شرکت پایا گسترش خورشید تابان کار طراحی و ساخت انواع بوستر پمپ را انجام می دهد. مشتریان می توانند برای سفارش ساخت و طراحی انواع مختلف بوستر پمپ با فروشگاه پایا گسترش خورشید تابان تماس بگیرند.

طراحی و ساخت بوستر پمپ آبرسانی

برای طراحی و ساخت بوستر پمپ آبرسانی از یک یا چند الکتروپمپ استفاده می شود. این الکتروپمپ ها برای این که بتوانند فشار و دبی مناسبی ایجاد کنند، بر روی یک شاسی قرار داده می شوند و به وسیله تابلوی فرمان به عنوان مرکز فرماندهی هدایت می شوند. بوستر پمپ های آبرسانی یکی از مهمترین وسایل برای ایجاد آسایش در ساختمان ها می باشند و در طراحی و ساخت آنها باید دقت زیادی شود. زیرا اگر اشتباهی در محاسبه، ساخت و طراحی این بوستر پمپ ها صورت گیرد، ممکن است نارضایتی و مشکلات زیادی برای ساکنین مجتمع های مسکونی به وجود آید.

در بوستر پمپ های دور ثابت، با به کار بردن پرشر سوئیچ که بر روی کلکتور بوستر پمپ نصب شده اند، پمپ ها به صورت نوبتی و با توجه به نیاز استفاده ایی که از آنها وجود دارد، در خطوط لوله قرار می گیرند. در این روش با تنظیم نمودن هر پمپ با توجه به اختلاف فشار 0.5 بار با پمپ قبلی، می توان دبی و همچنین فشار مدار بوستر پمپ را کنترل نمود.

در بوستر پمپ های دور متغیر، این امکان وجود دارد که سرعت چرخش الکتروپمپ را با توجه به فرمان صادر شده از اینورترهایی که بر روی تابلوی فرمان بوستر پمپ نصب شده اند، کنترل کرد. مهمترین مزیت این سیستم کنترل نمودن دبی خروجی با توجه به پالسهای دریافتی از سنسوری است که بر روی کلکتور بوستر پمپ نصب شده است.

طراحی و ساخت بوستر پمپ

طراحی و ساخت بوستر پمپ آتشنشانی

طراحی و ساخت بوستر پمپ آتش نشانی یکی از عمده ترین بخش های تاسیسات اطفا آبی در ساختمان ها است. کارکرد صحیح یک بوستر پمپ آتشنشانی بستگی به عوامل مختلفی از جمله طراحی، محاسبه، ساخت، کنترل و نگهداری آن دارد. به طور کلی در طراحی و ساخت بوستر پمپ آتش نشانی، مهمترین بخش محاسبه و طراحی، تعیین میزان آب مورد نیاز و همچنین فشار آن می باشد. برای اطفاء حریق در ساختمان های مسکونی، از جعبه های آتشنشانی و هوزریل استفاده می شود. هر هوزریل این توانایی را دارد که در هر کدام از طبقات دست کم 800 متر مربع را تحت پوشش قرار دهد.

اجزای تشکیل دهنده بوستر پمپ های ثابت و متغیر از الکتروپمپ ها، شاسی اصلی، بخش مکش و بخش دهش تشکیل شده است. بخش های تشکیل دهنده دور ثابت شامل اجزایی مانند منبع دیافراگمی، تابلوی فرمان دور ثابت، تابلوی کنترل و پرشر سوئیچ حداقل و حداکثر فشار می باشد.

بوستر پمپ چیست؟

به طور کلی بوستر پمپ به دستگاهی گفته می شود که دو یا چند پمپ را به صورت موازی به یکدیگر وصل می کند تا بتواند دبی مورد نیاز را با بالاترین راندمان و کمترین انرژی تامین کند. وظیفه اصلی بوستر پمپ ثابت نگه داشتن فشار آب در شبکه است. به این ترتیب اگر برای آبرسانی یک ساختمان، سه پمپ را به صورت موازی به هم متصل کنیم، هر کدام از این پمپ ها در زمان اوج مصرف آب دوباره روشن می شود.

