اشت و از کار کرد ن بیهـــود ه بقیه جلوگیری نمود و د ر نتیجــه استهلاک و مصرف انرژی به حد اقل میرسد.
به د لیل اینکه بوسترپمپ از اجزای مختلف متصل به هم تشکیل شد ه است میتوان با جد ا کرد ن
این اجزا بوسترپمپ را به سهولت حمل و د ر مکان مناسب نصب کرد.
کارکرد د ائمی بوسترپمپ را می توان با گذاشتن یک پمـپ رزرو تضمین کرد و هنگام خرابـی یک
پمپ، پمپ رزرو وارد مد ار می شود تا وقفه ای د ر کارکرد سیستم ایجاد نگرد د.
د ارای قابلیت سرویس حین کار میباشد.
Cinst = هزينه های نصب
Ce = هزينه هاي انرژی
Cop = هزينه هاي کارکرد
Cmain = هزينه هاي تعمير و نگهداري
Cdt = هزينه هاي عدم کارکرد
Cc = هزينه هاي زيست محيطي
Cv = هزينه هاي از رده خارج کردن

1-بوسترپمپ های دورثابت با پی ال سی و بدون پی ال سی
این دسته از بوسترپمپ ها جهت مصارف آبرسانی،آتش نشانی و آبیاری کاربرد فراوان دارند.با این تفاوت که در دو نوع همراه با (چنج اور)پی ال سی قطعه ی هوشمند که پمپ ها را از طریق برنامه ای که در خود حفظ می کند در طیف زمانی خاصی روشن و خاموش کرده و استهلاک پمپ ها را به یک میزان کاهش می دهد و نوع دیگر بدون (چنج اور)پی ال سی که پمپ ها به ترتیب و از طریق تنظیم کلیدهای فرمان دهنده در مدار قرار گرفته و فشار شبکه را تامین می کند.
2-بوسترپمپ های دور متغیر(اینورتر دار)
این بوسترپمپ ها عمدتا جهت مصارف آبرسانی و آبیاری مورد استفاده قرار می گیرند.تفاوت عمده این بوسترپمپ ها در قطعه هوشمند در بورد الکترونیکی آن می باشد .در یک بوستر پمپ دور متغیر، الکتروپمپ ها دارای سرعت گردش متغیر هستند که از صفر تا سرعت نامی آنها تغییر میکند. در این قبیل سیستمها با تغییر فرکانس برق ورودی به الکتروپمپ از طریق اینورتر، سرعت گردش الکتروپمپ تغییر می کند. با تغییر سرعت گردش الکتروپمپ، منحنی فشار و دبی پمپ نیز به تبع آن دچار تغییر می گردد بطوریکه با سرعت های گردش مختلف در یک فشار ثابت، می توان دبی های مختلفی را در خروجی پمپ داشته باشیم. در یک بوستر پمپ دور متغيربرخلاف بوستر پمـپ هاي دور ثابت كه الكتروپمپ هاي آن بیکباره روشن و خاموش ميشونـد، روشن و خامــوش شدن الكتروپمـپ ها كاملا نرم و تغييرات سرعت گردش آنها به تدريج و با تغييرات دبی مصرف آب صورت مي گيرد. تغيير تدريجي سرعت گردش الكتروپمپ ها موجب ثابت بودن كامل فشار آب سيستم مي گردد كه مشخصه اصلي بوستر پمپ هاي دور متغيــر است. امروزه بوستر پمپ های دور متغیر هوشمند دبی آب مورد نیاز را با فشار کاملا ثابت در اختیار قرار میدهند..تابلوی برق این نوع از بوستر پمپ ها داراي قابليت برنامه ريزي هستند تا بتوان شرايط كاري بوستر پمپ را متناسب با الگوي مصرف آب برنامه ريزي و تنظيم نمود.در بخش كنترل و فرمان تابلوي برق بوستر پمپ دور متغیر از يك عدد کنترلر یا PLC استفاده میشود كه بر اسـاس میزان فشار مورد نياز سیستم تنظيم ميگردد. در صورتيكه فشار خروجی بوستر پمپ كمتر از فشار لازم باشد، پرشر ترانسمیتر در خروجي بوستر پمپ اين کاهش فشار را حس کرده و به مدار کنترل و فرمان انتقال می دهد سپس فرماني صادر مي شود كه موجب افزايش فركانس اينورتر مي گردد. افزايش فركانس برق خروجي از اينورتر موجب افزايش سرعت گردش الكتروپمپ تا یک مقدار مشخص مي گردد كه فشار خروجی بوستر پمپ را به فشار تنظيم شـده برساند و در صورتيكه فشار خروجی بوستر پمپ بالاتر از فشار مورد نظر باشد عكـس اين عمل اتفاق مي افتد تا هميشه فشار خروجی بوستر پمپ ثابت بماند.

