پمپ سیرکولاتور نوعی پمپ آب است که برای به حرکت درآوردن مایعات یا گاز در یک مدار بسته مانند سیستم های حرارتی و برودتی استفاده می شود. پمپ سیرکولاتور، پمپ سیرکوله، پمپ خطی، پمپ شوفاژ، پمپ موتورخانه، پمپ آب گرم و پمپ پکیج نیز نامیده می شود! پمپ سیرکولاتور که آن را پمپ سیرکوله خطی و یا پمپ خطی نیز می نامند معمولاً آب را در یک سیستم گرمایشی هیدرولیک یا یک سیستم خنک کننده به حرکت در می آورد. از آنجایی که پمپ سیرکولاتور فقط می تواند مایعات را در یک مدار بسته به گردش درآورد، در نتیجه فقط بر اصطکاک سیستم لوله کشی غلبه پیدا می کند. این سری از پمپ ها در دو نوع تک فاز و سه فاز برای مصارف مختلف خانگی و صنعتی خصوصا در موتورخانه ها و شوفاژخانه ها و تاسیسات گرمایشی استفاده می شوند. شرکت پایا گسترش خورشید تابان (پمپ خوب) نمایندگی فروش انواع پمپ سیرکولاتور (پمپ آب گرم) در تهران و شهرستان ها می باشد.

برای خرید پمپ سیرکولاتور و یا دریافت کاتالوگ و لیست پمپ سیرکولاتور با کارشناسان ما در شرکت پایا گسترش خورشید تابان تماس بگیرید

پمپ-سیرکولاتور

فروش برندهای معروف پمپ سیرکولاتور (خطی-زمینی)

داب ایتالیا


DAB

لئو


لئو

رایان


رایان-پمپ

ابارا ایتالیا


ابارا

لوارا ایتالیا


لوارا

گراندفوس دانمارک


گراندفوس

صنایع پمپ تهران


پمپیران


پمپیران

پدرولا ایتالیا


پدرولا

KSB آلمان


KSB

ویلو آلمان


WILO

اس پی سی چین


SPC

شیمجه چین


شيمجه

داب
ابارا
گراندفوس
ویلو
پمپیران
لوارا
اسپرونی
استریم
توان تک
داب
پمپ سیرکولاتور داب یکی از پمپ‌های پرمصرف نسبت به دیگر برندها برای گردش جریان آب گرم در سیستم‌های گرمایشی مرکزی و تهویه‌ای در صنعت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. داب شرکتی است که به خاطر تولید انواع پمپ‌های سازگار با محیط زیست در دنیا معروف است و برای همین مسئله، جایزه‌های متعددی را دریافت کرده است.

خرید پمپ سیرکولاتور داب
ابارا
پمپ سیرکولاتور ابارا به منظور به وجود آمدن انواع جریان گردش آب در بیشتر سیستم‌های بسته مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پمپ را می‌توان در تمامی سیستم‌های خانگی، تجاری و صنعتی به کار برد؛ اما بین این دو نوع پمپ تفاوت خاصی وجود دارد.

خرید پمپ سیرکولاتور ابارا
گراندفوس
پمپ سیرکولاتور خطی گراندفوس سری UPS از پمپ های سه سرعته گردش آب گرم پمپ گراندفوس می باشد. این سری از پمپ گراندفوس در سیستم های باز و بسته مورد استفاده قرار می گیرد. در پمپ سیرکولاتور خطی گراندفوس از مکانیکال سیل برای آب بندی استفاده نشده است. برای آب بندی فقط از دو واشر استفاده می شود.

خرید پمپ سیرکولاتور گراندفوس
ویلو
پمپ سیرکولاتور خطی ویلو برای پمپاژ آب سرد و گرم استفاده می شود. این پمپ برای به گردش انداختن آب تمیز مورد استفاده قرار می گیرد. پمپ سیرکولاتور خطی ویلو برای سیستم های گرمایش و سرمایشی و سیستم های تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرند. نحوه اتصال لوله ها در پمپ سیرکولاتور ویلو دنده ای یا فلنچی است.

خرید پمپ سیرکولاتور ویلو
پمپیران
پمپیران را یک برند ایرانی است که امروزه آن را به عنوان یکی از قوی‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کننده داخلی در طراحی، ساخت و تولید انواع پمپ مانند پمپ سیرکولاتور پمپیران به حساب آورد که فعالیت خود را از سال 1354 در شهر تبریز آغاز کرد. پمپ سیرکولاتور پمپیران از نمونه پمپ‌های عالی و باکیفیت سیرکولاتور مورد استفاده در کشور است که توسط این برند قدیمی و پرآوازه داخل کشور تولید و عرضه می‌شود.

