منبع دوجداره یکی از مهم‌ترین تجهیزات در ساختمان‌ها به ویژه موتورخانه است که جز تاسیسات گرمایشی است. منبع دوجداره همان‌طور که از اسم آن پیدا است، در واقع منبعی است که با استفاده از دولایه برای گرم کردن و تأمین آب گرم لازم واحدهای ساختمانی کوچک به کار گرفته می‌شود. در واقع منبع دوجداره را آبگرمکن غیرمستقیم هم می‌گویند که کاربرد اصلی آن در موتورخانه‌های مرکزی سبک و خانگی است. اصول کارکرد این منبع به صورت تبادل حرارتی بوده که حرارت ناشی از آب گرم تولید شده باعث گرم‌تر شدن آب سرد ورودی و خروج برای مصرف می‌شود.

 

برای خرید منبع دو جداره  و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت منبع دوجداره با کارشناسان ما در شرکت پایا گسترش خورشید تابان تماس بگیرید.

منبع_دو_جداره
منبع-دو-جداره

منبع دو جداره پایا گسترش

  • [table id=koroya1 /]

کارکرد منبع دوجداره چگونه است؟

منبع دوجداره از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل شده است. جنس هر دوجداره از ورقه‌های فولادی با روکش گالوانیزه است تا هم آب را سریع‌تر گرم کرده و هم اینکه آب خروجی گرم شده بهداشتی تر باشد. در جداره داخلی، آب گرم و در جداره بیرون آب سرد در جریان می‌باشند. این در جریان بودن و تبادل حرارتی بین آن‌ها باعث گرم‌تر شدن آب می‌شود.

ساختار منبع به صورتی است که آب باید به صورت مخالف در آن در جریان باشد. به عبارتی دیگر، آب سرد پس از ورود به جداره میانی از قسمت پایین، از بخش بالایی منبع خارج شده و به تمامی ساختمان برای مصرف پخش می‌شود. ظرفیت منبع دوجداره نسبت به منبع کویل دار خیلی پایین‌تر است. در واقع، از این نوع منبع برای تأمین آب گرم تا ظرفیت حداکثر 2000 لیتر مورد استفاده می‌شود. اگر نیاز به اندازه بیشتر را دارید، باید از کوئل دار آن استفاده کنید. این منبع بیشتر برای ساختمان‌هایی با واحدهای زیاد یا مجتمع‌های مسکونی است.

منبع دوجداره از چه جنسی تشکیل شده است؟

اصولاً جنس ساخته شده برای تمامی منبع‌های دوجداره یکسان است؛ البته اگر شما نیاز خاصی نداشتید. در این صورت باید سفارش ساخت مجزایی بدهید. ورقه‌های به کار رفته در تهیه تمامی منابع تأمین آب گرم از نوع گالوانیزه است. این ورقه‌ها که خود روکشی روی سطح فولادی است، روکشی از ماده روی، روی آن برای جلوگیری از پوسیدگی و خوردگی قرار گرفته است. همچنین از آنجا که در طول استفاده امکان از بین رفتن ورقه گالوانیزه و در نتیجه زنگ زدن آن وجود دارد، سطح داخلی و بیرون قسمت جوشکاری شده را با استفاده از اپوکسی های خوراکی و صنعتی پوشش می‌دهند تا مقاومت آن‌ها در برابر زنگ زدگی افزایش پیدا کند.

ضخامت لایه‌های این منبع چقدر است؟

ضخامت لایه بیرونی و درونی منبع دوجداره متفاوت است؛ دلیل آن برای اختلاف فشار در مخزن میانی و بیرونی لایه است. در واقع از آنجا که فشار در سطح داخلی به دلیل جریان آب بیشتر است، از این رو ضخامت بیشتری دارد. ضخامت لایه درونی بین 4 تا 6 میلی‌متر و ضخامت لایه بیرونی بین 2 تا 4 میلی‌متر است. این عدد برای تمامی مخزن‌ها ثابت بوده و یک عامل بسیار مهم برای جلوگیری از آسیب دیدن منبع و افزایش طول عمر آن است.

