منبع دیافراگمی که مخزن انبساط و منبع تحت فشار نیز نامیده می شود یکی از ابزارهایی است که به طور مستقیم بر عملکرد پمپ آب در انتقال آب نقش دارد و حتی می‌تواند طول عمر آن را بیشتر کند. اصولاً در ساختمانها و در آپارتمان های بزرگ ایجاد یک منبع ذخیره کمک می کند که ساکنین طبقه های فوقانی به آب پر فشار دسترسی داشته باشند و به طبیعی از آن استفاده کنند. به این ابزار منبع دیافراگمی و یا مخزن تحت فشار نیز می گویند. نسل اولیه این منابع آبی شامل تانکر ها و منابع پلاستیکی بزرگ بودند که بر روی سقف ساختمان ها قرار می گرفتند و وظیفه تامین آب را بر عهده داشتند. در سال های بعد، استفاده از پمپ آب جایگزین منابع ذخیره سازی شد که بعد از چند ماه کار، به طور کامل از بین می رفت. اینجا بود که منبع دیافراگمی از طرف مهندسین معرفی شد و توانست نقش مهمی در انتقال و ذخیره سازی در پروژه های مختلف داشته باشد. شرکت پایا گسترش خورشید تابان (پمپ خوب) نماینده فروش منابع دیافراگمی در برندهای مختلف در تهران و شهرستان ها می باشد.

 منبع دیافراگمی

برای خرید منبع دیافراگمی و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت منبع دیافراگمی با کارشناسان ما در شرکت پایا گسترش خورشید تابان تماس بگیرید.

 

منبع دیافراگمی چیست؟

منبع دیافراگمی یک منبع ذخیره سازی آب خاص است که دارای یک پرده منعطف و کشسان در داخل منبع است و امکان ایجاد فشار مشخص و ثابت در جریان آب را به وجود می آورد. اصولاً دیافراگم یک پرده نازک در قسمت دنده انسان است که برای محافظت از دنده ها و ایجاد فشار مناسب در داخل شکم نقش مهمی دارد. این ایده به ذهن مهندسین کمک کرده که یک طراحی خلاقانه برای جبران کمبود فشار آب در پروژه‌های بزرگ و در ساختمان های عظیم داشته باشند. برای درک منبع دیافراگمی می توانید آن را به مانند یک منبع معمولی در نظر بگیرید که بخشی از آن توسط یک لایه نازک پلاستیکی و منعطف پوشش داده شده است. این ناحیه نسبت به آب نفوذ ناپذیر است و در ایجاد فشار و همچنین ایجاد خلاء به هنگام تخلیه آب از داخل منبع نقش دارد. شما می توانید پس از سفارش محصول خود به نمایندگی تهران، آن را در اقصی نقاط ایران از جمله استان ها و شهرهای مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، گلستان، گرگان، مازندران، ساری، رشت، گیلان، خراسان، خوزستان، اهواز، آبادان، کرمان، یزد، همدان، کرج، قم، کرمانشاه، ارومیه، اردبیل، بندرعباس، اراک، زنجان، قزوین، ارومیه، لرستان، خرم آباد، کردستان، سنندج، زاهدان، بوشهر، بیرجند و یاسوج تحویل بگیرید.

منبع دیافراگمی امرا ترکیه

نحوه عملکرد منبع دیافراگمی

ملکرد منبع دیافراگمی به عملکرد لایه پلاستیکی منعطف و کشسان بستگی دارد. در واقع، این منبع در مسیر عبور جریان آب نصب می شود و امکان ذخیره‌سازی آب را دارد. از طرفی دیگر در پشت لایه پلاستیکی یک منبع بادی قرار می گیرد که باعث ایجاد فشار بر پشت آن می شود. برای بخش ذخیره سازی هم یک قسمت ورودی و یک قسمت خروجی وجود دارد که تعادل سیستم آبرسانی را حفظ می کند. منبع دیافراگمی منبع انبساط نیز نامیده می شود.

نحوه نصب منبع دیافراگمی به این شکل است که ورودی آن به جریان عبوری و خروجی آن به جریان آب رسانی وصل می شود. زمانی که شدت جریان آب بالا باشد و با فشار بالای حرکت کند، به مرور زمان آب در داخل منبع جمع شده و پرده دیافراگمی به سمت عقب حرکت می‌کند تا به انتهای منبع بچسبد. تا زمانی که فشار آب در حالت طبیعی باشد و تمامی بخش های پروژه به صورت یکسان از آب استفاده کنند، منبع دیافراگمی وارد چرخه تامین آب نمی‌شود و تنها به صورت یک منبع ذخیره سازی عمل می کند. یکی از قسمت های مهم منبع دیافراگمی، تیوپ منبع دیافراگمی می باشد.

 اما زمانی این منبع وارد چرخه می‌شود که به دلایل مختلفی فشار آب در برخی مناطق مانند طبقه های بالای مجتمع های مسکونی کاهش یابد. در این لحظه پرده دیافراگمی کشسان فشار مشخصی به آب داخل منبع وارد کرده و باعث حرکت آب در داخل لوله ها می شود. این فرآیند تا زمانی ادامه می یابد که افت فشار آب جبران شود. اصول حرکت دیافراگم در داخل منبع به صورت یک حرکت رفت و برگشتی بوده که تحت تاثیر فشار آب در داخل لوله ها و همچنین میزان مصرف آب در پروژه یا در مجتمع های مسکونی است.