خرید پمپ سیرکولاتور پمپیران
لوارا

محتوای زبانه

اسپرونی

محتوای زبانه

استریم

محتوای زبانه

توان تک

محتوای زبانه

انواع پمپ سیرکولاتور

پمپ سیرکولاتور که در سیستم هیدرولیک استفاده می شود، معمولاً از نوع پمپ های گریز از مرکز خودکار می باشند . از آنجایی که پمپ های سیرکولاتور در خانه ها استفاده می شوند، اغلب کوچک و مهر و موم شده می باشند و میزان اسب بخار آنها پایین است اما برای استعمال کارهای تجاری، اندازه اسب بخار آنها افزایش پیدا می کند و موتور الکتریکی آنها معمولاً جدا از بدنه پمپ می باشد. بخش های مهر و موم شده که در مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرند اغلب دارای موتورهای چرخان و پمپ های پروانه ایی می باشند و از یاتاقان های به هم پیوسته و مهر و موم شده در درون مدار آب محافظت می کنند . این کار مانع از مواجه شدن بخش های اصلی با پمپ های بزرگتر و دو بخشی می شود و از مهره های کیپ شده در جایی که پمپ ، محور را وارد بدنه پمپ می کند ، محافظت می کند. از پمپ سیرکولاتور در سیستم های تهویه مطبوع مانند چیلر اسکرال و اسکرو و روفتاپ پکیج استفاده می شود.

پمپ سیرکولاتور خطی معمولاً از سایز کوچک تا متوسط به طور کامل توسط چرخ های لوله محافظت می شود و آنها را به سایر بخش های لوله کشی هیدرولیک متصل می کند. پمپ های بزرگ معمولاً به صورت لایه ایی نصب می شوند. پمپ هایی که فقط برای سیستم های هیدرولیکی بسته استفاده می شوند می توانند با قطعات چدنی ساخته شوند زیرا آبی که در لوله وجود دارد ممکن است اکسید شود یا به خاطر مواد شیمیایی منجر به زنگ زدگی شود. اما پمپ هایی که جریان آب در آنها ثابت است و امکان  اکسید شدن  دارند ، باید از مواد گران تری مانند برنز ساخته شوند تا مانع از زنگ زدگی آب در آنها شود.

استفاده از آب گرم در پمپ سیرکولاتور

پمپ سیرکوله خطی اغلب برای به جریان انداختن آب داغ خانگی استفاده می شود، در نتیجه شیر آب در مدت زمان کوتاهی آب گرم را در اختیار مصرف کننده قرار می دهد. در مناطقی که مسائل مربوط به حفاظت از آب اهمیت زیادی دارد و همچنین جمعیت محلی به سرعت در حال گسترش و شهرنشینی می باشد، مسئولان مربوط به آب به صاحبان خانه ها و سازندگان پیشنهاد می کنند که برای صرفه جویی در مصرف آب، یک پمپ سیرکولاتور خطی نصب کنند. در لوله کشی های معمولی که فاقد پمپ آب گرم خطی می باشند،  آب به راحتی از آب گرم کن  از راه لوله وارد  شیر آب می شود . زمانی که شیر آب بسته می شود ، آب باقی مانده در لوله ها خنک می شود تا دفعه بعد که شیر آب باز شود و آب گرم از آن خارج شود . با اضافه کردن یک پمپ سیرکولاتور و وارد کردن مقدار کمی آب گرم از طریق لوله ها از دستگاه گرمایشی به نقطه ایی ثابت و بازگشت آب به سیستم گرمایشی ، آب درون لوله ها همیشه گرم می ماند و زمانی که منتظر گرم شدن آب هستیم ، آب هدر نمی رود. هدف از این کار جلوگیری از اتلاف انرژی می باشد و با این کار آب موجود در لوله ها همیشه گرم است.

ممکن است  اکثر این پمپ ها بر آبگرمکن نصب شوند ولی درجه تنظیم حرارت نداشته باشند ، اما با استفاده از یک پمپ حرارتی سیرکولاتور قابل تنطیم، میزان چشمگیری از کاهش  اتلاف انرژی مشاهده می شود. پمپ های خطی کنترل شده ترموستات به فردی که از آب استفاده می کند این اجازه را می دهد تا درجه حرارت آب را آن طور که می خواهد تنطیم کند زیرا در مصارف خانگی به آب بیشتر از 120 درجه فارنهایت (49 درجه سانتی گراد) در لوله ها نیاز نمی شود. پمپ سیرکولاتور خطی کنترل شده ترموستات روشن و خاموش می شود تا فرد بتواند درجه حرارت آب را کنترل کند و این پمپ نسبت به پمپ های دیگر انرژی کمتری مصرف می کند . با نصب یک پمپ کنترل ترموستاتیک در دورترین نقطه اتصال لوله، پمپ چرخان آب را تا لحظه آخر در لوله گرم نگه می دارد و به جای این که انرژی اتلاف شود  لوله ها از طریق آبگرمکن گرم می شوند. نصب یک پمپ سیرکولاتور خطی یا پمپ آب گرم که عموما در موتورخانه ها، شوفاژخانه ها و تاسیسات گرمایشی و سرمایشی یا برای گرم کردن رادیاتورها استفاده می شوند، به خاطر فضای محدود، ایجاد  سر و صدا یا کمبود نیروی مورد نیاز، اغلب عملی و امکان پذیر نمی باشد.  پیشرفت های اخیر در تکنولوژی گردش آب گرم این امکان را فراهم می کند که بدون نصب پمپ در لوله آب داغ، بتوانیم درجه حرارت آب را کنترل کنیم. این سیستم پیشرفته گردش آب گرم، درجه حرارتی را به کار می برد که در بخش پایین لوله نصب شده تا اتلاف انرژی را به حداقل برساند . عایق حرارتی که برای لوله ها استفاده می شود ، باعث کاهش این اتلاف ثانویه می شود و مقدار آبی را که باید برای گرم نگه داشتن آب پمپاژ شود را به حداقل می رساند.

