بوستر پمپ دور متغیر دستگاهی است که باعث کنترل بهینه مصرف انرژی برق و تأمین فشار ثابت و متناسب با نیاز مصرف کننده در ساختمان می‌شود. هر چه که ساختمان‌ها به سمت آپارتمانی شدن پیش می‌روند، مسئله آبرسانی به تمامی واحدهای آن بیشتر از گذشته مورد اهمیت قرار می‌گیرد. استفاده از بوستر پمپ، روشی است که امروزه برای آبرسانی واحدهای یک مجتمع مسکونی به کار گرفته می‌شود. در واقع بوستر پمپ شامل چندین پمپ موازی است که با باعث افزایش فشار آب می‌شود؛ اما مشکلی که اکثر ساختمان‌های مجتمعی دارند، نبود تنظیم فشار و جریان برق در استفاده است. برای خرید بوستر پمپ دور متغیر و تابلو برق بوستر پمپ دور متغیر یا استعلام قیمت بوستر پمپ دور متغیر آبرسانی، آبیاری و آتشنشانی با کارشناسان ما در پایا گسترش تماس بگیرید. شرکت پایا گسترش خورشید تابان (پمپ خوب) تولید کننده انواع بوستر پمپ دور متغیر در تهران می باشد. برای خرید، استعلام قیمت و یا مشاهده کاتالوگ انواع بوستر پمپ دور متغیر با کارشناسان ما در شرکت پایا گسترش خورشید تابان تماس بگیرید.

بوستر پمپ دور متغیر

چرا بوستر پمپ دور متغیر؟

کنترل فشار آب و ارسال آن به تمامی واحدها و بخش‌های ساختمان، مسئله‌ای بود که ذهن بیشتر متخصصان و طراحان را در سال­های گذشته به شدت درگیر کرده بود. در بعضی از ساختمان‌ها، برای هر واحد، از یک پمپ جداگانه استفاده می‌شود که این مسئله علاوه بر افزایش هزینه خرید، باعث افزایش مصرف برق هم می‌شود. بعضی از مالکان برای حل این مشکل، از بوستر پمپ دور ثابت استفاده می‌کردند. مهم‌ترین مشکل این نوع بوستر پمپ، به یکباره خاموش یا روشن شدن آن است. در واقع، هر بار که هر واحدی شیر آب منزل خود را باز می‌کند و فشار آب را افزایش می‌دهد، بوستر روشن شده و بعد از بستن شیر به یکباره خاموش می‌شود. شما می توانید پس از سفارش محصول خود به نمایندگی تهران، آن را در اقصی نقاط ایران از جمله استان ها و شهرهای مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، گلستان، گرگان، مازندران، ساری، رشت، گیلان، خراسان، خوزستان، اهواز، آبادان، کرمان، یزد، همدان، کرج، قم، کرمانشاه، ارومیه، اردبیل، بندرعباس، اراک، زنجان، قزوین، ارومیه، لرستان، خرم آباد، کردستان، سنندج، زاهدان، بوشهر، بیرجند و یاسوج تحویل بگیرید. در سیستم های آبرسانی معمولا از منابع تحت فشار نیز استفاده می شود که شما می توانید آن را نیز از شرکت پایا گسترش تهیه نمایید. از معروف ترین برندهای منبع تحت فشار، می توان به منبع دیافراگمی ایرانی هاماک و منبع دیافراگمی زیلمت ایتالیا اشاره کرد.

هر واحدی بسته به تعداد نفرات آن و غیره به میزان مشخصی در طول روز آب مصرف می‌کند که این می‌تواند باعث نوسان و خاموش و روشن مداوم دستگاه و در نتیجه خرابی زود هنگام آن شود. از این رو استفاده از بوستر پمپ‌های ساده که به یک باره خاموش و روشن شوند، نه تنها به صرفه نخواهد بود، بلکه باعث افزایش برق و آسیب به لوازم دستگاه می‌شود. این مسئله بیشتر از همه باید در مجتمع‌های مسکونی با واحدهای بسیار زیاد مورد توجه قرار بگیرد. برای جلوگیری از این اتفاق، بهترین راه، به کار بردن بوستر پمپ دور متغیر است.

از این رو استفاده از بوستر پمپ دور متغیر توصیه می‌شود. اساس کار بوستر پمپ دستگاه اینورتر و سرعت گردش دستگاه است. در بوستر پمپ دور متغیر از چندین پمپ به صورت موازی استفاده می‌شود. در ابتدا تمامی پمپ‌ها خاموش هستند تا اینکه یک واحد مصرف خود را شروع کند. اول از همه پمپ اول روشن شده و هنگامی که واحد مورد نظر، افزایش آب خود را زیاد یا واحدی دیگر شروع به مصرف کند، به جای روشن شدن پمپ بعدی، سرعت گردش پمپ اول زیاد می‌شود.

