پمپ دیافراگمی نوعی پمپ است که برای جابجایی سیالات با چگالی های مختلف استفاده میشود. پمپ دیافراگمی که همچنین به عنوان پمپ غشایی شناخته میشود، یک پمپ جایگزین مناسب میباشد که از ترکیب فعالیت متقابل یک لاستیک، یک دیافراگم قابل ارتجاع یا تفلون و سوپاپهای مناسب در هر دو طرف دیافراگم برای پمپاژ کردن مایع سیال استفاده میکند. (سوپاپ اطمینان، سوپاپ پروانه، سوپاپ ضربه و یا هر نوع دیگری از سوپاپها و دریچه های مسدود). شرکت پایا گسترش خورشید تابان (پمپ خوب) نماینده فروش انواع پمپ دیافراگمی در تهران و شهرستان ها می باشد.

 

برای خرید پمپ دیافراگمی و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت پمپ دیافراگمی با کارشناسان ما در شرکت پایا گسترش خورشید تابان تماس بگیرید.

زمانی که حجم اتاقک پمپ دیافراگمی افزایش پیدا میکند (دیافراگم  به سمت بالا حرکت میکند)، فشار پمپ دیافراگمی کاهش پیدا میکند و مایع به داخل اتاقک کشیده میشود. زمانی که فشار محفظه به خاطر کاهش حجم افزایش پیدا میکند ( دیافراگم به سکت پایین حرکت میکند)، مایعی که قبلاً وارد پمپ شده بود خارج میشود. در نهایت پمپ دیافراگمی یک بار دیگر به سمت بالا حرکت میکند و مایع را به داخل اتاقک میکشاند و چرخه را تکمیل میکند. این عمل مانند حرکت سیلندر در یک موتور احتراق داخلی میباشد. پمپهای دیافراگمی یک نشان خاص بین مکانیسم حرکت و اتاقک فشار فراهم میکنند و بدین ترتیب پمپ میتواند بدون روغن کاری حرکت کند و وسیله مورد نظر را تخلیه کند.

پمپ دیافراگمی میتواند به عنوان یک پمپ محرک همه کاره مورد استفاده قرار گیرد. پمپ دیافراگمی محودیت سایر پمپها را ندارد. پمپهای دیافراگمی نشت نمیکنند، اصطحکاک کمی دارند و همچنین برای پمپاژ مایعاتی با فشار کم ساخته میشوند. اگر در نظر بگیریم که تمامی مواد مناسب میباشند، پمپهای دیافراگمی میتوانند میزان زیادی از فشار و درجه حرارت را بدون نیاز به روغن کاری و یا محافظت، تحمل کنند. شما می توانید پس از سفارش محصول خود به نمایندگی تهران، آن را در اقصی نقاط ایران از جمله استان ها و شهرهای مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، گلستان، گرگان، مازندران، ساری، رشت، گیلان، خراسان، خوزستان، اهواز، آبادان، کرمان، یزد، همدان، کرج، قم، کرمانشاه، ارومیه، اردبیل، بندرعباس، اراک، زنجان، قزوین، ارومیه، لرستان، خرم آباد، کردستان، سنندج، زاهدان، بوشهر، بیرجند و یاسوج تحویل بگیرید.

مشخصات پمپ دیافراگمی

 • یکی از ویژگیهای برجسته پمپ دیافراگمی مکش بالای آن میباشد. بعضی از آنها پمپهای کم فشار با سرعت جریان پایین هستند؛ نوعی دیگر از پمپ دیافراگمی موجود است که با توجه به قطر دیافراگم و طول آن، دارای سرعت فشار بالا میباشد. پمپ دیافراگمی میتواند گل و لای و مواد آبکی و همچنین مقدار زیادی شن و ماسه و مواد جامد را کنترل کنند.
 • طراحی پمپ دیافراگمی به گونه ایی میباشد که مایعات پمپ را به طور بالقوه از بخشهای پمپ داخلی تفکیک میکند.
 • بخشهای پمپ داخلی اغلب در داخل یک ظرف روغن به صورت معلق و جدا قرار دارد تا طول عمر پمپ را افزایش دهد.
 • مناسب برای تخلیه فشار تا 1200 بار.
 • دارای دستگاه خشک کننده.
 • مناسب برای ساخت قلب مصنوعی.
 • برای ساختن پمپهای هوایی در فیلتر مخازن استفاده میشود.
 • تا 97 درصد موثر میباشد.
 • دارای آستر کاری مناسب میباشد.
 • میتواند به خوبی مایعات چسبناک را کنترل کند. نموداری در این مورد وجود دارد که میتواند به عنوان ابزاری برای جلوگیری از آسیب به پمپهایی که سایز آنها کوچکتر از AOD است، استفاده شود.
 • میتواند مایعات ساینده، سمی و قابل اشتغال را پمپاز کند.