بوستر پمپ یکی از پرمصرف ترین دستگاه هایی است که در مجتمع های مسکونی و ساختمان های بزرگ برای افزایش فشار آب مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت از بوستر پمپ برای تنظیم نمودن فشار آب در مناطق کم فشار استفاده می شود. با استفاده از بوستر پمپ در مناطق کم آب، این مشکل حل شده و به این ترتیب آب به اندازه کافی وارد لوله ها می شود. بوستر پمپ ها با گرفتن انرژی مکانیکی از منابع بیرونی، این انرژی را به مایعات انتقال می دهند و در نتیجه موجب افزایش فشار آب شده و به این ترتیب آب بیشتری به لوله ها وارد می شود. بوستر پمپ ها در بیشتر مواقع در مکان هایی به کار برده می شوند  که ارتفاع خیلی زیاد است، زیرا فشار آب در مناطقی که ارتفاع بلندی دارند نسبت به سایر مناطق خیلی کم تر است. بوستر پمپ ها در مواردی همچون مصارف خانگی و ساختمانی، آبیاری پارک ها و فضاهای سبز، شبکه های آب شهری، آتش نشانی ها، بیمارستان ها و مراکز صنعتی استفاده می شوند. در حقیقت عملکرد بوستر پمپ مانند یک دستگاه کمپرسور بوده و با فشرده کردن آب، فشار آن را افزایش می کند.

به طور کلی از بوستر پمپ ها  برای افزایش فشار مایعات و همچنین برای انتقال آب با فشار زیاد استفاده نی شود. بوستر پمپ از پمپ ها، اتصالات، لوله ها، شیر آلات و تجهیزات الکتریکی تشکیل می شوند و می توانند  آب را با فشاری معین و ثابت به لوله ها وارد کنند. زمانی که شیر آب باز می شود، بوستر پمپ ها به طور اتومات کار خود را شروع می کنند. زمانی که چند شیر آب به طور همزمان باز شود، مصرف آب زیاد شده و به این ترتیب بقیه بوستر پمپ ها به صورت خودکار شروع به کار می کنند. مهمترین مزیت بوستر پمپ ها این است که میزان فشار آب را در شبکه ثابت نگه می دارند در نتیجه از اتلاف بیش از حد انرژی و استهلاک پمپ ها جلوگیری شده و آب کمتری مصرف می شود. بوستر پمپ ها با توجه به کاربرد و موتوری که دارند به دو نوع دور ثابت و و دور متغیر تقسیم می شوند. بوستر پمپ های  دور متغیر، اغلب در مصارف ساختمانی و سیستم های آبرسانی و آبیاری مجتمع های مسکونی  استفاده  می شوند در صورتی که بوستر پمپ های دور ثابت، بیشتر برای خاموش کردن آتش و به طور کلی سیستم های آتشفشانی مورد استفاده قرار می گیرند. در این مدل از بوستر پمپ ها، الکتروپمپ ها به طور نوبتی روشن و خاموش می شوند و علاوه بر این برای کنترل فشار فقط از دو پرشر سوئیچر استفاده می شود. یکی از این پرشرها برای حداکثر فشار و  دیگری برای حداقل فشار به کار برده می شود.

مزیت استفاده از بوستر پمپ

یکی از مهمترین مزیت های استفاده از بوستر پمپ، کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان است. در صورتی که برای تامین آب از یک پمپ بزرگ همراه با هد و دبی بالا استفاده شود، پمپ حتی برای افت فشارهای ناچیز، شروع به کار می کند. در حالی که در بوستر پمپ، این هد و دبی به وسیله چندین پمپ تامین می شوند و تا وقتی که نیاز به تقویت فشار بیشتری نباشد، بقیه پمپ ها روشن نمی شوند. به این ترتیب بوستر پمپ می تواند تا حد زیادی از مصرف بیش از حد انرژی و استهلاک جلوگیری نماید.

یکی دیگر از مهمترین مزیت بوستر پمپ ها، کار کردن دائمی آنها است و اگر به صورت ناگهانی یکی از پمپ ها خاموش شود و از کار بیفتد، بقیه پمپ ها به جای آن شروع به کار کرده و به این ترتیب در سیستم انتقال آب، مشکلی ایجاد نمی شود. علاوه بر این، این مزیت موجب می شود که همزمان با کارکرد سیستم، بتوان کار تعمیرات آن را نیز انجام داد. از دیگر مزیت های بوستر پمپ می توان به این مورد اشاره کرد که با توجه به این که بوستر پمپ از اجزای مختلفی تشکیل شده است، می توان در صورت نیاز این اجزا را جدا کرد و به راحتی در محل دیگری نصب و استفاده کرد.