پمپ شوفاژ، نوعی پمپ است که برای گردش آب گرم در سیستم های گرمایشی صنعتی و خانگی و سیستم تهیه هوا استفاده می شود. این پمپ، پمپ سیرکولاتور، پمپ خطی،پمپ شوفاژ، پمپ سیرکوله، پمپ آب گرم، پمپ موتورخانه و پمپ پکیج نیز نامیده می شود! بدنه پمپ شوفاژ، در دو جنس چدن و استیل بوده و این پمپ قادر است مایعات را تا دمای 100 تا 130 درجه سانتی گراد پمپاژ کند. پمپ سیرکوله به عنوان پمپ های گریز از مرکز نیز به کار برده می شود. پمپ سیرکوله خطی به خاطر پمپاژ کردن مایعات در یک مدار بسته به چرخش در می آید. در هنگام خرید پمپ موتور خانه باید به فشار پمپ، ظرفیت، میزان مصرف انرژی و کارایی پمپ و سرعت چرخش پروانه پمپ توجه کرد. پمپ های سیرکولاتور یک لوله اتصال و یک شیر یک طرفه دارند. بیشترین کاری که پمپ شوفاژ انجام می دهد، به چرخش درآوردن آب در سیستم های گرمایشی هیدرولیک و سیستم های سرمایشی است. هنگامی که آب به سمت بالا پمپاژ می شود، در اطراف سیرکولاتور به چرخش در آمده و سپس و دوباره به جای قبلی خود برمی گردد. به همین دلیل پمپ آب گرم برای انتقال و جا به جایی آب در لوله ها نیاز به قدرت کافی دارد. شرکت پایا گسترش خورشید تابان (پمپ خوب) نمایندگی فروش انواع پمپ های شوفاژ رد برندهای مختلف در تهران و شهرستان ها می باشد.

برای خرید پمپ شوفاژ و یا دریافت کاتالوگ و لیست پمپ شوفاژ با کارشناسان ما در شرکت پایا گسترش خورشید تابان تماس بگیرید

پمپ-سیرکولاتور

فروش برندهای معروف پمپ شوفاژ

با توجه به این که پمپ های شوفاژ در مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرند، میزان اسب بخار آنها پایین بوده و خیلی کوچک می باشند. هنگامی که پمپ های موتور خانه برای کارهای تجاری استفاده می شوند، میزان اسب بخار آنها افزایش پیدا می کند. موتور الکتریکی این پمپ ها معمولاً از بدنه آنها جدا است. قسمت های مهر و موم شده ایی که در مصارف خانگی به کار برده می شوند، در بیشتر مواقع موتورهایی چرخان و پمپ های پروانه ایی دارند. این بخش ها موجب می شوند یاتاقان های به هم پیوسته ایی که درون آب هستند، دچار مشکل نشوند. پمپ های خطی در هر اندازه ایی که باشند، به وسیله چرخ های لوله حفظ می شوند و سپس آنها را به بقیه قسمت های لوله کشی هیدرولیک وصل می کنند.

مصرف آب گرم در پمپ های شوفاژ

پمپ های آب گرم، در بیشتر اوقات برای به چرخش در آوردن آب داغ خانگی به کار برده می شوند به همین دلیل با باز کردن شیر آب، آب گرم خیلی سریع قابل استفاده خواهد بود. در مناطقی که مصرف آب به خاطر افزایش جمعیت یا مسائل دیگر زیاد است، برای صرفه جویی در مصرف آب از پمپ موتور خانه استفاده می شود. در لوله کشی های معمولی که پمپ های شوفاژ وجود ندارد، آب به آسانی از طریق آب گرمکن و به وسیله لوله، وارد شیر آب می شود.  با بسته شدن شیر آب، آب باقی مانده در لوله ها سرد شده و زمانی که شیر آب دوباره باز شود، آب نیز گرم خواهد شد. با افزودن یک پمپ سیرکوله، و وارد کردن مقداری آب گرم به وسیله لوله ها، آبی که داخل لوله ها وجود دارد همیشه گرم می ماند و در نتیجه زمانی برای گرم شدن آب به هدر نمی رود. به این ترتیب از اتلاف انرژی جلوگیری شده و آب موجود در لوله ها همیشه گرم خواهد بود.