حوه ی محاسبه بوستر پمپ های آبرسانی و آتش نشانی:

با توجه به اين که ميزان مصرف آب دائما در حال تغيير است و هيچ گونه الگوي خاصي براي مصرف وجود ندارد، از اين رو با افزايش يا کاهش مصرف آب ميزان فشار آب داخل لوله ها دائما در حال تغيير مي باشد و اين تغييرات مشکلاتي را در سيستم هاي آبرساني به وجود مي آورد به طوري که افزايش ناگهاني فشار آب ممکن است موجب آسيب ديدن شيرآلات و لوله ها شود و کاهش فشار نيز باعث قطع آب در بعضي از نقاط شهر يا ساختمان ها گردد. معمولا براي تامين فشار کنترل شده آب در يک سيستم پمپاژ، از بوسترپمپ استفاده مي شود.در مصارف آب شهري، حداقل مصرف ساعتي آب تقريبا معادل ۲۰% حداکثر مصرف ساعتي آن است. لذا پس از تعيين حداکثر مصرف ساعتي آب ساختمان، تعداد و ظرفيت الکتروپمپ هاي بوسترپمپ به گونه اي تعيين مي گردد که در حداقل مصرف ساعتي آب بخشي از ظرفيت يکي از الکتروپمپ ها، آب مورد نياز را تامين نمايد و در حداکثر مصرف ساعتي،‌مجموعه الکتروپمپ ها جوابگوي حداکثر مصرف ساختمان باشند. براي ساختمان هاي با مصرف متوسط آب، انتخاب يک بوسترپمپ با دو يا سه الکتروپمپ مشابه انتخاب معقولي است. ظرفيت هر يک از الکتروپمپ ها بستگي به تعداد الکتروپمپ هاي انتخابي دارد و از فرمولQ/N= q به دست مي آيد که در آن (Q) حداکثر مصرف ساعتي ساختمان و N تعداد الکتروپمپ هاي اصلي بدون پيش بيني الکتروپمپ رزرو است. تحت اين شرايط در صورت خرابي يکي از الکتروپمپ ها، بقيه الکتروپمپ ها قادر به تامين حداکثر مصرف ساعتي آب در فشار بوسترپمپ نخواهند بود، لذا يک دستگاه الکتروپمپ مشابه به عنوان الکتروپمپ رزرو، به تعداد الکتروپمپ ها افزوده مي گردد که به صورت نوبتي مشابه ساير الکتروپمپ هاي بوسترپمپ کار مي کند.تعيين ظرفيت و مشخصات بوسترپمپ هاي آتش نشاني:
يکي ديگر از انواع بوسترپمپ هايي که در ساختمان ها و صنايع مورد استفاده دارد، بوسترپمپ آتش نشاني است که در انواع تک پمپه و چند پمپه با الکتروپمپ پيشرو و يا بدون الکتروپمپ پيشرو ساخته مي شوند. ظرفيت بوسترپمپ هاي آتش نشاني بستگي به نوع وسايل اطفاي حريق آبي مورد استفاده در ساختمان دارد. بر اساس استاندارد N.F.P.A در ساختمان هاي مجهز به جعبه آتش نشاني ظرفيت بوسترپمپ بر مبناي مصرف ۵۰ گالن آب در دقيقه براي هر جعبه و استفاده همزمان از دو جعبه آتش نشاني تعيين مي گردد. براي اماکن مجهز به هيدرانت آتش نشاني حداقل ظرفيت بوسترپمپ ۵۰۰ گالن در دقيقه در نظر گرفته مي شود.
الکتروپمپ هاي بوسترپمپ آتش نشاني بايد به گونه اي انتخاب شوند تا در هر زمان آب مورد نياز با فشار لازم در خروجي بالاترين وسيله اطفاي حريق وجود داشته باشد. مقدار اين فشار در استانداردهاي آمريکايي و اروپايي به ترتيب ۶۰ و۴۵ پوند بر اينچ مربع معادل ۴ و ۳ اتمسفر است.