سیستم چرخشی آب گرم استاندارد از یک لوله انتقال اختصاصی استفاده می کند که در بالاترین بخش مخزن آب گرم قرار گرفته است. در خانه هایی که این لوله نصب نشده است ، لوله آب سرد به عنوان لوله نقل و انتقال استفاده می شود. اولین سیستم از این دو سیستم دارای یک پمپ سیرکولاتور است که در آبگرمکن نصب شده است در حالی که دریچه کنترل آن به طور معمول باز است و در بالاترین بخش آبگرمکن نصب شده است و بین لوله آب سرد و گرم تعادل ایجاد می کند. دومین سیستم از پمپ سیرکولاتور کنترلی ترموستاتیک استفاده می کند که در بالاترین قسمت آبگرمکن نصب شده است . این پمپ های کنترل ترموستاتیک اغلب دارای یک سوپاپ ورودی می باشند که مانع از ورود لوله های آب سرد به لوله های آب گرم می شوند . در مقایسه با لوله های انتقال آب ، استفاده از لوله آب سرد به عنوان لوله قابل انتقال ، معایبی برای گرم کردن لوله آب سرد دارد. کنترل دقیق دما و جریان آب می تواند اتلاف آب سرد را  تا حد امکان کاهش دهد.

پیشرفت های فنی در صنعت این امکان را فراهم می کند تا با استفاده از زمان سنج  انجام بعضی از فعالیت ها در طول ساعات خاصی از روز محدود شود  تا زمانی که افراد ساکن در خانه ها در حال استفاده از آب گرم می باشند ، انرژی تلف نشود . پیشرفت های دیگر در زمینه تکنولوژی شامل پمپ هایی می باشد که روشن و خاموش می شوند تا آب را در برابر پمپ هایی که به طور مداوم کار می کنند و انرژی بیشتری مصرف می کنند ، گرم نگه دارند. کاهش اتلاف انرژی از طریق جلوگیری از وجود سیفون لوله آب گرم در سیستم سیرکولاتور آب گرم امکان پذیر می باشد که برای انتقال آب به آبگرمکن، از لوله آب سرد استفاده می کند . سیفون لوله آب گرم زمانی کار می کند که آب از لوله آب گرم عبور کند یا این که به خاطر تفاوت در فشار آب بین لوله آب گرم و سرد با فشار از لوله آب سرد خارج می شود . با استفاده از دریچه الکترونی که معمولاً بسته می باشد و با جلوگیری از هدر رفتن آب گرم در زمانی که در حال استفاده از آب سرد می باشیم، مصرف انرژی به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند. استفاده از آب سرد باعث کاهش فشار آب در لوله های آب سرد می شود و فشار زیاد آب در لوله های آب گرم آب را با فشار از شیر خارج می کند (که این کار مانع از وارد شدن آب سرد به لوله های آب گرم می شود) و درجه آب گرمکن افزایش پیدا می کند.

نحوه محاسبه پمپ سیرکولاتور:

در محاسبه پمپ سیرکولاتور سیستم های گرمایشی دو مولفه هد و دبی تاثیرگذار است.

  • دبی : دبی پمپ برابر است با مقدار گرمای لازم برای گرمایش ساختمان بر حسب (BTU/HR ) تقسیم بر 10000

GPM = Q (BTU/HR) / 10000

  •  هد : که بر حسب فوت آب می باشد و برابر است با :

H = 3 L × 0.025+ dP

L : دورترین مسیر بین دیگ و مبدل حرارتی (مثل رادیاتور ، فن كویل و..) بر حسب فوت

dP : برابر است با مجموع افت فشار دیگ و مبدل حرارتی و كلكتور ها و كلیه تجهیزات به كار رفته در سیستم گرمایش (در حالت كلی برابر با 1.5 فرض می کنیم.)

دیگر محصولات

برندهای مطرح