مخزن دیافراگمی هاماک

منبع دیافراگمی کجا استفاده می شود

کاربردهای منبع دیافراگمی بسیار وسیع هستند و می توان از جاهای بسیار ساده و معمولی مانند پروژه های مسکونی تا پروژه های پیچیده صنعتی از آن استفاده کرد. نکته بسیار مهمی که در این منابع وجود دارد این است که به حفظ توازن سیستم آبرسانی کمک می کند. بنابراین می توان در شرایط مختلف از آن استفاده کرد:

  • حفظ فشار آب در طبقه های فوقانی در مجتمع های مسکونی بزرگ؛
  • حفظ جریان آب یکسان و پیوسته برای پروژه هایی که نیاز به آب رسانی مداوم و با جریان یکسان دارد؛
  • استفاده در کنار پمپ آب به منظور کاهش مصرف انرژی؛
  • استفاده از پمپ های با اندازه های مختلف در پروژه های صنعتی و پالایشگاهی.

 نمونه های مختلفی از منبع دیافراگمی در بازار موجود است که نحوه استفاده و انتخاب آنها به اندازه منبع و همچنین نیاز ما بستگی دارد.

تاثیر منبع دیافراگمی بر عملکرد پمپ ها

اصولا مهندسین مزایای زیادی برای استفاده از منبع دیافراگمی معرفی می کنند و معتقدند که این منبع در حفظ جریان آب و یکسان سازی نقش مهمی دارد. به طور کلی در مورد مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم تاثیر ویسکوزیته‌ی مایع بر عملکرد آن در سیستم آبرسانی و در پروژه ها؛
  • ایجاد حالت خودمالکی بالا در سیستم های آبرسانی؛
  • امکان استفاده برای ایجاد پمپ های هوا در مخزن های نگهداری و پرورش ماهی؛
  • کاهش زمان استفاده از پمپ آب در مجتمع های مسکونی؛
  • کاهش مصرف انرژی با توجه به کاهش ساعت کاری پمپ؛
  • بالا بردن طول عمر پمپ آب به دلیل حفظ جریان پیوسته

 به طور کلی منبع دیافراگمی دو تاثیر خیلی بزرگ بر عملکرد پمپ ها دارد. در وهله اول این پمپ می تواند به عنوان یک منبع ذخیره سازی عمل کند و به هنگام افت جریان آب، وظیفه جبران افت را برعهده بگیرد. این موضوع باعث می‌شود که زمان کار کردن پمپ در سیستم های آبرسانی کمتر شود و در نتیجه طول عمر آن افزایش یابد.

اما تاثیر مهم دیگری که این منبع بر عملکرد پمپ ها دارد این است که جریان آب را یکسان کرده و عملاً از ایجاد پدیده کاویتاسیون و فشار بر روی پمپ جلوگیری می کند. این پدیده به شدت برای پمپ های آب خطرناک است و احتمال صدمه جدی به آنها را دارد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که این منبع دیافراگمی علاوه بر منفعتی که به سیستم آبرسانی می رساند، به طور کلی در بازدهی و بالابردن طول عمر آن هم نقش مستقیمی دارد.

اهمیت استفاده از مخزن دیافراگمی

برای درک اهمیت کاربرد منبع دیافراگمی لازم است که استفاده از آن را در دو سیستم متفاوت در نظر بگیرید. حالت اول زمانی است که این منبع در یک سیستم گرمایشی استفاده می شود. سیستم های گرمایشی عموماً با افزایش حجم آب و تولید بخار همراه هستند که باعث ایجاد فشار در داخل سیستم می‌شود. ورود این فشار و تغییر حجم به سیستم باعث فشار به آن شده و در نتیجه بسیار خطرناک است. به همین دلیل منبع انبساط تمامی این فشار را به خود جذب کرده و از تاثیر منفی آن جلوگیری میکند. حالت دوم زمانی است که به منبع انبساط در یک سیستم سرد کننده استفاده شود. سرد شدن آب به معنی کاهش حجم و کاهش فشار آن است. این کاهش خود را در سیستم آبرسانی نشان می‌دهد و باعث تاثیر منفی بر روی عملکرد پمپ می شود. بنابراین فشار لایه کشسان در داخل منبع باعث جبران این افت فشار شده و  مانع از انتقال این افت فشار میشود.

بنابراین عملا نمی بینیم که عملکرد منبع انبساط چیزی نیست که بخواهیم به این راحتی از آن چشم‌پوشی کنیم. حتی برخی از مهندسین معتقدند که استفاده از این منبع برای پمپ ها و سیستم های گرمایشی ضروری است. این منبع هم می تواند فشار بیش از حد تولید شده را به خود جذب کند و هم افت فشار داخل سیستم را جبران کنند. همانطور که در بند های قبلی دیدید عکس العمل منبع انبساط نسبت به سیستم های گرمایشی و سیستم های سرمایشی متفاوت است و انعطاف پذیری بالایی در عملکرد خود دارد. در انتها توصیه می‌کنم که پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید و برای مشاوره بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

در انتها باید متذکر شویم که انتخاب منبع دیافراگمی با توجه به وضعیت پروژه و همچنین نوع ساختمان انجام می شود. پس اگر به فکر خرید این منبع هستید باید از یک مهندس یا یک مشاور بخواهید که در انتخاب پمپ به شما کمک کند و منبع مناسب با توجه به شرایط آن برای شما انتخاب کند. مهندسین ما و کارشناسان در کنار شما هستند تا بهترین گزینه را با توجه به پروژه خود انتخاب کنید.