تعيين ظرفيت و مشخصات بوسترپمپ هاي مشترک آبرساني و آتش نشاني
برد کنترل ميکروپروسسوري اين شرکت قابليت برنامه ريزي براي کنترل و فرمان بوسترپمپ هاي مشترک آبرساني و آتش نشاني (دو منظوره) را دارد
اين بوسترپمپ ها در مواقعي که اختلاف فشار و دبي بوسترپمپ هاي آبرساني و آتش نشاني زياد نباشد، کاربرد دارد.
حداقل فشار و حداکثر ظرفيت بوسترپمپ مشترک براساس بيشترين مقدار آن در مقايسه با دو سيستم با يکديگر انتخاب مي شود.نتخاب حجم منبع ديافراگمي:
بهترين انتخاب حجم منبع ديافراگمي براي آب مصرفي بر مبناي ۱۵ بار در ساعت روشن و خاموش شدن هر يک از الکتروپمپ هاي اصلي بوسترپمپ در حداکثر مصرف ساعتي آب ساختمان مي باشد. بر اين مبنا ظرفيت مفيد منبع ديافراگمي از فرمول به دست مي آيد و ظرفيت نامي منبع ديافراگمي (q/n= v) با توجه به راندمان آن ( ) از فرمول قابل محاسبه است. راندمان منبع ديافراگمي، درصد حجم ذخيره آب در حد فاصل حداقل و حداکثر فشار سيسيتم نسبت به حجم نامي آن مي باشد.

H = h1 + h2 + h3 + h4 (متر آب)
h1 : ارتفاع عمودی از دهانه بوستر پمپ تا شیر دورترین وسیله بهداشتی (از جدول تعیین حداکثر مصرف آب ساختمان) بر حسب متر.
h2 : حاصلضرب طول دورترین و پرفشارترین مسیر رفت آب (L) از مخزن آب تا بالاترین وسیله بهداشتی در عدد 0.165 :
h2 : L x 0.165
h3 : فشار مورد نیاز در پشت شیر بالاترین وسیله بهداشتی
h4 : فاصله عمودی از دهانه لوله مکش مخزن ذخیره آب تا دهانه مکش بوستر پمپ
در آخر با توجه به هد و دبی بدست آمده از روی نمودار همپوشانی پمپ که برای هر کارخانه منحصر بفرد است و تلاقی این دو مقدار در منحنی مدل پمپ را انتخاب می کنیم.