ظرفیت منبع دوجداره چقدر است؟

همان‌طور که در بالا نوشتیم، ظرفیت منبع دوجداره نسبت به منبع کویل دار کمتر است، برای همین استفاده محدودتری دارد؛ اما منظور ما از استفاده محدودتر یعنی در نقاط خاصی نیست، بلکه نمی‌توان در ساختمان‌های با ظرفیت و مساحت‌های بالا استفاده کرد.

ساختمان‌های آپارتمانی کوچک یا واحدهای صنعتی کارگاهی که حجم کمتری آب نسبت به بقیه مصرف می‌کنند، بهتر است که این نوع منبع برای تأمین آب گرم واحد خود به کار می‌گیرند. در واقع، این مقدار جوابگوی نیاز آن‌ها خواهد بود و هیچ مشکلی به وجود نخواهد آورد. برای تعیین ظرفیت به ازای هر واحد مسکونی بین 150 تا 200 لیتر در نظر گرفته می‌شود. در واحدهای صنعتی به دلیل داشتن مصرف کمتر آب می‌توان تا 75 لیتر هم محاسبه کرد. این دیگر بستگی به میزان مصرف مکان مورد نظر دارد.

چرا باید از این منبع استفاده کنیم؟

به هر حال ممکن است که برای شما این سؤال پیش بیاید که چرا با محدودیت‌های موجود در این منبع، باز باید از آن استفاده کنیم. در واقع، محدودیت یک تصور غلطی است که از همان اول در ذهن بسیاری از افراد به وجود آمده است. این منبع یکی از پراستفاده‌ترین منبع‌های تأمین آب گرم در منازل است. شاید نسبت به بقیه مزیت‌های کمتری داشته باشد، برای همین آن را محدودیت می‌نامند که باید بگوییم کاملاً فکر اشتباهی است. از نظر هزینه این منبع کاملاً مقرون به صرفه است. خرید منبع کویل دار برای همه ساختمان‌ها مناسب نیست. در واقع خیلی راحت می‌توان نیاز آب گرم یک ساختمان را با خرید یک منبع دوجداره تأمین کرد.

مزیت دیگر داشتن ساختار دولایه و نداشتن نیاز به پمپ برگشت، در واقع افت فشار را در آن از بین برده است. همچنین در هنگام استفاده از این پمپ، برای برگشت آب گرم مصرف نشده نیاز به پمپ‌های سیرکولاتور نیست. در واقع می‌توان گفت که خود این منبع صرفه‌جویی بسیاری در هزینه‌های شما ایجاد کرده است. تنها مشکل آن، برطرف کردن عیب دستگاه از جمله پوسیدگی یا خرابی‌های روی سطح آن به دلیل دوجداره بودن است. در واقع برای از بین بردن و تعمیر دستگاه باید چند روزی را بدون آب گرم در منزل خود سپری کنید.

سفارش و خرید منبع دوجداره

تمامی منابع تأمین آب گرم خیلی خاص هستند. یک فرد عادی نمی‌تواند با داشتن چندین اطلاعات محدود بهترین نوع را برای خود خریداری کند. در خرید منبع دوجداره باید اول از همه به هدف استفاده، تعداد افراد و واحدها، مساحت و بودجه توجه کرد. مسلماً برای تعداد واحدهای بالا یا نقاطی که افت فشار بسیار بالایی دارند باید از منبع کویل دار استفاده کنید. برای همین در هنگام خرید حتماً باید از یک کارشناس متخصص در این حوزه مشورت بگیرید. کارشناس شرکت ما در هنگام تماس شما، تمامی اطلاعات مورد نیاز بالا را از شما دریافت می‌کنند. بعد کارشناس روزی خاصی را تعیین کرده تا از نزدیک بازدیدی از محل نصب داشته باشد. اگر از قبل محلی برای نصب دقیق منبع تعیین کرده‌اید، باید محلی برای آن در قسمت موتورخانه و نزدیک به لوله‌های آب گرم و سرد در نظر بگیرید. سپس بر اساس نتایج به دست آمده و تحلیل آن‌ها، بهترین نوع منبع و مدل انتخاب می‌شود.

دیگر محصولات