Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
پمپ‌ سانتریفیوژ پر مصرف ترین پمپ بازار می باشد که شامل انواع مختلف از جمله پمپ‌ سانتریفیوژ آتش ، پمپ سانتریفیوژ مکش ، پمپ سانتریفیوژ هیدرولیکی ، پمپ سانتریفیوژ دیزلی ، پمپ سانتریفیوژ مغناطیسی و غیره می‌باشند.پمپ‌ سانتریفیوژ از یک یا چند پروانه استفاده می‌کنند که به محور متصل و آن را می‌چرخانند، به این ترتیب انرژی لازم برای حرکت مایع داخل پمپ سانتریفیوژ را فراهم کرده و مایع را فشرده می‌کنند تا آن را داخل سیستم لوله‌کشی انتقال دهند. نصب پمپ‌ سانتریفیوژ معمولا سریع است، نیاز به تعمیر و نگهداری کمتر نسبت به سایر مدل‌ها دارند و تعمیر آنها نیز معمولا آسان است.پمپ‌ سانتریفیوژ معمولا بهترین انتخاب برای مایعات ویسکوزیته (رقیق) و با سرعت جریان بالا هست. همچنین از این پمپ‌ها در بسیاری از مناطق مسکونی، تجاری، صنعتی و شهری استفاده می‌شود. پمپ سانتریفیوژ چند مرحله‌ای دارای بیش از یک پروانه هستند و زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که نیاز به فشار بیشتری است.آنها عموما در محدوده‌های زیر کار می‌کنند:

  • جریان بین 5 تا ۲۰۰٫۰۰۰ گرم در دقیقه
  • فشار کل بین 10 تا 7500 فوت
  • اسب بخار بین 0.125 تا 5000 اسب بخار

در ساخت پمپ‌ سانتریفیوژ از انواع مواد مختلفی استفاده شده است، از جمله انواع مختلف پلاستیک و چدن یا فولاد ضدزنگ ، برنز، آلیاژهای مختلف و پلاستیک‌های خاص برای کاهش خوردگی و سایش، مسائل بهداشتی و یا در استعمال‌های سخت.

 

photo_۲۰۱۷-۱۰-۰۵_۱۲-۳۵-۴۶

اتصالات لوله‌ها در پمپ‌های سانتریفیوژ با خطوط لوله‌کشی استاندارد در اندازه‌های کوچک و فلانژ در اندازه‌های بزرگ دردسترس هستند. برخی تولیدکنندگان همچنین اتصالات ویژه‌ای برای پمپ‌های ویژه دارند. محرک معمولی موتورهای القایی A.C هستند، اما برخی از تولیدکنندگان پمپ‌هایی با محرک D.C و یا سازگار با دیگر دستگاه‌های انتقال برق مانند موتور و گیربکس ارائه می‌دهند.

پمپ‌ سانتریفیوژ چطور کار می‌کند؟

1. ابتدا پمپ، مایع داخل سیستم را به پورت مکش پمپ و از آنجا به ورودی پروانه هدایت می‌کند.
2. پروانه، مایع را در امتداد پره‌های چرخشی حرکت داده، که شتاب انرژی مایع را افزایش می‌دهد.
3. مایع از پره‌های پروانه دور شده و سپس به داخل حلقه یا پوشش دیفیوزر پمپ حرکت می‌کند، و در آنجا شتاب بالای مایع به وسیله یک فرآیند انتشار، به فشار بالا تبدیل می‌شود.
4. سپس مایع به پمپ تخلیه پمپ و از آنجا به خارج از سیستم و یا در پمپ‌های چند مرحله‌ای به مرحله بعد هدایت می‌شوند.

ظرفیت جریان پمپ‌های سانترفیوژ تا 1100 دور در دقیقه و فشار آنها حداکثر 300 فوت است. پمپ‌ها همچنین از مواد مختلفی از جمله برنز، چدن و فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند.

موارد استعمال پمپ‌های سانتریفیوژ بسیار گسترده است و در فرایندهای شهری صنعتی و کشاورزی و هر زمینه‌ای که نیاز به کنترل مایع باشد مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ساخت‌ پمپ ها از انواع مواد استفاده شده و می‌توانند میزان جریان را به ۱۲٫۰۰۰ لیتر بر دقیقه برسانند.

پمپ سانتریفیوژ  در انواع مختلف پاسخگو نیاز اکثر کاربردهای صنعتی، می‌تواند جریان را تا 4500 دور در دقیقه، کل فشار را تا 780 فوت، و دمای مایع به 750 درجه فارنهایت برساند.

تقسیم بندی انواع پمپ های سانتریفیوژ

بطور کلی پمپ های سانتریفیوژ را از دو دیدگاه مختلف تقسیم بندی می شوند یکی از این تقسیم بندی ها بر اساس شکل ظاهری پمپ بوده و دیگری بر اساس استاندارد API می باشد.

تقسیم بندی از نظر شکل ظاهری

قرار گرفتن راستای محور Orientetion shaft

پمپ ها به لحاظ قرار گرفتن شافت به صورت عمودی و یا افقی به دو دسته پمپ های عمودی و یا افقی تقسیم بندی می شوند.

تعداد ایپلر (پروانه)

پمپ ها بر اساس تعداد پروانه مورد استفاده در آن به یک طبقه و یا چند طبقه تقسیم بندی می شوند.

جهت قرار گرفتن فلنج ورودی suction flange orientation

با توجه به محور قرار گرفتن راستای فلنج ورودی پمپ تقسیم بندی دیگری انجام می شود.

جدا سازی پوسته Casing split

در صورتی که پوسته پمپ در راستای عمود بر محور شافت از همدیگر جدا شوند به آن برش عمودی و یا بشکه ای گفته، اگر بصورت موازی با محور شافت، پوسته از بدنه اصلی جدا شود به آن برش افقی گویند.

در یکی از سه شرط ذیل از پمپ بشکه ای یا برش عمودی استفاده می شود.

. اگر دمای سیال حدود 200 درجه سانتی گراد یا بیشتر باشد

. دانسیته سیال در دمای کارکرد پمپ 0.7 یا کمتر

. سیالات سمی و یا خطرناک با فشار خروجی 100 بار یا بیشتر

موقعیت بیرینگ Bearing support

موقعیت قرار گرفتن پروانه با توجه به یاتاقان بندی محور به دو دسته تقسیم می شوند

. یکسر گیر دار، پروانه خارج از بیرینگ ها Overhang

. پروانه بین بیرینگ ها between bearing

روش اتصال پمپ به شاسی Pump support

زمانی که پمپ مستقیما روی شاسی خود نصب شود به آن فوت مونتد، اگر پمپ بر روی ستون ها یا تیرک هایی بنام Pad stall که به شاسی متصل شده است نصب شود به آن سنتر لاین گفته می شود.

بر اساس API610 تمام پمپ های سانتریفیوژ باید سنتر لاین بوده ولی استثنایی هم قایل شده که پمپ های با دمای سیال کمتر از 150 درجه می تواند فوت موند باشند.

Summary
Review Date
Reviewed Item
پمپ سانتریفیوژ
Author Rating
51star1star1star1star1star
بستن منو