پمپ دیافراگمی

پمپ دیافراگمی چطور کار میکند؟

پمپ دیافراگمی پمپی میباشد که کارکنان صنایع را قادر میسازد که پمپ دیافراگمی را به عنوان پمپی که برای پمپاژکردن مایعات از همه مناسب تر است را به عنوان پمپ استاندارد معرفی کند. تنها چیزی که نیاز دارد،کمپرسور هوا میباشد. مایعی که برای پمپاژ شدن داخل پمپ قرار میگیرد از نظر شیمیایی یا فیزیکی با فشار خارج میشود. پمپ دیافراگمی یک راه حل موثر و کم هزینه در این مورد ارائه میدهد. پمپ دافراگمی یک پمپ جایگزین مناسب میباشد که از دو دیافراگم قابل انعطاف که به عقب و جلوی پمپ متصل میشوند، استفاده میکند و یک حفره موقت ایجاد میکند. دیافراگم های انعطاف پذیر هر دو مایع را بیرون میکشند و سپس از طریق پمپ آن را خارج میکنند. دیافراگم مانند یک دیوار بین هوا و مایع فاصله می اندازد. دیافراگم ها توسط یک لوله به بخش مرکزی متصل میشوند. پمپ دیافراگم کم فشار کوچک نیز به عنوان کمپرسور هوا و همچنین به عنوان منبعی برای فضاهای خالی کوچک استفاده میشود. در مقایسه با کمپرسورهای دیگر، این پمپ بی سر و صدا، ارزان و مهمتر از همه این که هیچ بش متحرکی در جریان هوا ندارند. این قابلیتها آنها را قادر میسازد تا بدون نیاز به روغن کاری با هوا در تماس باشند، در نتیجه کمپرسور هوا میتواند آن را تمیز کند.

انواع پمپ دیافراگمی

پمپ دیافراگمی انواع مختلفی دارد که بعضی از آنها عبارتند از: پمپ دیافراگمی هوایی(AODD )، پمپ دیافراگمی الکترونیک (EODD ) و پمپ دیافراگمی پیستون. قالب و شکل پمپ دیافراگمی معمولاً شامل مواد متالیک و غیر متالیک میشود. همچنین نوعی پمپ دیافراگمی وجود دارد که به منظور تصفیه طراحی شده اند که با فولاد ضد زنگ ساخته شده اند.

 • پمپهایی که در آن دیافراگم از یک طرف در مایعی برای پمپاژ کردن و از طرف دیگر در هوا یا مایع هیدرولیک، مهر و موم شده است. پمپ دیافراگم خم میشود و باعث میشود که حجم اتاقک پمپ افزایش یا کاهش پیدا کند. در پمپ دیافراگمی یک جفت سوپاپ اطمینان بدون بازگشت وجود دارد که از جریان معکوس مایع جلوگیری میکند.
 • پمپهایی که جابه جایی واقعی حجمی را انجام میدهند و در این بخش حرکت اولیه دیافراگم الکترو مکانیکی میباشد و به وسیله یک میل لنگ یا یک موتور متحرک دنده ایی ماند یک اهرم یا یک دسته کار میکند. به این ترتیب دیافراگم از طریق یک فعالیت مکانیکی ساده خم میشود و یک بخش از پمپ دیافراگمی باز شده و هوا وارد آن میشود.
 • پمپهایی که از یک یا بیش از یک دیافراگم بدون سیلندر با مایعی برای پمپاژ کردن برای دو طرف آن استفاده میکنند. این دیافراگمها دوباره خم میشوند و منجر به تغییر حجم اتاقک میشوند.

کاربرد پمپ دیافراگمی

پمپ دیافراگم در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد. پمپ دیافراگمی همپنین برای ساختن تعداد زیادی از مصالح ساختمانی در زمینه پمپاژ مایعات مورد استفاده قرار میگیرد. پمپ دیافراگم همچنین میتواند برای بخشهای ATEX  ، EC1935/2004،FDA و برنامه های بهداشتی 3A در میان سایر صنایع مورد استفاده قرا گیرد. پمپ دیافراگم در بسیاری از موارد موثر و مورد استفاده میباشد. پمپ دیافراگم در دو نوع فلزی و غیر فلزی ساخته میشود و تنوع زیادی دارد. پمپ دیافراگم غیر فلزی از جنس پلاستیک میباشند.

صنایع شیمیایی
پمپاژ مواد خورنده، پمپاژ اسیدها ، پمپاژ بازها ، پمپاژ حلال ها ، پمپاژ سیال یا پمپاژ گاز سمی، پمپاژ الکل ها
صنایع غذایی
پمپاژ میوه های برش خورده، پمپاژ شربت ها، پمپاژ سس، پمپاژ روغن های خوراکی
صنایع کاشی و سرامیک
پمپاژ اسلاری سرامیک و کاشی، پمپاژ لجن سیلیس
صنایع رنگ سازی
پمپاژ رنگ ها، پمپاژ رزین ها، پمپاژ حلال ها، پمپاژ اسیدها، پمپاژ پودرها
صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
پمپاژ نفت خام، پمپاژ روغن، پمپاژ رسوبات تخلیه کف مخازن، پمپاژ تخلیه تانکرها و مخازن