در واقع، در ابتدا سرعت گردش پمپ اول متناسب با فشار ابتدایی تعیین می‌شود و هر چه که فشار زیاد شود، سرعت پمپ هم افزایش پیدا خواهد کرد. تغییر از پمپ اول به دوم زمانی انجام می‌شود که پمپ‌ها به حداکثر دور نامی خود رسیده باشند که این بستگی به اندازه فشار آب دارد. در بوستر پمپ دور متغیر دیگری خبری از روشن و خاموش شدن به یکباره پمپ‌ها نیست، بلکه سرعت گردش آن‌ها بسته به میزان فشار تأمین می‌شود که این می‌تواند استهلاک ناشی از دستگاه و به یکباره خراب شدن را به شدت کاهش دهد.

اجزای تشکیل دهنده بوستر پمپ دور متغیر

این نوع بوستر مانند بقیه مدل‌ها از اجزایی تشکیل شده است که بعضی از آن‌ها مشترک و بعضی دیگر برای خود دستگاه و اختصاصی هستند که شامل:

بوستر پمپ دور متغیر چگونه کار می‌کند؟

اساس کار بوستر پمپ دور متغیر اینورتر است. اینورتر، دستگاهی است که به منظور تنظیم فرکانس برق ورودی استفاده می‌شود. در بوستر پمپ دور متغیر ، کنترل دور پمپ بیشتر از همه اهمیت دارد. در واقع کارکرد پمپ بر اساس برق است و این برق به الکتروپمپ‌ها برای گردش منتقل می‌شود که تغییر گردش با استفاده از برق خروجی تولید شده توسط اینورتر انجام می‌شود. از معروف ترین و پرفروش ترین بوستر پمپ های دور متغیر می توان به بوستر پمپ دور متغیر پمپیران و بوستر پمپ دور متغیر پنتاکس اشاره کرد.

سرعت گردش الکتروپمپ‌های بوستر پمپ دور متغیر از صفر تا مقدار نامی آن و روشن شدن پمپ بعدی تغییر می‌کند. تغییر این سرعت گردش بر اساس تغییر فرکانس برق ورودی اعمال شده از طریق اینورتر روی می‌دهد. این تغییر سرعت به خاطر تغییرات فشار آب است که باعث می‌شود تا منحنی فشار دبی پمپ در هر سرعت گردش جدید تغییر پیدا کند تا به مقدار دلخواه در یک پمپ برسد و که اگر به اگر نیاز به فشار بیشتر باشد، پمپ بعدی روشن خواهد شد. این مسئله باعث می‌شود تا بوستر پمپ دور متغیر به یک باره خاموش و روشن نشود و از این رو ثابت نگه داشتن فشار آب را در جریان آبرسانی تضمین می‌کند. این مهم‌ترین ویژگی این نوع بوستر است.

اساس کار این نوع بوستر خیلی ساده است. در هنگام شروع، اولین الکتروپمپ که اصلی هم است، شروع به حرکت می‌کند. هرچه فشار آب و در نتیجه جریان برق خروجی از اینورتر زیاد شود، سرعت گردش دستگاه هم افزایش پیدا خواهد تا جایی که فرکانس برق خروجی به برق شهری برسد که این معنای رسیدن سرعت گردش به مقدار نامی خود است. سپس پمپ دوم با همین روش، شروع به کار می‌کند و این تکنیک تا رسیدن به آخرین پمپ و تأمین آب مورد نیاز ادامه خواهد داشت.

مزایای بوستر پمپ دور متغیر چیست؟

 • فشار آب در تمامی مراحل کاملاً ثابت است.
 • به دلیل اینکه پمپ‌ها به تدریج و آرام خاموش و روشن می‌شوند، از ضربه‌های ناشی از حرکات سریع خبری نیست.
 • نبود منبع تحت فشار
 • کاهش فضای مورد نیاز
 • کاهش استهلاک دستگاه و افزایش طول عمر
 • کاهش هزینه نگهداری
 • کاهش هزینه برق تا 30%
 • تعویض نوبتی پمپ‌ها یعنی اینکه در هنگام انجام عملیات به ویژه در مناطق کم فشار، فقط یک پمپ کار نمی‌کند. این کار باعث کارکرد کلی همه پمپ‌ها می‌شود.
 • مقدار آب پمپاژ شده با میزان مصرف برابر خواهد بود.

کاربرد بوستر پمپ دور متغیر

بوستر پمپ دور متغیر به دلایل مزایای خاصی که دارد، می‌تواند در مکان‌هایی که مصرف آب زیاد است، مورد استفاده قرار بگیرد که شامل:

 • مجتمع­های مسکونی با تعداد واحدهای بسیار زیاد
 • فرودگاه
 • ترمینال اتوبوس رانی و تاکسیرانی
 • پالایشگاه‌ها
 • بیمارستان‌ها
 • ساختمان‌های مرتفع
 • مراکز صنعتی و کارخانه‌ها
 • هتل‌ها
 • مزارع کشاورزی
 • سیستم آبرسانی زمین‌های بزرگ مانند ورزشگاه‌ها و چمنزارها

بوستر پمپ دور متغیر هزینه‌بر نیست، بلکه باعث کاهش هزینه برق مصرفی می‌شود. از آنجا که کارکرد این دستگاه بر اساس نوع مصرف آب است، در هنگامی کم آبی، تمامی پمپ‌ها روشن نمی‌شود و این مسئله روی کاهش استهلاک و هزینه آب و برق مصرفی به شدت تاثیرمنفی دارد.