بسیاری از این پمپ ها به روی آب گرمکن قابل نصب هستند ولی ممکن است هیچ درجه حرارتی نداشته باشند ولی اگر یک پمپ آب گرم روی آنها نصب شود، از اتلاف انرژی جلوگیری خواهد شد. پمپ های سیرکوله این امکان را به مصرف کنندگان می دهند تا آب را طبق درجه حرارتی که مایل هستند، تنظیم نمایند. نکته قابل توجه این است که در مصارف خانگی، درجه حرارت آب در لوله ها بالاتر از 49 درجه سانتی گراد نمی رود. پمپ شوفاژ ترموستات با روشن و خاموش شدن، باعث می شود که مصرف کنندگان بتوانند درجه حرارت آب را کنترل کننند. یکی از مهمترین مزایای این پمپ در مقایسه با سایر پمپ ها این است که مصرف انرژی آن پایین است. هنگامی که یک پمپ کنترل ترموستاتیک در آخرین بخش از نقطه اتصال لوله نصب شود، پمپ موتورخانه می تواند تا مدت زیادی گرمای آب را در لوله ها حفظ کند و به این ترتیب از هدر رفتن انرژی جلوگیری شده و لوله ها به وسیله آب گرمکن گرم خواهند شد. نصب پمپ سیرکوله یا پمپ خطی که بیشتر مواقع برای گرم کردن رادیاتورها در تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، موتورخانه ها و شوفاژ خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، با توجه به فضای محدودی که دارند و همچنین صدایی که ایجاد می کنند، ممکن نیست. پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر، موجب شده است که بدون نصب پمپ سیرکولاتور در لوله آب گرم، درجه حرارت آب قابل کنترل باشد. با استفاده از این سیستم پیشرفته از هدر شدن انرژی تا حد زیادی جلوگیری می شود.  با نصب عایق حرارتی بر روی لوله ها، از تلف شدن انرژی جلوگیری شده و میزان آبی که برای گرم نگه داشته شدن پمپاژ می شود، به کمترین حد خود می رسد.

برای سیستم چرخشی آب گرم معمولاً از یک لوله انتقال اختصاصی استفاده می شود که این لوله در بالاترین قسمت از مخزن آب گرم قرار دارد. در سیستم لوله کشی خانه هایی که این لوله نصب نشده است، از لوله آب سرد برای نقل و انتقال آب استفاده می شود. این سیستم یک پمپ شوفاژ دارد که بر روی آب گرمکن قرار گرفته است. دریچه کنترل آن معمولاً باز بوده و در بالاترین بخش از آب گرمکن نصب می شود و به این ترتیب تعادلی بین آب گرم و سرد به وجود می آورد. سیستم بعدی از پمپ خطی ترموستاتیک استفاده می کند و این سیستم در قسمت بالایی آب گرمکن نصب شده است. پمپ های کنترل ترموستاتیک در بیشتر مواقع یک سوپاپ ورودی دارند که از ورود آب سرد به لوله های آب گرم جلوگیری می کند.

با وجود پیشرفت هایی که در این صنعت به وجود آمده این امکان وجود دارد تا با به کار بردن زمان سنج بعضی از فعالیت ها محدود شود تا هنگامی که افراد در حال مصرف کردن آب گرم هستند، انرژی هدر نرود. با پیشرفت تکنولوژی پمپ هایی تولید شده اند که از طریق روشن و خاموش شدن آب را در برابر پمپ های شوفاژی که همیشه کار می کنند و مصرف انرژی شان بیشتر است، همیشه گرم نگه دارند.