بوستر پمپ خانگی چیست؟

یکی از پرکاربردترین بوستر پمپ‌ ها، بوستر پمپ خانگی است. آن‌هایی که در مجتمع‌های مسکونی بزرگ زندگی می‌کنند، احتمالاً حداقل نام این دستگاه را شنیده‌اند یا آن را از نزدیک دیده‌اند. بوستر پمپ خانگی یکی از مهم‌ترین دستگاه‌های آبرسانی و افزایش فشار آب در آپارتمان‌هایی با ارتفاع بالا و تعداد واحدهای مسکونی بسیار زیاد است. در واقع وجود این دستگاه برای تأمین فشار لازم در چنین ساختمان‌هایی ضروری است؛ اما برای آن‌هایی که خیلی در این زمینه تخصصی ندارند، این سؤال می‌آید که بوستر پمپ خانگی چیست و چه کاربردها و تفاوت‌هایی با دیگر انواع بوسترهای پمپ دارد؟

تعریف بوستر پمپ خانگی

قبل از توضیح در خصوص بوستر پمپ خانگی چیست و کاربرد آن، ابتدا باید بدانیم که چرا باید از این نوع بوستر در منزل خود استفاده کنیم. به عبارتی دیگر، چرا امروزه به کار گرفتن بوستر پمپ خانگی این روزها در ساختمان‌ها به ویژه آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی افزایش داشته است و چه مزیت‌هایی دارد که نصب آن توصیه می‌شود.

بوستر پمپ همراه با تغییر سبک زندگی

آپارتمانی شدن ساختمان‌ها باعث شده تا دیگر واحدها به جای اینکه در کنار هم قرار بگیرند، روی هم باشند. این روی هم قرار گرفتن واحدها جدا از مشکلات سروصدا که به وجود آورده، در کمبود فشار آب تأثیر گذار بوده است. واحد پایین وقتی از آب بیش از حد نیاز خود استفاده می‌کند، باعث افت فشار در طبقات بالایی می‌شود. به دلیل همین مسئله همیشه شاهد دعوا و موارد مرتبط با آن بوده‌ایم. حالا این بحث آپارتمانی است. در خانه‌های ویلایی با مساحت بزرگ که باغ هم دارند، چنین مشکلی وجود دارد. البته هرچند که در این مکان‌هایی سعی می‌شود تا برای هر قسمت پمپ جداگانه‌ای استفاده شود. مسئله مدنظر ما مجتمع‌های مسکونی است. بهترین راهکار برای برطرف کردن این مشکل، استفاده از پمپ آب است؛ اما مهم‌ترین سؤال اینکه آیا پمپ تک می‌تواند واقعاً جوابگوی برطرف کردن نیاز فشار آب شود یا خیر؟

مسلماً، جواب این سؤال خیر است. پمپ دستگاهی است که وظیفه افزایش انتقال آب به محدوده مشخصی را دارد. در واقع پمپ‌ها با توجه به ویژگی و قدرتی که دارند، قابلیت استفاده در همه جا را ندارند، برای همین وقتی بحث آپارتمان و مجتمع‌های مسکونی با تعداد واحدهای بسیار زیاد مطرح می‌شود، دیگر استفاده از پمپ تک اصلاً جوابگو نیست. برای همین در چنین مواقعی باید از بوستر پمپ خانگی استفاده کرد. بوستر پمپ خانگی به دلیل قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی که دارد به راحتی می‌تواند این مشکل را به منظور انتقال آب به طبقات بالا و دیگر بخش‌های زمین مسکونی را برطرف کند. بوستر پمپ خانگی یک نوع بوستر پمپ آبرسانی است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این  نوع بوستر پمپ مقاله زیر را بخوانید:

بوستر پمپ آبرسانی چیست؟

دقیقاً بوستر پمپ خانگی چیست

 در جواب سؤال بوستر پمپ خانگی چیست می‌توانیم بگوییم که وسیله‌ای است که چندین پمپ در آن به صورت موازی در کنار هم قرار گرفته‌اند. موازی قرار گرفتن پمپ‌ها در کنار هم ساختاری است که باعث می‌شود تا قدرت و بهره وری دستگاه افزایش پیدا کند و از این رو انتقال آب بهتر و سریع‌تر انجام شود. البته این ویژگی در تمامی بوسترهای پمپ وجود دارد. این کاربرد است که باعث متفاوت شدن انواع بوسترهای پمپ می‌شود. همچنین کاربردها باعث می‌شود تا از تکنولوژی مخصوص در ساخت هر کدام استفاده شود. از بوستر پمپ خانگی برای افزایش فشار آب در آپارتمان، ویلا و مجتمع‌های مسکونی بزرگ به کار گرفته می­شود. این نوع بوستر به دلیل داشتن ساختار خاص خود، بهترین گزینه برای استفاده در چنین مکان‌هایی است.

انواع بوستر خانگی

هر نوع بوستر پمپی که شما امروزه در بازار مشاهده کنید، دارای انواع مختلفی است. البته هر کدام از انواع دارای ساختار و ویژگی‌های مخصوص به خود هستند که باعث می‌شود تا در بخش‌های مختلفی استفاده شوند. از معروف ترین برندها بوستر پمپ خانگی پنتاکس و بوستر پمپ خانگی داب می باشد. پمپ خانگی هم دارای انواع مختلفی است که شامل:

 • بوستر پمپ خانگی
 • پمپ جتی خانگی
 • پمپ سانتریفیوژ خانگی
 • پمپ بشقابی خانگی
 • پمپ خانگی با مخزن انبساط
 • پمپ خانگی با کلید اتوماتیک

چگونه یک بوستر پمپ خانگی انتخاب کنیم؟

خرید بوستر پمپ خانگی مسئله کاملاً تخصصی است. عواملی وجود دارد که شما باید در هنگام خرید این دستگاه در نظر بگیرید. سؤال اصلی اینجا این است که چه معیارهایی را باید در هنگام خرید این نوع دستگاه وجود دارد. با توجه به اینکه هدف تمامی بوستر پمپ‌ها افزایش فشار آب واحدهای آپارتمانی است، برای همین باید عواملی هم که در نظر می‌گیرید، تخصصی باشد. این عوامل شامل:

 • متراژ هر واحد و متراژ کلی ساختمان
 • تعداد طبقات و تعداد واحدهای قرار گرفته در هر طبقه
 • میزان مصرف آب و برآورد میانگین مصرف چند ماه گذشته
 • تعداد شیر آب
 • تعداد نفرات ساکن
 • تعداد دفعاتی که پمپ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بوستر پمپ خانگی چه کاربردهایی دارد؟

بیشترین کاربرد بوستر پمپ خانگی در مجتمع‌های مسکونی است. برای اینکه مجتمع‌های مسکونی بیشتر از بقیه ساختمان با افت فشار آب روبرو می‌شوند. البته منظور ما از مجتمع مسکونی، مجتمع‌هایی با تعداد واحدهای بسیار زیاد نیست. بلکه حتی آپارتمان‌های 20 واحدی هم برای تأمین آب خود نیاز به بوستر پمپ خانگی دارند.

در حالت کلی کاربرد اصلی بوستر پمپ خانگی در خانه‌ها، آپارتمان‌ها، باغ‌ها و ساختمان‌های ویلایی است. البته فقط کاربرد آن در مراکز مسکونی نیست؛ اما به دلیل ساختاری که دارد، بهتر است که در چنین مکان‌هایی استفاده شود. هدف از به کارگیری بوستر پمپ افزایش و تقویت فشار آب برای انتقال به دیگر بخش‌ها است.

انواع دسته بوستر پمپ خانگی

بوستر پمپ خانگی به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

 • بوستر پمپ دور ثابت
 • بوستر پمپ دور متغیر

در خصوص اینکه تفاوت بوستر پمپ دور ثابت و دور متغیر چیست، در مقالات دیگری توضیحات کاملی داده خواهد شد. هر دو نوع پمپ دارای ویژگی و کاربردهای مخصوص به خود است که بسته به نوع بوستر در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجا که نمی‌توان زمان استفاده هر واحد از بوستر پمپ را تعیین کرد، ازاین رو نمی‌توان از نوع ثابت استفاده کرد.

در بوستر پمپ خانگی در نوع ثابت، خاموش و روشن دستگاه به یکباره بوده که همین مسئله باعث می‌شود تا دستگاه سریع‌تر آسیب ببیند. برای همین باید از نوع متغیر استفاده شود. در این نوع سرعت گردش الکتروپمپ دستگاه بر اساس میزان فشار وارده تعیین می‌شود. در واقع کم یا زیاد شدن این مقدار بر اساس همین اندازه فشار است. به این علاوه بر اینکه فشار ثابت و کنترل شده‌ای در ساختمان وجود خواهد داشت، مصرف آب کنترل شده و از کنترل دیگر شاهد هدف رفت آب نخواهیم بود.

اجزای تشکیل دهنده بوستر پمپ خانگی

تمامی بوسترهای پمپ دارای انواعی هستند که بعضی از آن‌ها مشترک بوده و بقیه مخصوص به خودشان است. مهم‌ترین اجزای بوستر پمپ خانگی شامل:

 1. الکتروپمپ‌ها را از اصلی‌ترین قطعات پمپ به حساب می‌آید. وظیفه الکتروپمپ تأمین نیروی محرکه لازم برای انتقال آب به نقاط بالاتر آپارتمان‌ها است. نکته مهم اینکه بوستر پمپ دارای یک الکتروموتور نیست، بلکه چندین نوع در آن استفاده می‌شود که همه آن‌ها برای کارکرد صحیح و درست باید روی شاسی اصلی به صورت موازی نصب شوند.
 2. بخش مکش دیگر قطعه مهم و پرکاربرد در بوستر پمپ است. این قطعه وظیفه مکش آب از مخزن و هدایت آن را به الکتروپمپ دارد. در ساختار مکش از کلکتور لوله‌ای استفاده می‌شود که در آن چندین قطعه مهم از جمله شیر قطع و وصل، صافی، لرزه‌گیر، فلنج و مهره ماسوره قرار دارد. بخش مکش از یک طرف متصل به الکتروپمپ و از طرف دیگر متصل به مخزن ذخیره آب است.
 3. کارکرد بخش دهش با بخش مکش کاملاً یکسان است؛ اما تفاوت آن‌ها در مکان به کارگیری و کارکرد مخصوص آن است. این دستگاه وظیفه انتقال آب از الکتروپمپ به لوله برای خارج شدن آن را بر عهده دارد. بخش دهش شامل شیر یک طرفه، لرزه‌گیر، فلنج و مهره ماسوره است.
 4. کلکتورها دستگاه‌ عامل انتقال هستند. در واقع این دستگاه آب را از بخش مکش و مخزن به الکتروپمپ و از سمت الکتروپمپ به بخش دهش و خروج آن به راحتی و سریع انتقال می‌دهد. کلکتور ابزار ضروری است که نبود آن باعث به وجود مشکلاتی می‌شود. البته تمامی اجزای به کار رفته در بوستر پمپ خانگی مهم هستند و خراب شدن یک مورد می‌تواند باعث تضعیف عملکرد کلی شود. البته تمامی کلکتورهایی که امروز در بوسترهای پمپ استفاده می‌شوند دارای تأییدیه وزارت بهداشت بوده و گالوانیزه هستند.
 5. کاربرد اصلی شیر فلکه برای قطع یا وصل کردن جریان آب است. شیرهای فلکه دارای دو جنس چدنی یا برنجی هستند. اینکه کدام جنس را انتخاب کنید، به هدف و کاربرد شما بستگی دارد.
 6. شیر یک طرفه قطعه‌ای است که برای جلوگیری از برگشت آب به الکتروپمپ به کار گرفته می‌شود. این نکته را در نظر داشته باشید که برگشت یکباره به راحتی می‌تواند باعث خراب شدن و حتی در مواردی باعث سوختگی دستگاه شود. برای همین باید از شیر فلکه استفاده شود.
 7. صافی دیگر ابزار مهم و مشترکی است که در بوستر پمپ خانگی به منظور جلوگیری از ورود ذرات معلق ریز جامد به داخل پمپ به کار گرفته می‌شود. متأسفانه به دلیل اینکه در بسیاری از نواحی کشور، املاح جامد بسیاری زیادی در آب وجود دارد و همین املاح در دراز مدت و رسوب آن باعث خرابی بوستر و قطعات داخلی آن می‌شود. برای همین باید از صافی استفاده شود تا جلوی ورود املاح گرفته شود.
 8. لرزش در تمامی بوسترهای پمپ وجود دارد. البته مقدار لرزش در بوسترهای پمپ جدید کم شده است؛ اما به هر حال می‌توان آن را حس کرد. اگر جلوی این لرزش گرفته نشود، می‌تواند در دراز مدت به ساختار دستگاه آسیب جدی برساند. بهترین راهکار برای کاهش لرزش، استفاده از لرزه‌گیری است. در هنگام افزایش فشار، شدت لرزش زیاد شده و از این رو استفاده از این دستگاه ضروری است.
 9. قبل از همه این موارد شما باید تابلوی برق و کنترل را خریداری کنید. این دستگاه باعث تا دستگاه شما شروع به کار کردن کند. وظیفه تابلو برق شامل کنترل فعالیت مکانیکی و الکتریکی است.
 10. آماده سازی فشار برای انتقال آب باعث از مخزن دیافراگمی انجام می‌شود. نیروی انتقال یافته از طرف موتور به آب کافی نبوده و از این رو آب در نقاط بالا جابجا نمی‌شود. در این حالت بهتر است که از مخزن دیافراگمی استفاده شود. این مخزن با ذخیره سازی آب تحت فشار باعث می‌شود تا سیال درون لوله به حرکت درآید.
 11. کنترل کردن میزان حداقل و حداکثر فشار بوستر پمپ با استفاده از پرشر سوئیچ انجام می‌شود. در تمامی بوسترها حداکثر و حداقل فشاری وجود دارد. در واقع فشار نمی‌تواند بیش از حد معینی بالا برود. همچنین از مقدار معینی هم نمی‌تواند پایین‌تر باشد. بهترین راهکار برای کنترل استفاده از پرشر سوئیچ است.
 12. پرشر ترانسمیتر از نظر کارکرد شبیه به پرشر سوئیچ است؛ اما در کاربرد آن‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد. پرشر ترانسمیتر در بوستر پمپ خانگی با دور متغیر به کار گرفته می‌شود.
 13. برای اندازه فشار ورودی، خروجی و تک تک پمپ‌ها از مانومتر استفاده می‌شود. هر پمپ تک در بوستر نیاز به یک مانومتر دارد.
 14. اتصالات و فلنج ها وظیفه اتصال قطعات را برعهده دارند. اگر قطعات بوستر به صورت محکم به هم متصل شوند، هیچ مشکلی در هنگام حرکت برای آن‌ها به وجود نخواهد آمد.
 15. شاسی اصلی قطعه ضروری برای تمامی بوسترهای پمپ است. همه قطعات باید روی شاسی اصلی نصب ‌شوند. هدف اصلی استفاده از شاسی اصلی به منظور جلوگیری از ارتعاش است.

 

آیا واقعاً به خرید بوستر پمپ خانگی نیاز است؟

 

در بوستر پمپ خانگی باید تمامی پمپ‌ها به صورت موازی بسته ‌شوند. به این صورت فشار درون بوستر پمپ یکسان خواهد شد. پمپ‌های قرار گرفته در بوستر دارای شیب کمتری هستند. این شیب کمتر باعث می‌شود تا عملکرد دستگاه در انتقال آب بهتر شود. مجتمع‌های مسکونی با تعداد واحدهای بسیار زیاد باید چنین نکته‌ای را رعایت کنند. برای همین قبل از خرید حتماً باید با یک کارشناس و متخصص مشورت کنید.

نکات خرید بوستر پمپ خانگی

 در خرید بوستر پمپ خانگی نکاتی وجود دارد که فقط یک کارشناس خبره به آن‌ها مطلع است. البته نکاتی به ظاهرساده هستند؛ اما اگر شما هم از آن‌ها مطلع باشید و در هنگام خرید در نظر بگیرید، می‌توانید نمونه مناسبی را تهیه کنید:

 • برای افزایش بازده توصیه می‌شود که از منبع دیافراگمی با مخزنی با حجم بالا استفاده کنید.
 • در هنگام خرید به متراژ، تعداد واحدها و اندازه لوله مورد نیاز دقت کرده و بر اساس آن بوستر متناسب را خریداری کنید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید.
 • در هنگام خرید، حتماً ضمانت نامه معتبر را از شرکت دریافت نمایید.
 • بوستر پمپ خانگی دارای برندهای متفاوتی است. قبل از خرید، مشخصات هر پمپ را به صورت کامل مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید