چگونه صدای پمپ آب را کاهش دهیم؟

چگونه صدای پمپ آب را کاهش دهیم؟

واقعاً صدای اذیت کننده‌ای دارد. باید به هرحال قبول کنیم که پمپ‌ها در هنگام کارکرد خود صدایی تولید می‌کنند؛ البته پمپ‌هایی جدیدی که در بازار وجود دارد، صدای بسیار کمتری دارند. مسئله اینجاست که خیلی از پمپ‌ها هنوز قدیمی هستند و یکی از ویژگی‌های این نمونه پمپ‌های آب، صدای بالا در هنگام کارکرد است. پمپ های صنعتی مثل پمپ طبقاتی معمولا پرسروصدا هستند. برخی پمپ های خانگی مثل پمپ سیرکولاتور جز کم صداترین پمپ ها هستند.

خوشبختانه برای کاهش صدای پمپ راه‌حل‌هایی وجود دارد. روش‌هایی که شاید صددرصد صدا را از بین نبرند؛ اما می‌توانند حداقل محیط آرامش بخش تری را نسبت به حالت قبلی به وجود بیاورند. نمی‌خواهیم که به شما بگوییم که پمپ قدیمی خود را با نمونه‌های جدید عوض کنید. به هرحال، نمونه‌های جدید هزینه بالایی دارند و هم اینکه تا وقتی پمپ هنوز خوب کار می‌کند، عوض کردن آن بی‌معنا خواهد بود.

در ادامه روش‌هایی را برای کاهش پمپ آب می‌نویسیم. این روش‌ها بیشتر برای آن‌هایی که دارای پمپ آب خانگی هستند، مناسب است. در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها سروصدا به حدی زیاد است که صدای این پمپ در بین آن‌ها کم می‌شود.

روش‌های کاهش صدای پمپ آب

  1. کنار پمپ خود تسمه یا حفاظ قرار دهید

اول از همه باید نوع صدای شنیده شده از پمپ آب را مشخص کنید. پمپ‌ها دو نوع صدا از خود به فضا پخش می‌کنند: صدای لرزشی و صدای هوایی. بسته به اینکه کدام نوع صدا را می‌شنوید، باید راه‌حل متفاوتی به کار ببرید.

صدای پمپ لرزشی بیشتر از نوع دوم اذیت کننده است. این صدا ناشی از لرزش پمپ روی دیوار یا زمینی که روی آن نصب شده است. البته راه‌حل از بین بردن آن خیلی ساده است. فقط کافی است که پمپ آب را دوباره از فضای درآورده و آن را این بار با استفاده از یک تسمه‌ای نصب کنید. تسمه، میله یا حفاظ باید بین پمپ و دیوار یا زمین نصب شود تا جلوی لرزش آن را بگیرد.

  1. پمپ را درون جعبه آکوستیک قرار دهید

نوع دیگر صدا هوایی است. برطرف کردن این صدا سخت است و نیاز به پرداخت هزینه بیشتری دارد. در این روش، باید یک جعبه‌ای ساخته و پمپ خود را درون آن قرار دهید. درون جعبه را آکوستیک‌های ضد صدا نصب شده‌اند تا جلو خروج صدا بگیرند. این روش باعث می‌شود تا قدرت صدای خارج شده بین 50 تا 90 درصد کاهش پیدا کند.

البته فقط این نکته را در نظر داشته باشید که اندازه جعبه باید بزرگ‌تر از اندازه خود پمپ باشد، همچنین بین فضاهای خالی به وجود آمده، وسایلی قرار دهید که مانع از لرزش پمپ شود. همچنین خود جعبه را در جا مکان محکمی قرار دهید.

  1. موقعیت پمپ را بررسی کنید

گاهی شما بین دیوار یا زمین و پمپ تسمه‌ای یا چیزی برای کاهش لرزش قرار می‌دهید؛ اما باز هم صدا وجود دارد. البته باز هم تأکید می‌کنید که به طور کامل نمی‌توان صدا ناشی از کارکرد پمپ را از بین برد. از طرفی دیگر برای شما امکان قرار دادن پمپ در یک جعبه وجود ندارد. بهترین راه نصب مجدد پمپ در یک مکان دورتر از محل سکونت اصلی و اتاق‌ها است. گوشه انباری بهترین نقطه خواهد بود. البته انباری که در زیرزمین قرار دارد، نه آن انباری‌های گوشه اتاق.