محاسن و مزاياي بوسترپمپ هاي دور ثابت و دور متغير:

1-بوسترپمپ هاي دو يا چند پمپه اين شركت به يك تابلوي برق مجهز ميباشد كه داراي مدار فرمان و قدرت است . مدارفرمان تابلوي برق داراي برد كنترل مجهز به سيستم هوشمند الكترونيكي قابل برنامه ريزي است .
2-در هر برد كنترل علاوه بر امكان راه اندازي دستي هر يك از الكترو پمپ ها و مجموعة الكترو پمپ ها تا شش الكتروپمپ ،توانايي راه اندازي و كنترل اتوماتيك الكترو پمپها وجود دارد.
3- در مدار قدرت از تجهيزات تابلويي با مشخصات مورد نياز از جمله كليد اصلي براي قطع و وصل جريان برق ورودي تابلو ،كليدهاي فرعي براي قطع و وصل جريان برق هر يك از الكترو پمپ ها ، كنتاكتورها و كليدهاي حرارتي جهت امكان قطع و وصل اتوماتيك جريان برق الكترو پمپ ها از طريق مدار فرمان ، بي متال ها براي كنترل بار اضافي الكترو پمپ ها و ترمينال هاي مناسب استفاده شده است .
4-كار نوبتي الكترو پمپ ها كه موجب ميگردد در طول عمر بوسترپمپ ، كليه الكتروپمپ هاي تشكيل دهندة آن به يك ميزان كار كنند .

5-امكان از مدار خارج كردن هر يك ازالكترو پمپ هاي بوسترپمپ جهت تعمير بدون تأثير در برنامه كنترل و عملكرد ساير الكترو پمپ هاي بوسترپمپ وجود دارد .
6- سيستم جلوگيري از هدر رفتن آب ناشي از نشتي در شبكه مصرف به دليل بروز خرابي در لوله كشي و يا افزايش بيش از حد مصرف آب پيش بيني گرديده است .

7-قابليت برنامه ريزي و امكان تغيير محتواي برنامه براي حصول شرايط ايده آل مصرف آب
8-يكي از بارزترين ويژگيهاي بوسترپمپ هاي اين شركت سيستم عيب ياب اتوماتيك پيش بيني شده در برد كنترل تابلويبرق آن بشرح زير است :
مدار فرمان سيستم مجهز به يك چراغ سون سيگمنت است كه در حالت عملكرد اتوماتيك بوستر پمپ ، كار نرمال آن را با حرف O روشن نشان ميدهد . در صورتي كه عيبي در مدار كنترل و فرمان تابلوي برق و يا تجهيزات تابلويي به كار رفته درآن بروز كند، همچنين زماني كه سطح آب منبع ذخيره به حد شناور برقي كنترل حداقل سطح برسد ويا شناور برقي دچار اشكال شود ، چراغ مذكور با كدهاي خرابي خاص ازحروف Aالی Z و اعداد 0 الی 9 به صورت چشمك زن نوع عيب را اعلام ميدارد.

 
 
بوستر پمپ چیست؟
بوستر پمپ
سیستم بوسترپمپ عبارت است از یک ایستگاه پمپاژ آب شامل یک یا چند پمپ که به صورت موازی (پارالل) کنار هم قرار گرفته اند و از طریق آن شبکه مصرف را تحت فشار ثابت و معینی (به میزانی که تنظیم شده) نگاه می دارد و به محض شروع مصرف آب در شبکه،ابتدا یکی از پمپ های آن شروع به کارکرده و آب مصرفی را تامین می کند و در صورتی که میزان مصرف بیشتر شود،متناسب با آن سایر پمپ ها به ترتیب و به صورت اتوماتیک روشن شده و در مدار قرار می گیرند و همین که مصرف در شبکه کاهش یابد یا متوقف گردد،پمپ های سیستم به همان ترتیبی که شروع به کار کرده بودند به تناسب کاهش مصرف به تدریج و یکی یکی متوقف شده و از مدار خارج می شوند و بدین ترتیب ضمن اینکه فشار آب در شبکه همواره ثابت می ماند از استهلاک بیش از حد الکتروپمپ ها و نیز اتلاف انرژی الکتریکی در سیستم جلوگیری می کند
 
اصول کار بوستر پمپ چیست؟

اصول کار بوستر پمپ:

برد کنترل میکروپروسسوری تابلوی برق بوستر پمپ های چند پمپه مجهز به پمپ پیشرو به گونه ای طراحی و برنامه ریزی شده است که پس از خاموش شدن بوستر پمپ در حداکثر فشار،با کاهش فشار به حداقل،ناشی از مصرف آب،ابتدا پمپ پیشرو به کار افتد تا مدت مشخصی ضمن تامین آب مصرفی،فشار سیستم را به حداکثر برساند.در صورتی مصرف اب از ظرفیت پمپ مذکور بالاتر باشد،فشار سیستم در مدت تعیین شده به حداکثر نخواهد رسید و یا به حداقل کاهش خواهد یافت در این صورت یکی از پمپ های اصلی نیز به طور خودکار روشن خواهد شد تا به کمک پمپ پیشرو فشار سیستم را بالا برد.اگر این دو پمپ بتوانند علاوه بر تامین مصرف آب فشار را نیز به حداکثر برسانند،پمپ اصلی خاموش می شود و در صورتی که به دلیل مصرف زیاد دو پمپ مذکور نیز قادر به افزایش فشار حداکثر نباشند و یا فشار به حداقل نقصان یابد یک پمپ اصلی دیگر نیز به کمک دو پمپ روشن قبلی خواهد آمد.روشن شدن پمپ ها به همین طریق تا بدانجا ادامه خواهد یافت تا فشار سیستم به حداکثر برسد.در این وضعیت ابتدا آن پمپ اصلی که زودتر روشن شده بود خاموش میگردد و اگر در مدت معین باخاموش شدن پمپ مذکور فشار سیستم به حداقل نرسید و یا فشار به حداکثر افزایش یافت دومین پمپ اصلی نیز خاموش می گردد و در صورتی که با کاهش مصرف،افزایش فشار سیستم به حداکثر ادامه یابد کلیه پمپ های اصلی یکی پس از دیگری به همان ترتیب که روشن شده اند خاموش خواهند شد ولی اگر در خلال افزایش فشار سیستم و خاموش شدن پمپ های اصلی یا افزایش مصرف آب،فشار سیستم مجددا به حداقل برسد یک پمپ اصلی روشن می گردد.

 
مزایای استفاده از بوستر پمپ ها چیست؟

محدود ه وسیعی را از جهت تنوع مصرف پوشش مید هد.
وقتی نوسان های مصرف کنند ه بسیار زیاد باشــد به جای استفــاد ه از یک پمـپ بزرگ از چند
پمپ کوچک که به صورت بوسترپمپ هستند استفاد ه میشــود تا بتوان بسته به نیاز تعد اد ی
از آنها را به کار وا د اشت و از کار کرد ن بیهـــود ه بقیه جلوگیری نمود و د ر نتیجــه استهلاک و مصرف انرژی به حد اقل میرسد.
به د لیل اینکه بوسترپمپ از اجزای مختلف متصل به هم تشکیل شد ه است میتوان با جد ا کرد ن
این اجزا بوسترپمپ را به سهولت حمل و د ر مکان مناسب نصب کرد.
کارکرد د ائمی بوسترپمپ را می توان با گذاشتن یک پمـپ رزرو تضمین کرد و هنگام خرابـی یک
پمپ، پمپ رزرو وارد مد ار می شود تا وقفه ای د ر کارکرد سیستم ایجاد نگرد د.
د ارای قابلیت سرویس حین کار میباشد.
Cinst = هزينه های نصب
Ce = هزينه هاي انرژی
Cop = هزينه هاي کارکرد
Cmain = هزينه هاي تعمير و نگهداري
Cdt = هزينه هاي عدم کارکرد
Cc = هزينه هاي زيست محيطي
Cv = هزينه هاي از رده خارج کردن

 
انواع بوسترپمپ ها کدامند؟

انواع بوسترپمپ ها:

1-بوسترپمپ های دورثابت با پی ال سی و بدون پی ال سی
این دسته از بوسترپمپ ها جهت مصارف آبرسانی،آتش نشانی و آبیاری کاربرد فراوان دارند.با این تفاوت که در دو نوع همراه با (چنج اور)پی ال سی قطعه ی هوشمند که پمپ ها را از طریق برنامه ای که در خود حفظ می کند در طیف زمانی خاصی روشن و خاموش کرده و استهلاک پمپ ها را به یک میزان کاهش می دهد و نوع دیگر بدون (چنج اور)پی ال سی که پمپ ها به ترتیب و از طریق تنظیم کلیدهای فرمان دهنده در مدار قرار گرفته و فشار شبکه را تامین می کند.
2-بوسترپمپ های دور متغیر(اینورتر دار)
این بوسترپمپ ها عمدتا جهت مصارف آبرسانی و آبیاری مورد استفاده قرار می گیرند.تفاوت عمده این بوسترپمپ ها در قطعه هوشمند در بورد الکترونیکی آن می باشد .در یک بوستر پمپ دور متغیر، الکتروپمپ ها دارای سرعت گردش متغیر هستند که از صفر تا سرعت نامی آنها تغییر میکند. در این قبیل سیستمها با تغییر فرکانس برق ورودی به الکتروپمپ از طریق اینورتر، سرعت گردش الکتروپمپ تغییر می کند. با تغییر سرعت گردش الکتروپمپ، منحنی فشار و دبی پمپ نیز به تبع آن دچار تغییر می گردد بطوریکه با سرعت های گردش مختلف در یک فشار ثابت، می توان دبی های مختلفی را در خروجی پمپ داشته باشیم. در یک بوستر پمپ دور متغيربرخلاف بوستر پمـپ هاي دور ثابت كه الكتروپمپ هاي آن بیکباره روشن و خاموش ميشونـد، روشن و خامــوش شدن الكتروپمـپ ها كاملا نرم و تغييرات سرعت گردش آنها به تدريج و با تغييرات دبی مصرف آب صورت مي گيرد. تغيير تدريجي سرعت گردش الكتروپمپ ها موجب ثابت بودن كامل فشار آب سيستم مي گردد كه مشخصه اصلي بوستر پمپ هاي دور متغيــر است. امروزه بوستر پمپ های دور متغیر هوشمند دبی آب مورد نیاز را با فشار کاملا ثابت در اختیار قرار میدهند..تابلوی برق این نوع از بوستر پمپ ها داراي قابليت برنامه ريزي هستند تا بتوان شرايط كاري بوستر پمپ را متناسب با الگوي مصرف آب برنامه ريزي و تنظيم نمود.در بخش كنترل و فرمان تابلوي برق بوستر پمپ دور متغیر از يك عدد کنترلر یا PLC استفاده میشود كه بر اسـاس میزان فشار مورد نياز سیستم تنظيم ميگردد. در صورتيكه فشار خروجی بوستر پمپ كمتر از فشار لازم باشد، پرشر ترانسمیتر در خروجي بوستر پمپ اين کاهش فشار را حس کرده و به مدار کنترل و فرمان انتقال می دهد سپس فرماني صادر مي شود كه موجب افزايش فركانس اينورتر مي گردد. افزايش فركانس برق خروجي از اينورتر موجب افزايش سرعت گردش الكتروپمپ تا یک مقدار مشخص مي گردد كه فشار خروجی بوستر پمپ را به فشار تنظيم شـده برساند و در صورتيكه فشار خروجی بوستر پمپ بالاتر از فشار مورد نظر باشد عكـس اين عمل اتفاق مي افتد تا هميشه فشار خروجی بوستر پمپ ثابت بماند.

Summary
Review Date
Reviewed Item
بوستر پمپ
Author Rating
51star1star1star1star1star
بستن منو