حتی می‌توانید برای اینکه صدا را باز هم کاهش دهید، جنس دیوارها را سیمانی کنید. دیوارهای سیمانی در برابر صدا عایق بوده و از خود عبور نمی‌دهند. به این صورت، هرچقدر پمپ کار کند، شما متوجه صدای آن نخواهید شد.

  1. به بررسی فنی پمپ بپردازید

پمپ هرچقدر هم که صدا تولید کند، به هرحال سطح صدایی دارد. سطح صدای استاندارد در همان روزهای اول استفاده خود را نشان می‌دهد. به هر حال قطعات پمپ‌ها در صورت استفاده دچار اصطکاک شده و همین مسئله می‌تواند یکی از عوامل ایجاد صدا باشد. از طرفی دیگر، فیلتر‌ها کثیف شده که باعث آسیب به پروانه می‌شود. پروانه آسیب دیده هم بیشتر از هر چیزی صدای ناهنجاری از خود تولید می‌کند. شل شدن بعضی قطعات هم از دیگر عواملی است که در تولید صدای زیاد نقش دارند. برای همین است که همیشه توصیه می‌شود تا هرچند وقت یک‌بار به بررسی فنی پمپ آب خود بپردازید.

  1. پمپ مناسب خریداری کنید

بهترین پمپ هم یک عمری دارند. پمپ‌های قدیمی با اینکه هنوز در بسیاری از نقاط کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما گاهی در برآورده کردن نیازها کم می‌آورند. به ویژه اینکه مصرف آب افزایش پیدا کند و توان کافی برای انتقال آن را نداشته باشد. حتی ممکن است که خراب شود و هرچه شما آن را تعمیر کنید، هیچ فایده‌ای نداشته باشد. بهتر است که در این صورت پمپ خود را عوض کنید. پمپ‌های امروزی سروصدای کمتری و همچنین طول عمر بالاتری نسبت به بقیه دارند.

برای خرید پمپ آب، مطالعه مقاله زیر به شما توصیه می‌شود:

چگونه یک پمپ آب مناسب پیدا کنیم؟

  1. چندین روش را با هم به کار ببرید

برای یک کاربر عادی تشخیص نوع صدای پمپ آب خیلی سخت است. بهتر است که یک‌بار هزینه کنید تا از شر صدای زیاد و ناهنجار پمپ راحت شوید. چندین راه‌حل مختلف را با هم به کار ببرید؛ یعنی پمپ خود را محکم وصل کنید، دور آن عایق صدا قرار دهید و مکانی دور مانند انباری برای نصب آن انتخاب کنید. مطمئن باشید که استفاده از روش ترکیبی باعث کاهش بیش از 90 درصدی صدا می‌شود.

چند نکته زیر را در نظر بگیرید:

  • پمپ‌های بی‌کیفیت خریداری نکنید. این روزها پمپ‌های بی‌کیفیت و تقلبی چینی در بازار زیاد شده است. البته چین پمپ‌های فوق‌العاده خوبی دارد؛ اما منظور ما نمونه‌های تقلبی مشابه با الگوهای اصلی است. این پمپ‌ها نه تنها سروصدای بالایی دارند، بلکه به سیستم آبرسانی شرکت شما هم آسیب جدی می‌رسانند.
  • نگهداری از پمپ را فراموش نکنید. هرچند وقت یک‌بار، پمپ آب خود را از هرگونه کثیفی پاک کنید. یکی از دلایل اصلی صدای بالای پمپ‌ها وجود آشغال یا خراب شدن قطعات داخلی آن است.
  • از همان اول مکانی مناسب برای نصب آن انتخاب کنید. برای انتخاب محل مناسب و چگونگی کاهش صدای آن بهتر است که از یک متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید